Psí inteligence a naopak její nedostatek jsou většinou posuzovány z hlediska toho, jak rychle je pes schopný naučit se povely a poslechnout. Je ale takováto vytrénovanost skutečně znakem inteligence? A je naopak neochota naslouchat povelům skutečně způsobená jistou hloupostí, nebo je vlastně znakem samostatné osobnosti, která sama vyhodnotí, zda jí splnění povelu stojí za to? Plemena uvedená v této pětici budou těm, kdo od psa požadují poslušnost, možná připadat hloupá, protože s výcvikem u nich příliš neuspějete. Mohou si vás ale získat svébytnou, nezávislou osobností.

Shih-tzu

Tento původem tibetský chrámový pes je nesmírně roztomilým společníkem, temperamentním a veselým. Nedá se však od něj očekávat poslušnost na povel nebo hlídačské či obranářské dovednosti. Nemůže žít venku, byť vyniká dlouhou, hustou srstí, ale je to společenské plemeno zvyklé být v lidské blízkosti a svému pánovi se za jeho pozornost odmění neutuchající hravostí a dobrou náladou.

Pekingský palácový psík

Jeho domovem je rovněž Asie, ale tentokrát Čína, kde byl po staletí chován a šlechtěn jako společník císařské rodiny, což se ostatně zračí už v jeho názvu.

Tento klidný chundelatý psík zajímavého vzezření je přátelský a velmi mazlivý, miluje lidskou společnost, a musí být chován výhradně v bytě. Je ostražitý vůči nově příchozím a nevychází nejlépe s většími zvířaty. K malým je tolerantní, proto je možné pekinéze chovat i ve větším počtu. Naučit ho ale nějaké povely je prakticky nemožné.

Čau-čau

Toto velmi staré čínské plemeno na pohled připomínající huňatého medvídka s charakteristickým tmavě modrým jazykem bylo původně šlechtěno jako tažné, lovecké, a jeho masitost se dokonce využívala ke konzumaci.

Jedná se o dominantního, nezávislého a uzavřeného psa, který skutečně uznává pouze jednoho pána, zbytek v nejlepším případě toleruje. Rozhodně nefunguje na povel a psí soutěže či sporty nejsou nic pro něj. Je klidný a tichý, příliš neštěká, ale je dobrý a ostražitý hlídač a nevadí mu ani pobyt venku.

Buldok

Jeho kořeny sahají také do Asie, ale za jeho domov je dnes považována Velká Británie, kde byl šlechtěn k zápasům, nejprve s medvědy, poté s jinými psy. Po zákazu těchto krutých aktivit byl buldok adaptován na klidného a přátelského společníka.

Své rodině je zcela oddaný, dokázal by ji bránit ze všech sil a bez ní psychicky velmi strádá, proto by neměl být chován venku, k čemuž ostatně není vhodný i kvůli své velmi krátké srsti. Občas je ale značně tvrdohlavý, takže nepatří zrovna k nejposlušnějším plemenům.

Basenji

Pes afrického původu se ve své domovině používal jako lovecký a hlídací, ale u nás je to nejčastěji společník. Je náročný na pohyb, ale zároveň má rád teplo domova, a to doslova, na chov venku není vhodný a i v bytě se rád vyhřívá.

Jeho zvláštností je, že neštěká, ale vyluzuje různé jiné zvuky, také je velmi čistotný. Má ale stále silný lovecký instinkt, a to i co se týče malých zvířat chovaných v domácnosti