Naučte svého psa jezdit na eskalátorech
9. 7. 2018

Naučte svého psa jezdit na eskalátorech

Psi jsou velmi šikovná stvoření a díky mnohým dovednostem pro nás nejsou jen domácími mazlíčky, ale také pomocníky, ať už v pracovním životě nebo v soukromém. Aby s námi mohli navštěvovat různá místa a doprovázet nás doslova na každém kroku, měli bychom je naučit také jak správně zdolávat jízdu na eskalátorech.

Cestujete-li často se svým psem, měl by váš čtyřnohý společník zvládat cestu na eskalátorech. Stále častěji se s jezdícími schody setkáváme nejen v obchodních centrech, ale také na nádraží, v podchodech a pochopitelně i v metru, kde je to běžná záležitost. Bude-li váš pes na tuto překážku připraven a bude s ní seznámen, nebude pak pro něj neznámá a nebezpečná.

Pro začátek doporučujeme vyhlédnout si málo frekventovaný eskalátor, nejlépe v podvečerních hodinách, kdy na něm není velký provoz. Eskalátor by zároveň neměl být příliš dlouhý ani nadměrně hlučný. Pak teprve začněte s nácvikem jízdy.

Trénink vodícího psa na eskalátorech.

1. Na psa rozhodně nespěchejte. Vyhraďte si na nácvik dostatek času. Než k eskalátoru přivedete psa, sami si jízdu na něm vyzkoušejte, abyste si ověřili, že vašemu psu na něm nehrozí žádné nebezpečí.

2. Na trénink se psem se vybavte dostatečným množstvím pamlsků, které má váš pes opravdu rád. Budete jej často odměňovat. Pak vezměte psa na vodítko a bez povelů se jednoduše několikrát okolo eskalátorů společně projděte. Občas se u eskalátorů zastavte. Pes si musí zvyknout na jejich zvuk.

3. Ještě než začnete s přímým nácvikem, vydejte psovi párkrát povel Sedni! v blízkosti eskalátoru. Splní-li povel, odměňte psa pamlskem.  

4. K nácviku jízdy na eskalátoru psa nenutíme. Začínáme s ním až tehdy, když se pes nebojí přiblížit se k jezdícím schodům.

5. Nyní přistupte k nácviku jízdy. Připravte si do ruky další pamlsek a pozvolna se psem na vodítku přicházejte k eskalátoru. Nevydávejte žádné pokyny a pomalu, avšak soustavně, se k eskalátoru přibližujte. Počítejte s tím, že pes může své tempo zpomalit anebo se před eskalátorem zastavit. V takovém okamžiku je třeba psa na další krok vpřed nalákat opět pamlskem. Splní-li pokyn, odměňte jej, ale nenuťte ho nastoupit na eskalátor. Jděte s ním od eskalátoru dál. Postup s přiblížením k eskalátoru opakujte. Pes si tak spojí, že s každým přiblížením k eskalátoru na něj čeká chutná odměna.

Na trénink si vyhraďte dostatek času a mějte při ruce neustále psí pamlsky.

6. Následným krokem je samotná jízda na eskalátoru. Se psem na vodítku se pomalu přibližujte k jedoucímu eskalátoru. Máte přichystáno v jedné ruce dostatečné množství pamlsků a ve druhé ruce držíte psa na vodítku. Na eskalátor vstupte vy jako první a zároveň psovi neustále nabízejte pamlsky. Jakmile je váš pes všemi čtyřmi na eskalátoru, výrazně jej chvalte a odměňujte. S chválením a pamlsky nepřestávejte, dokud se nepřiblížíte k místu výstupu z eskalátoru. Pak je třeba, aby se pes soustředil na výstup, tak s odměňováním přestaňte.

7. Psovi můžete dát povel, aby z eskalátoru vystoupil. Opět jej odměníte pamlskem a pochvalou. Jakmile si pes na jízdu na eskalátoru zvykne, můžete jej v průběhu jízdy vyzvat   povelem Sedni! Tak se bude pes cítit při jízdě bezpečněji.

Dobře trénovaný vodící pes je spolehlivý průvodce pro slabozraké.

S výukou je dobré začít brzy, ovšem nedoporučuje se brát na eskalátory příliš mladá štěňata. Přejeme vám úspěšné zdolávání tohoto nelehkého úkolu.  

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS