Tečkovaná kresba egyptské mau nevznikla, na rozdíl od ostatních domestikovaných koček, plánovaným křížením, ale existovala prý odpradávna. Podle zasvěcených je Mau jedním z nejstarších plemen koček na světě. Různá vyobrazení těchto zvířat, která byla nalezena během vykopávek v Egyptě, skutečně vykazují velkou podobnost s egyptskou mau.

Elegantní kočky z Fatimy

První jedinci tohoto plemena byli dovezeni do USA přímo z Egypta ruskou emigrantkou Natálií Trubeckou v 50. letech minulého století. Pod hlavičkou chovatelské stanice Fatima bylo toto aktivní, odvážné, inteligentní, přátelské a elegantní plemeno vyšlechtěno v barvách stříbrně a bronzově tečkované a kouřové. Oficiálního uznání v USA se tyto nádherné kočky dočkaly v roce 1968, Evropa je vzala na milost až v roce 1993.

Sošná postava s ostražitým výrazem

Egyptská mau je sošné plemeno. Hlava vytváří lehce zakulacený klín střední délky bez plochých kontur. Profil tvoří měkký obrys s lehkým vzestupem od hřbetu nosu k čelu. Tváře nejsou plné, nos by měl být po celé délce stejně široký, čenich není krátký ani špičatý. Oči jsou velké, mandlového tvaru, vytvářejí bdělý až ostražitý výraz. Typická barva pro toto plemeno je světle angreštově zelená. Jen u mladých zvířat do věku jednoho a půl roku je povolen jantarový nádech.

Mau je půvabná, středně dlouhá kočka s dobře vyvinutými svaly. Celková vyváženost proporcí je ceněna více než vlastní velikost kočky. Zadní končetiny jsou poměrně delší, což u vzpřímeně stojící kočky vyvolává dojem, jako by se vypínala na špičkách prstů.

Výjimečná skvrnitá srst

Pro mau je charakteristické tečkování. Tečky jsou náhodně rozděleny po trupu, přičemž jejich velikost a tvar jsou proměnlivé. Mohou být malé či velké, stejnoměrného nebo rozdílného tvaru, kulaté či oválné, anebo nepravidelně tvarované, vždy však musí být zřetelně a jasně od sebe odděleny základní barvou. Ocas je výrazně kroužkovaný a zakončený jednobarevnou špičkou.

Oddaná i svá

Egyptské mau jsou kočky, které na první pohled vypadají plaše. Kdo je poznal blíže, tvrdí, že jsou velmi citlivé, nemilují hlasité a nepříjemné zvuky ani velký rozruch. K cizím jsou spíše rezervované. Možná je to tím, že mají velmi dobře vyvinutý sluch, zrak i čich. Také mají zvláštní vztah k lidem, odlišný od jiných plemen. Když se rozhodnou, že potřebují pozornost, nenechají se odstrčit, zařídí si, aby byly středem pozornosti. Mau jsou velice oddané, v přítomnosti lidí šťastné, přesto své, kočičí.

Mau je v České republice vzácnost

Egyptských mau není v České republice mnoho. Plemenná kniha Sdružení chovatelů koček v ČR uvádí, že v roce 2007 nebyla registrována žádná kočka, v roce 2008 byly vystaveny dva rodokmeny, v roce 2009 pět a v roce 2010 dvanáct.

Lze si jen přát, aby se tomuto nádhernému plemeni u nás dařilo a aby se rodila jen krásná koťata, která se uplatní v dalším chovu.