Zdroje: dogsvets.com, zoomagazin.cz

Mýty o psech a jejich chovu

Stejně tak jako věda a odborníci odkrývají pravdy a nepravdy, které kolují o životě lidí, není tomu jinak ani se světem zvířat. Už jste si všimli toho, co všechno docela sedí a nad čím naopak zvednete obočí a říkáte si, kde se tenhle blábol vzal? Ve světle nových objevů mnohé mýty nemají šanci, ale jiné se překvapivě stále mezi lidmi drží.

Víte, které zažité mýty se o psech tradují? Osvětlí vám to autorka z YouTube kanálu „Se psy podle Veroniky“:

Zdroj: Youtube

Jsou psi barvoslepí, anebo jde jen o mýtus?

Jedním z takových nesmyslů je považování psů za barvoslepé. Nedivte se ale. Před několika desítkami let se skutečně nevědělo, jak psi vidí, ale jen bylo jasné, že jinak. Později se říkalo, že psi vidí v červených odstínech, ale nakonec je to ještě o něco složitější. Psí svět není černobílý, ani červený.

Psi rozhodně vnímají barvy jinak než člověk, jsou krátkozrací a také je jejich vidění méně ostré. Upřímně řečeno, ani my nevidíme všechny barvy, ale jen ty, které mohou rozeznat naše oči a náš mozek. Psí i lidské oči obsahují dvojí druh fotoreceptorů. Jde o tyčinky a čípky, které nás i psi však omezují. Například kudlanky mají 16 různých fotoreceptorů, takže vnímají svět okolo sebe docela jinak, než si vůbec dokážeme představit.

Jak vidí psi?

Lidské fotoreceptory jsou však typově rozdílnější než ty u psů, proto vnímají více odlišných barev. Pes však má více tyčinek a psí oko má zas výhodu lepšího sledování pohybu a nočního vidění, což je pro lovce typické.

Psi vnímají odstíny žluté, modré, hnědé a černé, šedé až bílé. Nejvýraznější jsou proto předměty modré a žluté, které vidí pes ve změti ostatních barev nejlépe. Psům samozřejmě pomáhá při hře čich, sluch i vnímání tvaru, ale z barev rozhodně nejlépe uvidí právě modré a žluté hračky.

Související články