Chystáte se na petardy? Co byste měli vědět, než je nakoupíte
27. 12. 2017

Chystáte se na petardy? Co byste měli vědět, než je nakoupíte

Pokud si vítání roku bez odpalování petard nedovedete představit, čeká vás přemýšlení, jaké a kde pořídit, aby byla zábava bezpečná. Jenže co když skutečně bezpečná nemůže být nikdy?

Bývaly druhy zábavy, které dnes nejen že jsou zcela nepřípustné, ale nedovedeme ani pochopit, proč takové věci naši předci prováděli, jak jen vůbec mohli... Navzdory oblíbeným steskům (jaké pronášel už pračlověk Janeček v kouzelném apokryfu Karla Čapka), že dříve bylo lépe, čísla mluví jasně – středověk, kdy násilnou smrtí zemřel každý pátý člověk, a popravy byly veřejnou kratochvílí, by byl sotva k životu přívětivější dobou.

A vývoj, který dovede být i dobrý, se nezastavil ani dnes. I my jsem svědkem (kromě mnohých špatností) i dalších posunů k  lepšímu, co v nás všech je. Jedním příkladem je postupné upouštění od silvestrovského veselí v podobě ohlušujících výbuchů. Proč?

V zimě je rádi krmíme, ovšem silvestrovskou pyrotechnikou jim ubližujeme

Za chvilkovou kratochvíli platí mnohá volně žijící zvířata životem – nejen proto, že je petardy přímo popálí, stačí i vyděšení a následná srážka se stromem, domem, elektrickým vedením. Mnoho domácích zvířat zachvátí panika a ohromný strach, trpí jejich sluch, každoročně se jich mnoho zaběhne. Ale nejen bezbranná zvířata na hlučné oslavy doplácejí – rovněž pro malé děti je nebezpečná, ať už pro citlivé uši větších, které se pohybují venku, nebo pro psychiku těch nejmenších, které i hluk za okny může vyděsit tak, že se budou dlouhou dobu potýkat s následky. Dalším důsledkem je znečištění chemikáliemi v pyrotechnice obsaženými. A to samozřejmě mluvíme pouze o té „bezpečné“ a dle návodu správně použité…

Ohňostroje  petardy mohou vyděsit domácí mazlíčky stejně jako děti

V řadě evropských měst se od této sporné zábavy upouští, pravomoc ji zakázat mají i naše obce. Nejlepší by však bylo, pokud by od ní lidé jednoduše sami upustili, a no nového roku vešli jinak. Vždyť k radosti z dobré společnosti, veselí a skvělé zábavě žádný rámus nepotřebujeme a světlo do nadcházejícího roku přivolají spíš tiché a ohleduplné prskavky…

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS