Víte, kolika let se dožije váš pes?
21. 7. 2016

Víte, kolika let se dožije váš pes?

Psům běží čas trochu jinak, než nám lidem. I když bychom rádi měli svého čtyřnohého přítele u sebe napořád, jeho čas na tomto světě je přece jen kratší.

Jednou tam musíme všichni, ať jsme již z říše lidské, nebo psí. U našich čtyřnohých miláčků se ale věkové odhady značně liší. Záleží totiž nejen na životosprávě, ale i konkrétním plemenu. Víte, které psí rase nadělily sudičky do vínku krátký a které zase dlouhý život?

Moudré rady říkají, že psí věk nejlépe spočítáme jednoduchými počty – stačí ho vynásobit sedmi a máme ekvivalent věku lidského. Musíme si ale uvědomit, že zvířata dospívají rychleji nežli lidé. S klasickou metodou násobení začínáme teprve, až bude pes dospělý. To bývá kolem jednoho roku. Malé a středně velké rasy psů můžeme dosáhnutím prvního roku považovat převodem do lidského života za patnáctileté puberťáky, zatímco velká plemena ve stejnou dobu dospěla zatím jen do dětsky-štěněcích dvanácti.

Dospělost už v druhém roce

Úderem druhého roku jsou již fenky menších ras slečnami na vdávání – v lidském těle by jim bylo něco mezi 22-25 rokem. pes psí plemena věk přepočetPsi velké a jejich čas můžeme rovnou od druhých narozenin násobit sedmi – vyjde nám tak jejich věk přepočítaný na lidské roky. Věk malých ras je pro srovnání lepší násobit pěti, i když nám ani takto nevyjdou přesné cifry.

Psi zkrátka stárnou jinak. Až jim budou čtyři, bude to jako 32 let, v šesti 40, v devíti zhruba 53. Malý pejsek se takto průměrně dožívá jedenácti nebo dvanácti let, zatímco o něco větší rasa kolem deseti. Obří plemena na tom s věkem bohužel nejsou nejlépe, stářím umírají již kolem devátého roku.

Pokud se děsíte, že s úderem devátých narozenin váš mazlíček padne mrtev k zemi, mějte na mysli, že život prodlužuje kvalitní péče. Nejdůležitější je vyvážená strava, včasná očkování, ale bohužel i věci, které neovlivníte. Mnoha psům škodí přešlechtění, které má za následek mírně zdegenerovaného jedince, jemuž nebude dlouhého života dopřáno.

A jakého věku se tedy v průměru dožívají zástupci nejčastějších psích plemen?

Autor Adriana Vojtíšková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Vlkodav

(jaredh), 26. 7. 2016, 11:18

Teda slyšela jsem, že velký a mohutný psi žijí kratší dobu, ale že zrovna takový štíhlý vlkodav žije až tolik krátce :-( Ještě že si chceme pořizovat mrňouska, toho snad nebudeme muset brzy oplakávat

RE: Vlkodav

(GnMk4Z4UHIEy134uM7N_5f4uK7N_), 26. 7. 2016, 11:21

A naši dva současní pudlíci jsou v nejlepších letech:)

věk

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 25. 7. 2016, 17:04

Můj pejsem má 18 roků je to mazel a bojím sekdy přijde den a já se s ním budu muset rozloučit,někdy nad ní stojím a sleduji zda vůbec dýchá a neduhy jsou jak u starých lidí někdy se jedna druhé motáme pod nohy já pajdám ona už taky těžko chodí,ale pořád to spolu táhnem,

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS