Jak vidí pes? Černobíle?
Zdroj: Profimedia

Psi jsou barvoslepí a další mýty chovatelů psů, kterým možná věříte i vy

Psi nejsou barvoslepí a neplatí ani celá řada dalších mýtů, které mají lidé stále vštípené. Nepatřete mezi neználky a poodhalte s odborníky, které mýty o psech jsou vyložené hlouposti. 

Zdroje: dogsvets.comzoomagazin.cz

Mýty o psech a jejich chovu

Stejně tak jako věda a odborníci odkrývají pravdy a nepravdy, které kolují o životě lidí, není tomu jinak ani se světem zvířat. Už jste si všimli toho, co všechno docela sedí a nad čím naopak zvednete obočí a říkáte si, kde se tenhle blábol vzal? Ve světle nových objevů mnohé mýty nemají šanci, ale jiné se překvapivě stále mezi lidmi drží. 

Víte, které zažité mýty se o psech tradují? Osvětlí vám to autorka z YouTube kanálu „Se psy podle Veroniky“:

Jsou psi barvoslepí, anebo jde jen o mýtus?

Jedním z takových nesmyslů je považování psů za barvoslepé. Nedivte se ale. Před několika desítkami let se skutečně nevědělo, jak psi vidí, ale jen bylo jasné, že jinak. Později se říkalo, že psi vidí v červených odstínech, ale nakonec je to ještě o něco složitější. Psí svět není černobílý, ani červený.

packa pes Znáte dobře psy, anebo také stále věříte některým mýtům o nich? Zdroj: Shuttersock

Psi rozhodně vnímají barvy jinak než člověk, jsou krátkozrací a také je jejich vidění méně ostré. Upřímně řečeno, ani my nevidíme všechny barvy, ale jen ty, které mohou rozeznat naše oči a náš mozek. Psí i lidské oči obsahují dvojí druh fotoreceptorů. Jde o tyčinky a čípky, které nás i psi však omezují. Například kudlanky mají 16 různých fotoreceptorů, takže vnímají svět okolo sebe docela jinak, než si vůbec dokážeme představit.

pes naklání hlavu na stranu O psech se stále tradují různé mýty.  Zdroj: Shutterstock

Jak vidí psi?

Lidské fotoreceptory jsou však typově rozdílnější než ty u psů, proto vnímají více odlišných barev. Pes však má více tyčinek a psí oko má zas výhodu lepšího sledování pohybu a nočního vidění, což je pro lovce typické.

Pro větší psy jsou ideální 'žvýkací hračky'. Jestliže chcete psům práci s hračkami zjednodušit, volte žluté nebo modré.  Zdroj: Profimedia

Psi vnímají odstíny žluté, modré, hnědé a černé, šedé až bílé. Nejvýraznější jsou proto předměty modré a žluté, které vidí pes ve změti ostatních barev nejlépe. Psům samozřejmě pomáhá při hře čich, sluch i vnímání tvaru, ale z barev rozhodně nejlépe uvidí právě modré a žluté hračky.

Akční letáky