Kočky mají úžasnou rozmnožovací schopnost. Jenže počet potomků brzy narůstá astronomickou řadou a pro všechna koťata sotva najdete dobré majitele. Pokud chováte kocoura, který vede „volný život“ spojený s toulkami po okolí bydliště, měli byste zabránit vzniku nechtěných koťat. Ta totiž nakonec mohou skončit v útulku, a to ještě v lepším případě. Kastrace je v tomto případě velmi rozumným řešením. Vhodná bývá i u zvířat chovaných v bytě, která sice antikoncepci obvykle nepotřebují, ale jejich i váš život se tak stane spokojenějším.

Nejvhodnější věk pro zákrok

  • Kočkám, zejména mladším, lze také podávat speciální antikoncepční tablety. Získáte je u veterináře.

    Říjící se kočka je stejně hlučná, ne-li ještě hlučnější než kocour. S vykastrováním kočky je však třeba vyčkat, až bude pohlavně dospělá. Nejvhodnější je období po prvním „mrouskání“ nebo po prvních koťatech.
  • U kocoura je tento problém poněkud složitější, protože dospívá kolem stáří jednoho roku a v tu dobu si také začíná značkovat močí své teritorium. Až poté je možné přistoupit ke kastraci, zároveň ale není vhodné ji odkládat na pozdější věk.

Po operaci bude kocour trochu omámený, ale jeho stav se v krátké době bez obtíží upraví. Kočka potřebuje po kastraci na rekonvalescenci přibližně 24 hodin.

Ztloustne kastrovaný kocour?

Po kastraci kocour se značkováním, touláním a mnohdy nelítostnými souboji s ostatními kocoury, ze kterých si přinášel četná zranění, sice přestane, ale také se změní jeho povaha. Může ztratit zájem o své okolí, které měl dříve v oblibě. Trpělivým přístupem jej však z případné letargie brzo dostanete.

Kastrovaný kocour, podobně jako kočka, bude mazlivější, hravý, spokojeně líný. Není se však třeba obávat zvýšení hmotnosti kocoura po kastraci. Ta může nastat jen v případě, když by byl kastrován v pozdějším věku.