Psi šmejdící trávou, čmuchající po zemi a jsou pro klíšťata snadným cílem. Navíc, zatímco nás napadá obvykle pouze klíště obecné, na psy čeká hned přes deset druhů klíšťat (kromě rodu Ixodes například i Dermacentor či Ripicephalus). Jejich hledání a vytahování není nepříjemné pro nás ani pro našeho kamaráda. I psům navíc hrozí nákazy (například psí babezióza, ehrlichióza, klíšťová paralýza). Proto stále více pejskařů používá účinné ochranné antiparazitní přípravky pro zvířata spreje, pipety či obojky. Kromě klíšťat psa ochrání i před blechami a komáry, některé lze použít i pro ochranu koček.

Obojky, pipety, spreje

Obojky proti klíšťatům jsou komfortní řešení pro psa i pána. Postupně do kůže čtyřnohého kamaráda uvolňují účinné látky. Pokud se klíště vůbec přisaje, zanedlouho zemře a odpadne. Při koupi nové značky však psa hlídejte – obojek může vzácně vyvolat alergii. Pes se drbe, pod obojkem se tvoří boláky. Musí proto ihned pryč. Dokonce i kvůli změně složení již osvědčeného obojku může nastat problém. Pokud však naleznete vyhovující výrobek, je skutečně spolehlivou a pohodlnou ochranou. Při nasazování postupujte podle návodu - obojek nesmí škrtit, ale ani být příliš volný, aby spolehlivě účinkoval. Koupání jeho účinek nijak nesnižuje, pes s ním může plavat.

Alternativou jsou přípravky aplikované na srst - pipety a spreje. Pipety aplikuje veterinární lékař, sprejem můžete nastříkat srst i sami. Obvykle je nutno postřik obnovovat po koupání, takže pro vodomilné psy vhodný není. K dostání jsou i spreje a vodičky na bázi přírodních silic. Ty však působí jen dočasně a citlivému psímu čenichu může jejich výrazné aroma vadit.