Jednou tam musíme všichni, ať jsme již z říše lidské, nebo psí. U našich čtyřnohých miláčků se ale věkové odhady značně liší. Záleží totiž nejen na životosprávě, ale i konkrétním plemenu. Víte, které psí rase nadělily sudičky do vínku krátký a které zase dlouhý život?

Moudré rady říkají, že psí věk nejlépe spočítáme jednoduchými počty – stačí ho vynásobit sedmi a máme ekvivalent věku lidského. Musíme si ale uvědomit, že zvířata dospívají rychleji nežli lidé. S klasickou metodou násobení začínáme teprve, až bude pes dospělý. To bývá kolem jednoho roku. Malé a středně velké rasy psů můžeme dosáhnutím prvního roku považovat převodem do lidského života za patnáctileté puberťáky, zatímco velká plemena ve stejnou dobu dospěla zatím jen do dětsky-štěněcích dvanácti.

Dospělost už v druhém roce

Úderem druhého roku jsou již fenky menších ras slečnami na vdávání – v lidském těle by jim bylo něco mezi 22-25 rokem.

Psy velké a jejich čas můžeme rovnou od druhých narozenin násobit sedmi – vyjde nám tak jejich věk přepočítaný na lidské roky. Věk malých ras je pro srovnání lepší násobit pěti, i když nám ani takto nevyjdou přesné cifry.

Psi zkrátka stárnou jinak. Až jim budou čtyři, bude to jako 32 let, v šesti 40, v devíti zhruba 53. Malý pejsek se takto průměrně dožívá jedenácti nebo dvanácti let, zatímco o něco větší rasa kolem deseti. Obří plemena na tom s věkem bohužel nejsou nejlépe, stářím umírají již kolem devátého roku.

Pokud se děsíte, že s úderem devátých narozenin váš mazlíček padne mrtev k zemi, mějte na mysli, že život prodlužuje kvalitní péče. Nejdůležitější je vyvážená strava, včasná očkování, ale bohužel i věci, které neovlivníte. Mnoha psům škodí přešlechtění, které má za následek mírně zdegenerovaného jedince, jemuž nebude dlouhého života dopřáno.

Jakého věku se v průměru dožívají zástupci nejčastějších psích plemen?

  • Afgánský chrt: 12–14 let
  • Americký buldok: 11–12 let
  • Československý vlčák: 10–12 let
  • Dalmatin: 12–14 let
  • Německý špic: 13-15 let
  • Rhodéský ridgeback: cca 12 let
  • Trpasličí pudl: 13–16 let
  • Vlkodav: cca 7 let