Způsob, jak si psi vybírají svou oblíbenou osobu, může překvapit
30. 8. 2017

Způsob, jak si psi vybírají svou oblíbenou osobu, může překvapit

Často slýcháme, že ten, či onen pes, je psem jednoho pána. Co to vlastně znamená a jak se takový vztah mezi psem a jeho pánem vytváří? Myslíte si, že oblíbenou osobou psa je automaticky ten, kdo jej zahrnuje svou pozorností a dává mu nejvíce jídla?

"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe," říkával americký humorista Josh Billings. Bezpodmínečná láska je psům naprosto vlastní, což chovatelé psů moc dobře vědí a oceňují. Ovšem kde se tento okouzlující cit bere, to je tak trochu záhada. Někteří čtyřnožci jsou schopni zahrnout láskou celou rodinu, v níž žijí, jiní psi však svou oddanost a lásku projevují jen jednomu oblíbenému člověku.

Včasná socializace má velmi pozitivní vliv na další život psa.

Klíčová je časná socializace psa

Dítě a jeho pes v dokonalé souhře.Existuje hned několik faktorů, které v tomto směru mohou ovlivnit rozhodnutí vašeho psa. Období rané socializace každého psa je určeno dnem jeho narození a trvá do šesti měsíců věku. Všechna štěňata jsou v tomto věku velmi vnímavá, není tedy divu, že sociální zážitky z tohoto období je ovlivňuji po celý jejich život. Nadmíru důležité pro štěňata je široká škála pozitivních interakcí s co největším množstvím různých lidí, míst, ale i věcí. 

Své o této problematice vědí lidé, kteří získali svého psa v období, kdy byl ještě štěnětem. Takoví majitelé vědí přesně, na koho a na co pes reaguje s nadšením, kdy má radost ze setkání s některými osobami, nebo kterých lidí, nebo psů se bojí. Zcela jiná je však situace v případě, že jste svého psa například adoptovali z útulku v době, kdy byl již dospělý. Byl-li takový pes původně vychováván pouze ženou po celou dobu prvního půl roku, je možné, že se bude bát mužů, protože se s nimi doposud nesetkal.

Ale není třeba zoufat, na socializaci vašeho psa není nikdy pozdě. Čím více různých zážitků s ostatními lidmi, psy a situacemi budou mít, tím lépe se v budoucnu přizpůsobí a budou vše snáze chápat. 

Pozornost a náklonnost vytváří pouta

Psi nám dokazují denně svou bezpodmínečnou lásku a oddanost. Možná jste právě vy tou osobou, která krmí vašeho psa a chodí ho venčit. Ale pokud mu váš partner věnuje více svého volného času, hraje si s ním a zahrnuje ho svou pozorností a náklonností, pak váš pes přilne spíše k němu. Pro psa jsou právě náklonnost a pozornost těmi rozhodujícími faktory pro volbu oblíbené osoby. Půlhodinová procházka pro vašeho psa neznamená zdaleka totéž, jako půlhodina strávená s ním intenzivní interaktivní hrou.

Proč dáváme svým psům pamlsky, když je trénujeme? Je to proto, že se tak rozvíjejí pozitivní spojení při tréninku. Trénink vedený formou pozitivní motivace je vždy úspěšnější než forma výcviku metodou cukru a biče. Psi vždy raději uposlechnou příkaz od osoby, který je odmění něčím chutným za dobře provedený povel. Postupně si tak psi vytvářejí velmi pozitivní vztah s osobou, která jim nabízí něco, co jim maximálně vyhovuje. Oblíbený člověk vašeho psa tedy nabízí psovi něco, co nikdo jiný nedělá, nebo dělat nemůže. 

Společná zábava je důležitá pro obě strany.

Jak se stát oblíbenou osobou?

Znáte metodu pozitivní motivace?Tušíte, že nejste favoritem vašeho psa, ale chtěli byste se jím stát? Poradíme vám, jak vylepšit vaši vzájemnou vazbu. Tím nejlepším, co pro vzájemné posílení dobrých vztahů s vaším psem můžete udělat, je věnovat mu denně alespoň 30 minut vašeho soustředěného času. Věnovat čas opravdu jen jemu a nezaměstnávat se ničím a nikým jiným než vaším psem. Vymýšlejte na každý den jiný způsob zábavy. Tak nejlépe poznáte, co vašemu psu dělá radost a co mu vyhovuje. Zkoušejte s ním nové sportovní aktivity, přetahujte se s ním, dělejte vyhledávání, aportování, běhejte společně se psem, trénujte agility nebo flyball, zkrátka ho aktivně a intenzivně zabavte. Buďte se svým psem jako jeden tým. Výsledek se brzy dostaví.

Pokud byste se chtěli o pozitivnímotivaci dozvědět více, poohlédněte se po některé z publikací, které na toto téma vyšly. Pozitivní motivaci při výcviku psů se věnuje například František Šusta, který jako „trenér zvířat“ působí od roku 2008 v Zoo Praha. Kniha vyšla pod názvem Trénink je rozhovor, ve kterém má i váš pes co říct. Autorkou další publikace s názvem Čtyřnohý kamarád aneb pozitivní motivace v praxi je MVDr. Martina Klimešová. 

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Ach jo

(Honza), 18. 9. 2017, 17:24

Kdybyste raději věnovali 30 minut OPRAVDU SOUSTŘEDĚNÉ pozornosti každému svému dítěti nebo svému partnerovi! OPRAVDU máte v životě tolik času, že můžete s klidným svědomím z tak drahocenné hodnoty věnovat 30 minut denně pouhému zvířeti? Komu nebo čemu těch 30 minut ukradnete?

"Tušíte, že nejste favoritem vašeho dítěte, ale chtěli byste se jím stát? Poradíme vám, jak vylepšit vaši vzájemnou vazbu. Tím nejlepším, co pro vzájemné posílení dobrých vztahů s vaším dítětem můžete udělat, je věnovat mu denně alespoň 30 minut vašeho soustředěného času. Věnovat čas opravdu jen jemu a nezaměstnávat se ničím a nikým jiným než vaším dítěte. Vymýšlejte na každý den jiný způsob zábavy. Tak nejlépe poznáte, co vašemu dítěti dělá radost a co mu vyhovuje...Výsledek se brzy dostaví."

RE: Ach jo

(František), 18. 9. 2017, 18:04

Víte, rčení, že kdo nemá rád zvířata, nemá ve skutečnosti rád ani lidi (byť může tvrdit opak) je pravda. Někdo věnuje 30 minut svému psímu kamarádovi, někdo raději psaním zbytečných komentářů. A dítěti a partnerovi musíte věnovat mnohem více, víte? A mnozí z nás mají rádi jak děti, tak pejsky, ono se to nevylučuje - právě naopak. Představte si, že děti, kteří vyrůstají se psím kamarádem, na něj mnohdy celý život rádi vzpomínají. Pokud se ovšem svými názory netajíte ani v nenanonymním reálném životě, po rčení "vždyť je to jen zvíře" aspoň každý rozumný, odpovědný a soucitný člověk ví, s kým má tu čest, a že vám nemá důvěřovat.

Otázka ohledně oblíbenosti psa a člověka

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 30. 8. 2017, 20:49

Dobrý den,
moc ráda bych se zeptala...stalo se mi,že v letní zahrádce ke mě přišel cizí labrador sedl si vedle mě a neustále mi podával ťapku...Co to značí?
A ještě mám jednu otázku...Kamarádka má pejska,který když k nim přijdu na návštěvu po mě skáče,olizuje,vrtí ocasem....
Nebo se stalo-u kocourka-kamarádka říkala,že k žádným sousedům nechce jít a mě se otíral o nohy...Kamarádka tvrdí,že zvířata vycítí,kdo jich má rád....tak nevím,co je na tom pravdy...díky za odpověd.

RE: Otázka ohledně oblíbenosti psa a člověka

(GnMk4Z4UHuBrUZbgc7P~QkR), 6. 9. 2017, 02:15

Dobrý den,
Vaše kamarádka má pravdu. Některé osoby se těší pozornosti zvířat (i cizích) více, jiné méně. Olizování a vrtění ocasem je u psů jasnou známkou toho, že mají radost z kontaktu s dotyčnou osobou. Projevují tak svůj zájem o ni. Pokud by si před vámi lehal pes dokonce na záda, znamená to, že máte jeho absolutní důvěru, neboť vám odkryl své slabiny - břicho.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS