„Francouzský buldoček je noblesní pes. Těší mne, když se u nás zastaví lidé, kteří mají ode mne psa, a podělí se o svou radost i starost nebo když mi řeknou, že všechno, co jsem jim o buldočcích řekla, byla pravda,“ vyznává se Blažena Tomanová, která buldočky chová přes dvacet let. A co ji na plemeni nejvíc okouzluje? „Když buldočkovi pohlédnete do očí, utopíte se v nich."

Dobře stavěný pes

„Na svou velikost je buldoček pes robustní a silný. Standard uvádí hmotnost plemene 8 až 14 kg. Preferuji, aby feny vážily 10 až 11 kg a psi 11 až 13 kg. K výšce 30,5 až 31,5 cm. To je ideální poměr. Člověka až překvapuje, že tolik osvalený pes disponuje tak značnou pohyblivostí," říká chovatelka z jihočeského Bavorova.

Noblesní atlet nemá rád vedro

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Buldoček je atlet, který zvládne výcvik na kynologickém cvičišti i třicetikilometrovou túru, když je k těmto aktivitám od mládí veden. Ale dokáže být i neuvěřitelně líný, zvlášť, když teploměr stoupá k tropickým teplotám, to si lehne a nic s ním nehne.

Nadměrné teploty nesnáší žádné zvíře, ale buldoček obzvlášť, protože má výrazně zkrácenou čenichovou partii a ve vedrech se mu hůře dýchá. Můžeme mu pomoci tím, že ho budeme chladit. Stačí vlhký ručník, do něhož psa zabalíme, nebo mu ho položíme na zátylek. S těmito opatřeními s ním můžeme cestovat i v létě.

Milovník pohodlí a dobrého jídla

Fyzická mohutnost a osvalenost kostry je francouzskému buldočkovi vrozená a nepotřebuje tedy žádnou speciální výživu.

„Psy krmím jenom granulemi, které jim zpestřuji jogurty, tvarohem, sýry a vývary z polévek. Krmím je tak, jak se podle odborníků nemá – nonstop. To znamená, že psi mají pořád potravu v miskách. Ale protože jsou na tento způsob krmení zvyklí, ,ďobají‘ podle potřeby, nepřejídají se a tím pádem nemají zažívací potíže a netrpí plynatostí. Je to má dlouholetá zkušenost a tento způsob krmení mně a mým psům naprosto vyhovuje,“ říká paní Tomanová.

Francouzský buldoček je milovník života, který má rád své pohodlí, dobré jídlo a svou lidskou smečku. Je přátelský vůči lidem, psům i jiným zvířatům. Potřebuje své místečko, kde si může lehnout a odpočívat. V momentě, kdy páník odejde za svými povinnostmi, uvelebí se ve svém pelíšku a čas do jeho návratu prospí.

Decentní hlídač a přizpůsobivý kamarád

Přesto však zůstává psem v pravém významu: Je dobrým a spolehlivým hlídačem, kterému díky jeho zvědavosti nic neuteče. Zbytečně však neštěká a proto s ním nejsou problémy ani v bytovém domě.

Když budete chtít po práci odpočívat, bude odpočívat s vámi, když si půjdete zaběhat, půjde běhat s vámi. Plně se přizpůsobí majiteli! Buldoček nevyžaduje každodenní údržbu srsti a ani jeho výchova není složitá. Ale křikem nebo tělesnými tresty nic nesvedete. Stačí mu domluvit, nebo změnit intonaci hlasu a on hned pochopí, že něco udělal špatně. Když zlobí a nebudete si ho všímat, sám za vámi přijde a bude se dožadovat vašeho zájmu.

Odchov buldočků není snadný

Vzhledem k přešlechtěnosti francouzkého buldočka a jeho tělesné stavbě mají rodící feny časté porodní komplikace a odchov štěňat je náročný. Porody bývají těžké a chovatel mnohdy není schopný udržet narozená štěňata při životě. Výjimkou není osmnáctihodinový porod nebo osvobozující císařský řez.