U plemen s nižší inteligencí bývá výcvik obtížný.
Zdroj: Roman Zaiets / Shutterstock.com

Nejhloupější psí plemena

Toto téma je značně kontroverzní a nebylo by divu, kdyby se majitelé nebo chovatelé ras uvedených v tomto seznamu cítili dotčeni. Snažit se určit psí chytrost a hloupost je totiž velmi ošidné a zjednodušující. Vždy záleží na tom, z jakého úhlu pohledu na psí osobnost nahlížíme.

Psí inteligence a naopak její nedostatek jsou většinou posuzovány z hlediska toho, jak rychle je pes schopný naučit se povely a poslechnout. Je ale takováto vytrénovanost skutečně znakem inteligence? A je naopak neochota naslouchat povelům skutečně způsobená jistou hloupostí, nebo je vlastně znakem samostatné osobnosti, která sama vyhodnotí, zda jí splnění povelu stojí za to? Plemena uvedená v této pětici budou těm, kdo od psa požadují poslušnost, možná připadat hloupá, protože s výcvikem u nich příliš neuspějete. Mohou si vás ale získat svébytnou, nezávislou osobností.

Shih-tzu

Shih-tzu, psík s tajemným jménem i původem.

Tento původem tibetský chrámový pes je nesmírně roztomilým společníkem, temperamentním a veselým. Nedá se však od něj očekávat poslušnost na povel nebo hlídačské či obranářské dovednosti. Nemůže žít venku, byť vyniká dlouhou, hustou srstí, ale je to společenské plemeno zvyklé být v lidské blízkosti a svému pánovi se za jeho pozornost odmění neutuchající hravostí a dobrou náladou.

Pekingský palácový psík

Jeho domovem je rovněž Asie, ale tentokrát Čína, kde byl po staletí chován a šlechtěn jako společník císařské rodiny, což se ostatně zračí už v jeho názvu.

Pekinéz

Tento klidný chundelatý psík zajímavého vzezření je přátelský a velmi mazlivý, miluje lidskou společnost, a musí být chován výhradně v bytě. Je ostražitý vůči nově příchozím a nevychází nejlépe s většími zvířaty. K malým je tolerantní, proto je možné pekinéze chovat i ve větším počtu. Naučit ho ale nějaké povely je prakticky nemožné.

Čau-čau

Toto velmi staré čínské plemeno na pohled připomínající huňatého medvídka s charakteristickým tmavě modrým jazykem bylo původně šlechtěno jako tažné, lovecké, a jeho masitost se dokonce využívala ke konzumaci.

Čau-čau - psí plemeno původem z Číny.

Jedná se o dominantního, nezávislého a uzavřeného psa, který skutečně uznává pouze jednoho pána, zbytek v nejlepším případě toleruje. Rozhodně nefunguje na povel a psí soutěže či sporty nejsou nic pro něj. Je klidný a tichý, příliš neštěká, ale je dobrý a ostražitý hlídač a nevadí mu ani pobyt venku.

Buldok

Jeho kořeny sahají také do Asie, ale za jeho domov je dnes považována Velká Británie, kde byl šlechtěn k zápasům, nejprve s medvědy, poté s jinými psy. Po zákazu těchto krutých aktivit byl buldok adaptován na klidného a přátelského společníka.

Buldok v pohodě vychází s kočkami i jinými domácími mazlíčky.

Své rodině je zcela oddaný, dokázal by ji bránit ze všech sil a bez ní psychicky velmi strádá, proto by neměl být chován venku, k čemuž ostatně není vhodný i kvůli své velmi krátké srsti. Občas je ale značně tvrdohlavý, takže nepatří zrovna k nejposlušnějším plemenům.

Basenji

Pes afrického původu se ve své domovině používal jako lovecký a hlídací, ale u nás je to nejčastěji společník. Je náročný na pohyb, ale zároveň má rád teplo domova, a to doslova, na chov venku není vhodný a i v bytě se rád vyhřívá.

Basenji je staré plemeno, které štěkat vlastně ani neumí.

 Jeho zvláštností je, že neštěká, ale vyluzuje různé jiné zvuky, také je velmi čistotný. Má ale stále silný lovecký instinkt, a to i co se týče malých zvířat chovaných v domácnosti

Akční letáky