Lidem je spíše známo to, že oni sami se mohou nakazit od zvířat, nikoli už ale to, že sami mohou být zdrojem nákazy pro zvířata. Zvláště v případě domácích mazlíčků nás pak takové onemocnění může velmi mrzet a přinést nám oprávněné obavy o jejich zdraví.

Je důležité zmínit hned pro začátek, že při dodržování hygienických zásad je riziko vzájemné nákazy bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity velmi nízké.

Čím může člověk nakazit psa

Po celém světě, a bohužel tedy i tam, kde je dodržován vysoký hygienický standard, může člověk nakazit psa, a to prvokem lambie střevní (Girardia lamblia). Jedná se o parazitární onemocnění trávicího traktu, kterým mohou onemocnět jak zvířata, tak lidé. Projevem, který je u této nemoci hlavní, je průjem. Jedná se o často se opakující situaci o různých stupních intenzity. Onemocnění bývá nazýváno také jako girardióza nebo lamblióza. Klidová stádia, cysty, které jsou vylučovány trusem pacienta, jsou velmi odolné. Tyto cysty mohou znečistit jak vodu nebo potraviny, tak i jakékoli jiné prostředí.

Cesta nákazy tělem psa

Jakmile je pes, nebo člověk zmíněné cysty pozře, jejich životní cyklus se uzavře. Následuje postup trávicím traktem a uvolňování lamblií z cyst. Lamblie se uloží na sliznici tenkého střeva a ve žlučníku nebo žlučovodech. Doslova oblepí střevní sliznici, a ta tak ztratí schopnost přijímat živiny. Tím se naruší trávení. Kvůli tomuto plošnému výskytu se tento parazit lidově označuje jako kobercový parazit. Protože mnozí psi mají opravdu velkou zálibu v požírání lidských exkrementů, není tato nákaza nijak výjimečná. Může dojít ale i k obrácenému postupu, kdy se parazit přenese na člověka. Dochází k tomu nejčastěji při neopatrném zacházení při úklidu psího trusu od nakaženého jedince.

Léčba a nutná dekontaminace prostředí

Girardióza může být zaměněna za průjem s infekčním onemocněním kvasinkového původu. Přesnou diagnózu stanoví lékař na základě kombinace testů trusu. Prokáže-li se diagnóza nákazy prvokem Girardia lamblia, veterinární lékař obvykle nasadí k léčbě psa fenbendazol nebo metronidazol. Pro majitele psa je pak důležité zbavit srst psa cyst, dekontaminovat prostředí, v němž žije a zajistit veškerá možná preventivní opatření, aby se infekce neopakovala.

Další možná nákaza – infekce horních cest dýchacích

Předpokládá se, že je možné nakazit psa rýmou, kašlem a angínou. Horní cesty dýchací, jejichž součástí jsou nos, hrdlo, hrtan s hlasivkami a průdušnice, jsou častou vstupní branou pro bacily, které se tudy dostávají do těl psů. Infekce horních cest dýchacích u zvířat vypadá jako nachlazení. Začíná i zůstává v horních cestách dýchacích, kde se projeví kašlem, kýcháním, zarudlým krkem, výtoky z nosu a očí a někdy dokonce i zánětem úst.

Psí infekční tracheobronchitida, která je nejčastější nemocí související s horními cestami dýchacími, ale nesouvisí s přenosem od člověka. Říká se ji také útulkový kašel. Běžně se vyskytuje na místech, kde je shromážděno větší množství zejména mladých a často také vystresovaných psů. Nejčastějšími místy výskytu jsou tedy psí útulky, psí výstavy, veterinární nemocnice, psí kadeřnictví anebo hotely pro psy. Jedná se o kapénkovou infekci, kterou můžete u svého psa léčit jitrocelovým sirupem a dodržováním klidového režimu. Ačkoli se často jeví tato nemoc jako poměrně vážná, málokdy ji provázejí další komplikace. Ty přicházejí obvykle jen u těch psů, kteří mají dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Psi a další domácí mazlíčci jsou pro náš život velmi důležití

Pes nebo psi mají velmi pozitivní účinek jak na psychické, tak na fyzické, ale i sociální zdraví rodin, v nichž společně žijí se svými členy. Proto bychom neměli podléhat zbytečné panice z toho, že si s nimi budeme předávat nemoci, ale měli bychom se radovat ze vzájemné společnosti.