Skvělé genetické předpoklady

Silná vnímavost psů vůči různým pachům je dána částečně geneticky. Čich je o něco lépe vyvinut u psů než u fen. Pravděpodobně je to u nich dáno touhou po založení potomstva, či spíše po nalezení dokonalé matky potenciálních potomků. Skvělý čich mají hlavně honiči. K těm patří i bígl, pes poloviční velikosti než je německý ovčák, ovšem obdařený stejně velkým počtem čichových receptorů. Podstatně hůře jsou na tom s čichem plemena s malým čenichem a plochou tváří. Tyto rysy totiž neposkytují dostatek místa pro velké množství čichových receptorů.

Kde jsou uloženy čichové buňky

Velkou výhodou je pro psy dlouhý a dostatečně široký čenich, v němž je uloženo obrovské množství čichových buněk, konkrétně v kostěné přepážce uvnitř čenichu. Například němečtí ovčáčtí psi zde mají uloženo 225 milionů čichových buněk. Nepřekonatelní jsou v tomto směru bloodhoundi, kteří mají 300 milionů čichových receptorů a navíc jim jejich dlouhé převislé uši pomáhají při pohybu posouvat vzduch plný pachů k jejich velmi citlivému orgánu čichu. Tyto údaje o počtu čichových buněk získávají na síle tím víc, když zjistíme, že člověk má v nose pouhých 65 milionů čichových receptorů.

Pachové práce úzce souvisejí se záchranou lidských životů

Skvělý čich a také nebývale silné tělo patří také novofunlandským psům, kteří se v historii proslavili mnoha úspěšnými záchranářskými činy na vodě. Na nohou mají plovací blány a jejich srst nepropouští vodu k tělu, takže jsou ideální pro práci ve vodě. Dodnes jsou mezi těmito psy specialisté vyhledávající z lodí na vodní hladině předměty i osoby ponořené v hloubce mnoha desítek metrů.

Vyhledávání zasypaných raněných, hledání drog, výbušnin a zbraní. Při všech těchto činnostech my lidí využíváme skvělé psí schopnosti, protože často je nemůže plně nahradit ani ta nejnovější technika. Se psy se pracuje formou tréninku, při kterém je využívána výhradně pozitivní metoda. To znamená systém pochvaly a odměny za dobře provedený příkaz. Trénink musí být systematický, trpělivý z obou stran, jak ze strany trenéra, tak ze strany psa a v neposlední řadě musí být vedený v dobré náladě a s láskou.

Výcvik speciálních psů pro čichovou detekci zdravotních problémů

Na detekci nemocí patří k těm nejlepším na světě labradorští retrívři, zlatí retrívři a také němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci a velcí knírači nebo border kolie. Není to pochopitelně jen o rase psa a o počtu jeho čichových receptorů, ale také o jeho povaze, o tom, zda dokáže dobře spolupracovat s člověkem, o tom, jak je pes vnímavý ke svému okolí a také na jeho celkově kvalitní výchově.

V roce 2017 se u nás odborníkům na kynologii ve spolupráci s lékaři, výzkumníky a také dobrovolníky z řad milovníků a chovatelů psů podařilo založit spolek pro specializovaný výcvik různých druhů makrosomatických zvířat (zvířata s velmi vysokou schopností vnímat a dokázat rozlišit různé druhy pachů a vůní) pro využití v rané diagnostice výskytu nádorových, případně jiných nemocí. Ve vlastní výcvikové laboratoři s důležitým zázemím probíhá pravidelný výcvik těchto senzitivních psů podle přesně daného plánu a také podle nejnovějších mezinárodních doporučení. Ve třech kolech po sobě následujících jsou psi schopni při vyhledávání spolehlivě označit pozitivní vzorek. To znamená takový, který je od onkologicky pozitivního pacienta. Po určité době pak psi procházejí testem způsobilosti a jsou rozdělováni do tříd diagnostické výkonnosti.

Čich psů je tedy rozhodně důležité i nadále sledovat a zkoumat. Může toho pro nás lidstvo v budoucnu ještě mnoho vykonat. A právě svému skvělému čichu vděčí psi, tolik oblíbení společníci nás lidí, za to, že mají o tomto světě mnohem více informací, než máme my.