Pokud jedete do vhodné destinace, svého čtyřnohého přítele nemusíte před dovolenou nutně nechávat v péči příbuzných či přátel, nebo v takzvaném psím hotelu. Samozřejmě mu musíte zajistit vhodné podmínky během cesty i v jejím cíli. Při cestování do zahraničí je navíc třeba znát předem podmínky převozu psa do dané země. Pozor na to, že problémy mohou nastat i teprve při návratu do EU.

Pas pro psa či kočku

Při cestování v zemích Evropské unie se nevyšetřuje, zda má pes, případně kočka či fretka, dostatek protilátek proti vzteklině. Pro případnou kontrolu postačí potvrzení ve zvířecím pase o imunitě, tedy o platném očkování proti vzteklině. Zvířecí pas vám vydá veterinární lékař. Ještě před vydáním pasu je vhodné psa nechat označit mikročipem, zvláště pokud budete cestovat mimo EU či do státu EU, které mikročit vyžadují (viz níže).

Při cestách se psem mimo země Evropské unie si ale nezapomeňte zajistit doklady potřebné k návratu zvířete. Veterinární podmínky vstupu zvířat do jednotlivých zemí poskytuje příslušná ambasáda či státní veterinární úřady. Bez veterinárního osvědčení, které je třeba si pořídit před odjezdem, se pes cestovatel nebude smět vrátit domů!

Štěňata a koťata raději nechejte doma

Pozor je třeba si dát v případě přepravy štěněte či kotěte mladšího 3 měsíců a neočkovaného proti vzteklině. Řada členských zemí, jako je Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Malta, Polsko, Švédsko, Velká Británie, takový dovoz vůbec neumožňuje. Ostatně, pro takto mladá štěňata a koťata nebývají daleké cesty vhodné i z dalších důvodů.

Státy se striktními pravidly

Vyplatí se vědět předem, že Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta mají mnohem přísnější vstupní požadavky než ostatní EU státy. Jediným tamním povoleným způsobem identifikace zvířete je mikročip (ISO 11 784 nebo ISO 11 785). Navíc je vyžadováno sérologické vyšetření na vzteklinu provedené alespoň 6 měsíců před vstupem do země, dále i ošetření proti echinokokóze a klíšťatům.

Pozor na návrat ze zemí mimo EU

Jiná pravidla platí, když se pes, zpravidla nikoli sám, ale se svým majitelem, vrací ze zemí, které nejsou členy Evropské unie, například z Tuniska, Maroka, Egyptu, Keni, Thajska a dalších zemí. Mnoho lidí zapomíná, že by mohl nastat problém při návratu domů a že by jim na hranicích mohli celní orgány či veterinární lékaři odepřít vstup do Evropské unie.

  • Při návratu do EU je požadováno sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině, které je potřeba nechat provést ještě před opuštěním EU ve schválené laboratoři, pokud cestovatel nehodlá ve třetí zemi strávit dobu delší než 3 měsíce.
  • Pokud cestovatel se psem v zemi pobýval déle než 3 měsíce, je krev na vyšetření odebírána mimo EU, ale současně je nutné vyčkat 3 měsíce, než je možné se zvířetem přicestovat do EU.

V České republice provádí platné vyšetření pouze laboratoř vztekliny Státního veterinárního ústava v Praze:

Zkušební laboratoř diagnostiky infekčních nemocí zvířat,

Oddělení patologie a parazitologie, laboratoř vztekliny,

Sídlištní 136/24, 165 03 Praha 6 – Lysolaje. Tel: 251 031 271

V případě potřeby je vzorek odebraný dle stanovených pravidel po vyplnění žádanky možné zaslat i poštou. Poplatek za sérologické vyšetření činí 1300 Kč.

Jak se psem do letadla?

§ Informujte se u letecké společnosti na pravidla přepravy zvířat, případně si vyberte přepravce, který nabídne nejlepší podmínky. Není vyloučeno, že malého psa budete smět mít v přepravním boxu přímo pod svým sedadlem.

  • Před cestou se poraďte s veterinářem, zda pes může let absolvovat, a také o tom, zda je možné u účelné zklidnit psa před cestou lékem, kterým a v jaké dávce. Lék byste měli mít vyzkoušen, aby nevyvolal nežádoucí reakci, například zvracení.

    Požadujte od letecké společnosti, aby vás informovala o naložení psa do letadla (některé společnosti tak činí automaticky).
  • Zjistěte si předem, u které přepážky si psa vyzvednete.
  • Mějte už při nákupu své letenky k dispozici údaje o velikosti a hmotnosti boxu i psa. Za přepravu zvíře budete nejspíš platit až na letišti.
  • Ve přepravním boxu by pes měl mít možnost stát, ležet a otočit se. Měl by také být na box již zvyklý.
  • Se psem se před letem vydatně projděte, nekrmte ho a podávejte mu jen malé množství tekutiny.
  • Zkušení cestovatelé doporučují mističku připevněnou na mřížce naplnit před odevzdáním psa na letišti ledem, který se během letu rozpustí, a pes se tak může napít.
  • Do boxu vložte oblíbenou hračku. Můžete tam dát i vodítko (případně košík), aby bylo k dispozici pro neočekávané situace.

Zdroj: tisková zpráva SVS ČR