Ohňostroje a petardy mají i svou temnou stránku. Děsí a zabíjejí
26. 12. 2016

Ohňostroje a petardy mají i svou temnou stránku. Děsí a zabíjejí

Zábavní pyrotechnika jako by neodlučně patřila k veselému vítání nového roku. Její následky však ani trochu veselé nejsou. Má na kontě mnoho mrtvých, slepých, hluchých či ztracených zvířat.

Mnozí chovatelé tráví Silvestra se svými čtyřnohými kamarády doma v pyžamu. Psi se totiž domnívají, že začala válka, konec světa, apokalypsa. Jenže nejde jen o chlupáče. O ty se milující páníčci postarají, psa opatrují doma, tváří se, jako by se nic nedělo, snaží se ho zabavit hrou, a těm nejvystrašenějším podají sedativum naordinované veterinářem. Naší hlučné oslavě jsou však vystavena i všechna volně žijící zvířata. A je před strašnými ránami a oslepujícími výbuchy nikdo neschová.

Na Nový rok jsou útulky plné vyděšených ztracených psů

Tisíce mrtvých a zraněných zvířat musí na prahu nového roku pomyslně překročit každý, kdo se nedovede veselit ohleduplněji. Zvířata neohrožují jen přímé zásahy, které je mohou oslepit, ohlušit či jinak zmrzačit. V panickém útěku zaběhnou na místa, do kterých by jinak nikdy nevběhla, snadno je srazí auto. Ptáci, kteří běžně v noci nelétají, narazí do stromu, zdi nebo elektrického vedení. To se stalo například labutím, které v roce 2013 v Praze spadly zraněné a popálené přímo mezi diváky ohňostroje na Mánesově mostě. Od té doby se pro odpalování Novoročního ohňostroje v hlavním městě volí méně nesmyslná místa než hladina Vltavy, ale živelné odpalování v ulicích je rok od roku nezodpovědnější, s pyrotechnikou manipulují děti i opilí lidé. Utrpení a obrovský strach prožívají nejen volně žijící, ale i hospodářská zvířata. Všechny, včetně citlivých dětí, pak ohrožují chemikálie, které po explozích světla a hluku zůstávají ve vzduchu a snáší se na zem.

Více informací i možost zapojit se do osvěty nabízí například Společnost pro zvířata.

Jde to i jinak

Nezkusíme začít letos nový rok jinak? Zatímco v naší zemi jako by byl tento poněkud nešťastný způsob veselí rok od roku zběsilejší, v Paříži je pyrotechnika již několik let zakázaná. Vždyť ohlušující rány škodí i lidskému uchu a kdoví, jestli nezaplaší štěstí, které se nám do nového roku chystalo vejít. Děti budou mít větší radost z bezpečných prskavek, se kterými mohou běhat a dělat kouzla, dospělí si mohou za peníze, které ušetří za pyrotechniku, dopřát něco dobrého či hezkého. Něco, co jim udělá radost a nikomu přitom neublíží.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

správný postup

(h_mMFYq178m.CxenVvbjcL), 9. 2. 2017, 12:46

Pyrotechnika nemusí být nebezpečná. Stačí správný postup při použití. http://www.colosus.cz/clanky/jak-odpalit-ohnostroj/ Pejsci to snášejí hůře, ale s tím se nedá nic dělat.

RE: správný postup

(Marie), 9. 2. 2017, 14:49

Jasně, s tím se nedá nic dělat, a stovky ptáků musí zahynout, s tím se nedá nic dělat, protože my se prostě bez hloupejch, hlučnejch a smradlavejch rachejtlí nedovedeme zabavit....

Svinstvo všude kolem po "oslavách"

(VWPsQNuEWkGkQNs6JyvjFo), 27. 12. 2016, 01:32

Všechny ty petardy a podobné "zázraky" většinou nakoupené ve vietnamských tržnicích považuji za vyhazování peněz do luftu. Ranní vystřízlivění z tohoto slavení? Všude samé zbytky této slávy, že není kam šlápnout.

Petardy vs mazlíčci

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 26. 12. 2016, 12:07

Nebylo by lepší nenabádat lidi k nepoužívání petard, ale bojovat za to, aby se petardy v ČR vůbec neprodávaly?!

RE: Petardy vs mazlíčci

(František), 26. 12. 2016, 12:53

Jen bojujte, směle do toho! A začněte ve své obci, vyhláškou to může omezit. Ale protože do letošního Silvestra se vám ten celorepublikový zákaz těžko podaří vybojovat (ono fakt nejste jediný, který se o to snaží - tady spíš chystá snažit? Nebo ani to ne, a jen tak zbytečně filosofujete?), budu vděčný za každého, který si uvědomí následky svého jednání a petardy letos nenakoupí. Je potřeba oboje, ale to snad musíte vědět sám, pokud nemáte hlavu jen proto, aby vám nepršelo do krku.

Děsí a zabíjejí

(VWPsQNuBWkqkQNs6JyvjFo), 26. 12. 2016, 10:08

Nejen Ohňostroje a petardy mají i svou temnou stránku, ale taktéž každoměsiční zkoušení sirén, kostelní a jiné zvony a další hlukotvořící nesmysly vytvořené člověkem k jeho pobavení a zábavě! Bohužel nejen zvířata, ale i děti či starší nebo citlivější osoby toto vnímají negativně, hlavně když jsou tomuhle vystaveni v bezprostřední blízkosti zdroje hluku!
Věřte, vím o čem mluvím-píšu!

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS