Jack Russel teriér, pes, se kterým se nebudete nudit
6. 1. 2011

Jack Russel teriér, pes, se kterým se nebudete nudit

Životem překypující, přívětivý, silný, aktivní, odvážný lovec čilého výrazu – to je Jack Russel teriér. V posledních letech patří k nejpopulárnějším plemenům. Miluje svou rodinu, ale je třeba jej trpělivě vychovat a dopřát mu spoustu pohybu.

Tento malý, ale srdnatý pejsek byl vyšlechtěn počátkem 19. století ve Velké Británii milovníkem psů Jackem Russelem. Původně měl za úkol lovit krysy a vyhánět lišky z nor. Dnes je spíše milým společníkem, i když lovecké pudy jsou u něj stále velmi silné.

Jack Russel teriéři jsou přitažliví i tím, že se u nich neprojevují dědičné vady. Dožívají se až patnácti let života. Ideální kohoutková výška psů i fen je 25 až 30 cm a hmotnost 4 až 6 kg.

Gaučový pejsek nebo energický lovec?

i

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

„Jacka jsme si pořídili, protože jsme chtěli malého pracovního psa, který bude něco umět. Na zahradě máme tři velké hovawarty, ale Meggi s námi žije doma. Jsme takové kamarádky, že se bez sebe nehneme, dokonce se mnou chodí do zaměstnání. A proč je o toto plemeno takový zájem? Myslím, že pejskovi udělal velkou reklamu americký film Maska. Představitel hlavní role Jim Carrey s jackem v něm byli úžasní. A také to dělá jeho přátelský charakter a šikovnost,“ vypráví Libuše Pavelková z vrzic, majitelka chovatelské stanice Pektorův statek.

„Když bylo Meggi něco přes rok, začali jsme ji připravovat na zkoušku z bezkontaktního norování. To znamená, že ve finále je mezi psem a liškou mříž, aby si při rvačce neublížili. Ukázali jsme jí na tréninku, co od ní chceme a začala norovat. Úplně se změnila. Z gaučového mazlíčka se najednou proměnila v nekompromisního loveckého psa. Probudil se v ní lovecký instinkt,“ popisuje chovatelka.

 

Bílý a flekatý fešák

Plemeno se vzhledem k velikosti a nárokům hodí na vesnici i do města. Není třeba ani pečovat o jeho srst, která je velmi krátká. Jackové jsou hladkosrstí, drsnosrstí a něco mezi, takové srsti se říká broken.

  • Základní barvou je bílá, která musí na těle převládat.
  • Znaky jsou černé, hnědé a tříslové, což jsou různé odstíny hnědé barvy. Vyskytují se psi i tříbarevní, ale i u nich musí bílá dominovat.
  • Tělo jacka je svalnaté, obdélníkového tvaru.
  • Hlava je malá s delším čenichem, černým nosem a černými pysky.
  • Uši jsou převislé a mají záhyby.

Jack Russel teriér není pes pro lenochy

i

Dlouhé procházky v přírodě, aportování, plavání či provozování agility jsou aktivity, které udělají jackovi velkou radost. Přenášet ji bude i na svého páníčka.

Tito teriéři jsou hyperaktivní a energii musí vyběhat. Proto nemohou být společníky lidí, jejichž životním stylem je posedávání u televize. Jít s pejskem na krátkou procházku ráno, v poledne a večer je žalostně málo. Takové zvíře se bude doma nudit a energii začne vybíjet na zařízení bytu. Rozkousaný koberec, stržená záclona, okousané nohy stolu, zničené boty budou počátkem nepříjemností mezi jackem a rodinou.

 

Sebevědomý, samostatný ale zároveň zcela oddaný


„Pes potřebuje důsledný výcvik, ale vycvičit jacka není až tak snadné, protože je velmi samostatný. Rozhodovat při lovu v noře musí totiž sám, pán mu poradit nemůže. Proto se chová sebevědomě a drilový výcvik s křikem bytostně nesnáší. Když Meggi něco zakážu, je na ní vidět, jak smutní. Ale poslouchat musí, hlavně v lese. Myslivci dnes pálí po všem, co se pohne. Pro nás by to byla rodinná tragédie, zvlášť nyní, kdy od Meggi čekáme štěňátka.

Meggi miluje celou rodinu, ale na mě se upjala až neskutečně. Když odejdu, lehne si a s nikým z rodiny se nebaví. Jenom kouká po dveřích, kdy se zase objevím. A když se vrátím po delší době, třeba z nákupu, samou radostí mi nosí svoje hračky, aby se zavděčila,“ usmívá se Libuše Pavelková.


Autor Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

info

(VWPsQNubbevE9YTuVVSsQNu), 3. 12. 2012, 09:37

Jsem z Berounska a taky mam raslika jen vycvik jsem asi nezvlad prosim je nekde v Česku nejaka chovna stanice kde bych ji ale na tyden mohl dat , kde by se naučila aspom zaklad? Ma dva roky. Dekuji

RE: info

(František), 3. 12. 2012, 10:03

Nebojte se, ve dvou letech jde ještě leccos napravit. Ale rozhodně ne tak, že byste fenku někam na týden dal a tam by ji napravili!!! Pěkně s ní začněte chodit na cvičák, základní výcvik, nebo si domluvte individuální hodiny, ale rozhodně musíte být u všeho vy sám, zkušený kynolog vám bude jen radit jak na to. Se psem musí pracovat jeho pán, vy máte být vůdce smečky, vy si musíte vybudovat se svým psem pevné pouto a získat jeho respekt! A pozor, budete potřebovat hodně důslednosti a trpělivosti, ten týden svědčí o velmi nereálných očekáváních... Hodně zdaru !

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS