Nákup obojku rozhodně neodkládejte, je to totiž nástroj výchovy i výcviku psa, a jako takový je stejně důležitý jako samotná socializace psa. Co jako chovatelé zanedbáme na začátku, to budeme později těžko dohánět. Stejně jako si musí už malé štěně zvykat na ostatní psy a lidi, musí si zvykat i na nošení obojku. Vezmete-li výchovu za správný konec, váš pes se při pohledu na svůj obojek a vodítko ve vaší ruce začne radovat, protože pozná, že s vámi půjde na procházku. A tak by to mělo být. Obojek není nástrojem pro násilné ovládání psa, ale základní pomůckou pro jeho zdravý růst v dobře vychovaného psa. Obojek musí být vždy v první řadě funkční, ne pouze líbivý.

Obojek pro štěně

Stejně jako poroste vaše štěně, musí zároveň s ním růst i jeho obojek. Je tedy možné, že než vaše štěně doroste do velikosti dospělého psa, bude potřeba koupit minimálně 2–3 nové obojky. Růst by měla nejen délka, ale i šířka obojku. Délku obojku stanovíte tak, že změříte svému psovi obvod krku a přidáte ještě alespoň 5–7 cm u psů středních a velkých plemen a minimálně 3 cm u plemen malých. Zatímco pro štěňata malých plemen vybíráme obojky lehké a úzké, pro psy středních a velkých plemen volíme obojky širší a pevnější. Není dobré, pokud pro štěně zakoupíte obojek, který by mohlo nosit ještě i když dospěje. Takový obojek by byl pro krk malého štěněte příliš těžký a tuhý.

Pravidlo dvou prstů

Psa nesmí připnutý obojek škrtit, proto vždy kontrolujeme, zda se nám podaří vsunout pod obojek dva prsty.

Do tmy se svítícím obojkem

V měsících, kdy se brzy stmívá, se rozhodně vyplatí pořídit psovi reflexní obojek. Díky němu bude pes dobře viditelný a rozeznatelný hlavně pro kolem jedoucí automobily a další dopravní prostředky. Zakoupit se dají i svítící obojky opatřené otvorem pro dodatečné dobíjení minibaterky umístěné uvnitř potahu takového obojku. Vy budete mít přehled o tom, kde se váš pes pohybuje a psův pohyb tak bude v každodenním provozu bezpečnější. Ovšem zde je třeba zdůraznit, že reflexní obojky nenahrazují klasický obojek. Někdy nemají uchycovací poutko, jindy nejsou dostatečně pevné nebo široké. Nepoužívejte je tedy jako náhradu klasického obojku, berte je jen jako bezpečnostní prvek. K dostání jsou i svítící návleky na klasické obojky, a to v různých barvách, nejčastěji neonových.

Obojek pro dospělého psa

Obojek pro dospělé psy vybíráme s ohledem na velikost psa, jeho hmotnost a také zohledníme, k jakému výcviku psa vedeme a zda se jedná o plemeno krátkosrsté nebo dlouhosrsté. U středních a velkých psů s dlouhým štíhlým krkem volíme co nejširší, ideálně polstrovaný obojek. Ten je vhodný pro chrty, greyhoundy, whippety, barzoje a španělské galgy a kanárské podengy, či maďarské vizsly. Dlouhosrstým psům vybíráme obojky z takových materiálů, na které se příliš nechytá a nenabaluje psí srst. Kožené obojky je většinou připraví o srst na krku.

Velcí psi a psi obřích plemen s mohutnými krky

Vlkodavové, fily, labradoři, dogy, mastifové, čuvači, retrívři by měli mít obojky dostatečně široké, a to alespoň 4 -5 cm a hlavně pevné. Úzké obojky psy škrtí a nejsou praktické ani při výcviku.

Neoprenové obojky pro vodomily

Máte doma labradora, retrívra nebo novofunlandského psa, či kteroukoli jinou rasu, která miluje vodu? Pak byste jim měli pořídit neoprenový obojek. Takové typy obojků jsou plně voděodolné, schnou velmi rychle, po usušení se nesmršťují, nedráždí mokrou kůži psa a jsou měkké.

Stahovací a polostahovací obojky

Velcí psi se z polostahovacích obojků nevyvléknou. Psům se nasazují přes hlavu, nepřipínají se jim kolem krku. Jestliže pes na vodítku tahá, je polostahovací obojek vhodný pro jeho usměrňování. Stahuje se tak, aby psa neškrtil, ale zároveň, aby se z něj pes nemohl vyvléknout.

Stahovací obojky (řetízkové) se psovi snadno navléknou a poté se stáhnou pomocí vodítka. U tohoto typu ale vedení psa vyžaduje jistý cvik, jinak hrozí nebezpečí, že se pes začne škrtit. Tento typ vodítek by měli využívat jen zkušení kynologové nebo psovodi. Sportovní kynologie dokonce řetízkové obojky a jejich používání při výcviku požaduje.

Nezapomeňte, že vždy se hodí, mít jeden náhradní obojek v zásobě. Kdykoli se může přihodit, že pes při procházce silně zatáhne za vodítko a obojek ten tah zkrátka nevydrží, může se rozpárat, uvolnit uchycovací oko nebo karabina a pak se bude náhradní obojek hodit.