Průměrná kočka může za rok zabřeznout několikrát a přivést na svět až 20 koťat. Někteří lidé koťata nechají žít a pak složitě shánějí někoho, kdo se jich ujme. Jiní se uchylují k drastickým řešením a nechtěné tvorečky topí nebo je jinak zabíjejí. Taková likvidace kočičích mláďat je přitom nejen krutá, ale i trestná. Zodpovědní majitelé si proto vyberou jednu z možností, jak zabřeznutí domácích koček zamezit.

Kočičí láska několikrát za rok

První náznaky rozmnožovacího chování se dají pozorovat u koťat už ve čtyřech měsících jejich věku. Mezi šestým a desátým měsícem pohlavně dospívají, tehdy se u koček objevuje první říje a kocouři začínají značkovat teritorium páchnoucí močí.

Během říje mohou mít kočky změněné chování, sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu, jsou více mazlivé a hlasitě mňoukají. Kocouří bývají neklidní, hodně značkují a výrazně se zvukově projevují, toulají se a perou. Pokud se kočka nespáří, říjový cyklus se opakuje, období mezi jednotlivými říjemi může trvat pouze několik týdnů. S velkou pravděpodobností vás tedy bude váš kočičí miláček v pravidelných intervalech obšťastňovat koťaty. Nechcete-li tedy neustále řešit, co s kočičí drobotinou, zvolte vhodnou preventivní metodu.

Antikoncepce pro kočky

Možností je medikamentózní řešení, tedy podání hormonální antikoncepce ve formě tablety nebo injekcí. Hormonální přípravky oddalují u koček říji, existují také léky pro kocoury, které potlačují jejich sexuální pud. Aplikaci preparátu zabraňující zabřeznutí je nutno provést v období pohlavního klidu, v krajním případě při prvních příznacích říje. Jedná se o proces časově omezený, injekce i tablety se musí podávat opakovaně v přesném časovém období, při nedodržení režimu se může stát, že dojde k nakrytí a kočka bude mít koťata. Výhodou užití hormonálních přípravků je jednoduchá aplikace, poměrně dlouhá doba působení, omezení projevů pohlavního chování a možné obnovení plodnosti. Hormonální antikoncepce je však doporučována spíše pro samice, se kterými se počítá do chovu, ale ještě nesplnily podmínky chovnosti. Její užití není pro kočky ideální a už vůbec ne, jako dlouhodobé řešení pro předcházení říje. Ve veterinárních kruzích se hovoří o vzniku možných komplikací, jako jsou hnisavé záněty dělohy, nádorová onemocnění dělohy a mléčné žlázy, obezita i cukrovka.

Sterilizace kočky

Velmi spolehlivým způsobem, jak zabránit kočkám mít koťata je kastrace. Tento chirurgický zásah je sice pro organismus zatěžující, provádí se totiž v narkóze, ale jedná se o řešení spolehlivé a definitivní. Pokud je zvíře v dobré kondici, riziko komplikací během a po výkonu je malé. V neposlední řadě přijde kastrace i levněji, u kočky stojí kolem 1500 korun, za kocoura zaplatíte asi polovinu. Hormonální přípravky sice vyjdou na několik set korun, při jejich opakované aplikace se však cena vyšplhá výš. Kastrace je zákrok, kdy se z těla odstraní pohlavní orgány a taky se přeruší produkce pohlavních hormonů. U koček se provádí dvěma způsoby, je možné odstranit vaječníky, vejcovody a dělohu, případně se vyoperují pouze vaječníky. Někdy se přistupuje také k podvázání vejcovodů,

tedy k jejich přerušení. U kocoura se odstraní varlata, nadvarlata a část chámovodu. Nejvhodnějším věkem pro kastraci kočky je doba kdy je kočka již pohlavně dospělá (kvůli plnému rozvoji močových cest). Lidé se někdy obávají, že tento zákrok vede ke změně povahy zvířete. Kastrace vede ke zklidnění, kočky a kocouři se více drží doma, ale neznamená to, že by byli leniví či apatičtí.