Chraňte psy před klíšťaty, i čtyřnohým kamarádům hrozí nemoci
18. 6. 2017

Chraňte psy před klíšťaty, i čtyřnohým kamarádům hrozí nemoci

Psi milují procházky přírodou… jenže si z ní často přinesou klíště, nebo hned několik. Odstraňování je zdlouhavé a nepříjemné, klíště může být navíc nakažené. Preventivní ochrana je na místě.

Psi šmejdící trávou, čmuchající po zemi a jsou pro klíšťata snadným cílem. Navíc, zatímco nás napadá obvykle pouze klíště obecné, na psy čeká hned přes deset druhů klíšťat (kromě rodu Ixodes například i Dermacentor či  Ripicephalus). Jejich hledání a vytahování není nepříjemné pro nás ani pro našeho kamaráda. I psům navíc hrozí nákazy (například psí babezióza, ehrlichióza, klíšťová paralýza). Proto stále více pejskařů používá účinné ochranné antiparazitní přípravky pro zvířata spreje, pipety či obojky. Kromě klíšťat psa ochrání i před blechami a komáry, některé lze použít i pro ochranu koček.

antiparazitární obojek pro psy

Obojky, pipety, spreje

Obojky proti klíšťatům jsou komfortní řešení pro psa i pána. Postupně do kůže čtyřnohého kamaráda uvolňují účinné látky. Pokud se klíště vůbec přisaje, zanedlouho zemře a odpadne. Při koupi nové značky však psa hlídejte – obojek může vzácně vyvolat alergii. Pes se drbe, pod obojkem se tvoří boláky. Musí proto ihned pryč. Dokonce i kvůli změně složení již osvědčeného obojku může nastat problém. Pokud však naleznete vyhovující výrobek, je skutečně spolehlivou a pohodlnou ochranou. Při nasazování postupujte podle návodu - obojek nesmí škrtit, ale ani být příliš volný, aby spolehlivě účinkoval. Koupání jeho účinek nijak nesnižuje, pes s ním může plavat.

Pipetu proti klíšťatům obvykle aplikuje veterinář

Alternativou jsou přípravky aplikované na srst - pipety a spreje. Pipety aplikuje veterinární lékař, sprejem můžete nastříkat srst i sami. Obvykle je nutno postřik obnovovat po koupání, takže pro vodomilné psy vhodný není. K dostání jsou i spreje a vodičky na bázi přírodních silic. Ty však působí jen dočasně a citlivému psímu čenichu může jejich výrazné aroma vadit.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvapluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Klíšťata

(t8EuQmT6h2GkQMQz~hAy.YsVVt%), 15. 1. 2019, 16:27

Co se vám nejvíc osvědčilo na klíšťata ? Ty obojky nebo takové ty kapky, co se kapou psovi za krk na kůži ? Pomáhá ta druhá varianta vůbec ?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS