Francouzský buldoček
Zdroj: Shutterstock

Psí plemena, která se utrápí, když je budete nechávat o samotě

Psi jsou velmi společenští tvorové a žádný z nich nebude skákat radostí, když jej necháte několik hodin doma o samotě. Pravdou však je, že některá plemena samotu snášejí lépe a dočasné odloučení od svých páníčků s přehledem zvládnou. Jsou ale psi, kteří se bez svého pána prakticky neobejdou a sami doma trpí. Víte, o jaká plemena jde?

Zdroje: nasezahrada.com, hobby.instory.cz, primanapady.cz

Domácí mazlíčci jsou na své majitele velmi fixovaní a mají k nim vytvořenou silnou citovou vazbu. Hlavně pak co se týče psů a koček. Jenže na rozdíl od koček, které můžete za určitých podmínek nechat doma i klidně přes noc a ony si vždy najdou vlastní zábavu, u psů je situace složitější. Ti jsou totiž o poznání společenštější a vyžadují takřka nepřetržitý kontakt se svým páníčkem. 

Záleží pak ale také na tom, jaké rasy váš pes je. Některá plemena totiž zvládají samotu ještě hůře než jiná. 

Psi, kteří nesnášejí samotu

Francouzský buldoček

Jsou neuvěřitelně roztomilí a oblíbení, díky čemuž se stali členy mnoha rodin. Právě ale majitelé francouzských buldočků by měli zbystřit. Jde totiž o jedno z plemen, které vůbec nejhůře snáší samotu. Buldočci mají rádi společnost a dny strávené bez páníčka jsou pro ně peklem. Nechávejte je tedy doma jen ve výjimečných případech. Přece jen je díky jejich velikosti můžete snadno vzít takřka všude s sebou. 

Francouzský buldoček Francouzský buldoček nesnáší samotu vůbec dobře.  Zdroj: Lukas Maverick Greyson / Shutterstock.com

Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér na první pohled rozhodně nevypadá jako pes, který by nějak trpěl, když zůstane nějakou dobu o samotě. Opak je ale pravdou. Tito psi jsou velmi závislí na svém pánovi a cítí se bez něj nešťastně. Pokud jej budete nechávat často samotné doma, může se vám „odvěčit” zdemolovaným nábytkem a po čase se u něj může dokonce objevit i agrese. 

Pitbull je dobrá volba pro extroverty, kteří mají s tímto plemenem zkušenosti. Na první pohled se možná nezdá, že by si americký pitbulteriér nedokázal poradit sám. Je to ale přesně naopak.  Zdroj: Mary Swift / Shutterstock.com

Australský ovčák

Málokterý pes je natolik chytrý, empatický a společenský, jako právě australský ovčák. Je také velmi hodný a nesmírně oddaný svému pánovi, který je pro něj bohem. Je proto jasné, že jsou pro něj odchody jeho páníčka z domu nesmírně stresující. Pokud jej navíc budete nechávat doma samotného pravidelně, a to rovnou na několik hodin, může se jeho psychický diskomfort projevit i na jeho fyzickém zdraví. 

Australský ovčák Australský ovčák miluje dlouhé procházky se svým páníčkem.  Zdroj: Shutterstock

Čivava

Čivavy jsou rády ve společnosti a užívají si, když je kolem nich spousta lidí. Čas strávený doma o samotě je pro ně proto utrpením. I čivavy vám pak mohou dát najevo, že jim vaše nepřítomnost vadí. Může dojít ke změně jejich chování a čivavy mohou být zničehonic poměrně dost agresivní a nepřátelské. 

Čivava Necháte-li čivavu často doma samotnou, může dojít ke změně jejího chování.  Zdroj: PITAKSUNTI / Shutterstock.com

Foxteriér

Ještě předtím, než se rozhodnete pořídit si foxteriéra, dobře si promyslete, kolik času mu můžete denně věnovat. I foxteriéři totiž patří mezi ta plemena, která zkrátka nesnesou delší samotu. Necháte-li pak pejska každý den na osm hodin doma samotného, začne si vaši pozornost vynucovat ničením nábytku a agresivnějším chováním. 

Australský ovčák Foxteriér si může vynucovat vaši pozornost nejrůznějšími neplechami.  Zdroj: Shutterstock

Jak zabavit psa doma

Být se psem 24 hodin denně je pochopitelně nemožné. Můžete svým miláčkům ale čas strávený o samotě usnadnit. Pořiďte jim například dostatek hraček, a pokud je to ve vašich možnostech, tak třeba i dalšího zvířecího parťáka. Vaši nepřítomnost pak budou zvládat o poznání lépe. 

Před odchodem z domu pejska vezměte na dlouhou procházku, aby se dostatečně unavil a doma pak zahnal nudu dlouhým spánkem. 

Co je pak také velmi důležité, je loučení. Nikdy se se svým miláčkem před odchodem z domu nelučte. Zamilované loučení jej vystresuje, neboť pes ví, že odcházíte, a během vaší nepřítomnosti bude trpět ještě více. Spíše si jej zhruba 15 minut před odchodem nevšímejte. 

Akční letáky