Na světě existuje šest plemen retrívrů, z nichž k nejznámějším patří zlatý a labradorský. Jitce a Martinovi Chudáčkovým z Dolan učarovali flat coated retrívři.

Elegantní černý retrívr

„Oproti ostatním plemenům retrívrů jsou elegantnější a vznešenější. Fletík, neboli černý retrívr s hladkou srstí, byl vyšlechtěn ve Velké Británii křížením několika plemen, a to předků dnešního novofundlandského psa, labradora, později také setrů a dokonce i ovčáků. Chtěli jsme retrívra, protože manžel je myslivec a tito psi jsou výborní aportéři na zemi i ve vodě. Ale toužili jsme po psu u nás málo známém. První jedinec byl do České republiky přivezen v roce 1990. Čas, který společně trávíme, nás utvrzuje, že jsme si vybrali dobře.

Oddaný pomocník v domácnosti

Flat coated retrívr je výborný pes, který neskutečně miluje lidi. Ani v náznaku není agresivní, naopak je velice přátelský. Měli jsme dříve jiné psy, třeba aljašského malamuta nebo jezevčíka, a to jsou úplně jiné povahy. Malamut potřeboval důslednost a jezevčík zase trpěl silným napoleonským syndromem a pořád nám dokazoval, že on je doma pánem. Naše fena Angie se naopak snaží zavděčit. Když například přijdu z práce, sama od sebe mně přinese pantofle. Vůbec jsem ji to neučila, ale odkoukala to. Je velice vnímavá. Když nosím prádlo na vyprání do koupelny a nějaký kousek cestou vytratím, hned mi jej přinese. Přitom, když s ní vyjdeme do přírody, okamžitě se z domácího mazlíčka převtěluje do role loveckého psa. Je ostražitá a aktivní,“ říká Jitka Chudáčková, která vlastní chovatelskou stanici flat coated retrívrů Dolanská tlapka.

Původ a příběh plemene

Vyšlechtěním zlatého a labradorského retrívra flat coated retrívři ve 40. letech minulého století ve Velké Británii téměř vymizeli. Naštěstí se dnes stavy tohoto inteligentního a učenlivého loveckého psa opět rozrůstají. Mezinárodní kynologická federace (FCI) řadí retrívry podle zájmových aktivit do osmé z deseti skupin psích plemen. Jsou v ní zařazeni slídiči, přinašeči a vodní psi. Retrívři jsou především přinašeči, protože jsou vynikající aportéři a plavci, kteří milují vodu v kterémkoli ročním období.

Výcvik citlivého, inteligentního psa

Chovatelé tvrdí, že jejich výchova není těžká, protože se rychle učí a cviky téměř nezapomínají. Snadněji se však učí i věci špatné, protože jsou chápaví a reagují na každou výchovnou chybu.
„Fletík je velmi citlivý pes, který nesnáší samotu. V žádném případě to není pes do kotce. Chce být neustále nablízku svému pánovi a jeho rodině. Naši psi (k Angie časem přibyla fena zlatého retrívra Sany) mají přístup všude, do domu i na zahradu a jezdí s námi na výlety i dovolené. Když na retrívra psovod křičí, k ničemu to nevede. Jeho výchova a výcvik jsou zcela odlišné než například u německého ovčáka. Retrívrovi opravdu stačí vysvětlit, co se po něm chce, a on to rád vykoná. Je citlivý i jako lovecký pes. Dokáže rozlišovat mezi živou a ulovenou zvěří. Aportuje ulovenou kachnu, bažanta a zajíce, ale i živého tvora. Ulétla mi například křepelka a Angie ji chytila a přinesla mi ji v mordě živou,“ chválí fenu Martin Chudáček.

Kvalitní strava

Chudáčkovi své psy krmí superprémiovými granulemi, které obohacují lososovým olejem. Dávkují ho do krmiva podle návodu. Olej má pozitivní vliv na zvířecí srst. Večer ještě dostávají ke granulím jako přídavek maso a třeba i prasečí ouška, protože je v nich hodně kolagenu, což je zase dobré pro správnou funkci kloubů. Flat coated retrívři se dožívají 12–15 let, jejich hmotnost se pohybuje mezi 27–34 kg a kohoutková výška mezi 56–62 cm. Štěňátko s průkazem původu v současnosti stojí zhruba 10 000 Kč.


Foto: Jitka Chudáčková,Nikola Kratochvílová a Martin Bruoth