Ano, octomilka obecná (Drosophila melanogaster) nebo její o něco větší příbuzná octomilka velká (Drosophila funebris) se čas od času objeví v každé domácnosti, kde se vaří nebo alespoň něco konzumuje. Nejraději žijí na ovoci (které může mít i podobu kompotů), ale láká je také kvasící pivo, nebo třeba zapomenutá sklenka vína. V centru jejich pozornosti bývají také domácí květiny. Pach tlejících potravin nebo octa cítí na velkou vzdálenost. Díky své velikosti dokážou proniknout téměř do každé domácnosti.

Stovky vajíček za život

Na světě existuje řádově 2 000 druhů octomilek. Kromě toho, že nám škodí v domácnosti, vás možná překvapí, že jsou lidstvu také přínosem. Jak? Největší pozitivní roli sehrály octomilky při výzkumu molekulární biologie, studiu genomu. Patří mezi laboratorně chované živočichy. Ale zpět tam, kde nás trápí. V domácnosti se častěji setkáme s octomilkou velkou. Oproti octomilce obecné je tmavší a větší. Samice během života naklade stovky vajíček na fermentující a rozkládající se materiál. Larvy se vylíhnou asi za tři dny, měří přibližně osm milimetrů a za tři týdny se kuklí. Dospělec se vylíhne asi za 5 až 10 dní v závislosti na tom, jak teplý byt máte.

Past na mušky můžete vyrobit i vy

Dospělá octomilka žije devět týdnů. Proč nám vlastně vadí? Kromě obtěžování svým polétáním nám znehodnocuje potraviny, ale také přenáší bakterie, plísně, hnilobu a kvasinky. A teď to hlavní: Jak se octomilek zbavit? V první řadě je třeba najít a odstranit místa množení, často větrat, dělat průvan, který nesnáší, včas likvidovat odpadky, hnijící ovoce a zbytky potravin. A posléze samozřejmě řádně zavírat kontejnery na odpadky, často je vyprazdňovat a čistit. A jak zlikvidovat přítomné mušky? S plácačkou tentokrát nepochodíte. Octomilky jsou opravdu malé. Zeptali jsme se našeho odborného konzultanta ze společnosti ElKill, pana Matěje Kollárika: „Samozřejmě i tady lze sáhnout po chemii, ale rozhodně to není nutné ani ideální řešení. Na trhu existuje řada volně prodejných pastiček, které obsahují atraktant (většinou sladká šťáva, někdy s přídavkem octa). Taková past bude fungovat i bez insekticidu, pokud nebude umožňovat octomilce odletět zpět do prostoru. Jednoduše se tu utopí. Pokud jste nadšeným kutilem, můžete si zhotovit vlastní a dovnitř nalít například sirup s octem.“

Pomocník do zásuvky

Náplň je třeba pravidelně měnit. Pokud vám pohled na utopené octomilky vadí, nebo nechcete čuchat tekutinu v pastičce spolu s octomilkami, možná sáhnete po další metodě. V iReceptáři jsme se již o této možnosti zmiňovali, když byla řeč o likvidaci much. Jsou to UV-A elektrické lapače hmyzu s lepovou deskou. Octomilka je sem lákána právě UV-A zářením a po usednutí na lepovou desku už nevzlétne. Výhodou této metody je, že nemusíte aktivně dělat nic. Stačí lapač zasunout do zásuvky a nechat svítit dnem i nocí. Veškerou práci udělá za vás a kromě octomilek vám vychytá i ostatní poletující hmyz v domácnosti. Pokud se lepová deska hmyzem zaplní, snadno ji vyměníte za novou. Pokud ji necháte svítit 24 hodin denně, pochytá vám i zatoulané noční motýly nebo moly, zkrátka všechen hmyz, který se k vám dostal.