IQ vašeho psa by nemělo rozhodovat o tom, jak moc ho máte rádi. Testy totiž pomáhají spíše těm, kteří se rozhodují o pořízení nového člena rodiny. Budoucí páníčci si tak lépe představí, co od psa mohou očekávat. I když existuje mnoho způsobů, jak definovat inteligenci, schopnosti vašeho psa řešit problémy jsou možná jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit jejich mentální vyspělost.

Každý pes jiná ves

U psů existují dva základní druhy inteligence: instinktivní a adoptivní.

Instinktivní inteligence přichází s plemenem a typem psa. Například někteří psi, jako chrti nebo vlkodavové, mají perfektní zrak. U zkoušek zaměřených na zrak tak budou dopadat lépe než jejich kolegové. Jiná plemena, jako jsou honiči a bíglové, mají zase perfektní čich. U zkoušek zaměřených na pachy tedy logicky budou excelovat.

Existuje však také schopnost učení, která může zahrnovat environmentální učení, sociální učení, porozumění jazyku a učení se úkolům. Je to jako u lidí, ne každý z nás má talent na matematiku a ne každý zase dokáže dokonale komunikovat s lidmi. Testy inteligence tak neukážou, jak je váš pes chytrý, ale naznačí vám, jakým způsobem uvažuje o daném problému a jaké jsou jeho přirozené schopnosti.

Udělejte si test

1) Zkouška ručníkem: Vezměte velký ručník a jemně ho položte na hlavu vašeho psa. Pokud se z ručníku vysvobodí za méně než 15 sekund, udělte mu 3 body. Pokud to trvá 15 až30 sekund, 2 body. Delší než 30 sekund - získává 1 bod.

2) Kbelíkový test: Skryjte psí pochoutku nebo oblíbenou hračku pod jeden ze tří kbelíků umístěných vedle sebe. Psíkovi ukažte, pod kterým kbelíkem je pochoutka, a hned ji zase přiklopte. Pokud pes ihned ukáže na správný kbelík, dejte mu 3 body. Pokud se mu to podaří až na druhý pokus - dva body. Pokud je zmatený, udělte mu jeden bod.

3) Oblíbené místo: Když je pes mimo místnost, přemístěte nábytek. Když znovu vstoupí do místnosti a jde na své oblíbené místo, dejte mu tři body. Pokud ho hledá 30 sekund, dva body, a pokud si najde nové místo, dejte mu jeden bod.

4) Hurá na procházku: V den nebo čas, kdy obvykle ven nechodíte, vezměte tiše klíče a vodítko. Pokud vás zpozoruje a s radostí chce na procházku, dejte mu tři body. Pokud musíte jít až ke dveřím, než pes pozná, že se jde ven, dejte mu dva body. Pokud sedí a vypadá zmateně, udělte mu jeden bod.

5) Zkouška bariéry: Postavte bariéru z lepenky, která je vyšší než váš pes, když stojí na zadních nohách. Do bariéry vyřízněte malé okénko. Na boky lepenky připevněte další část krabice, aby vznikla ohrádka s jedním východem. Na druhou stranu hoďte hračku nebo pamlsek a pozorujte, za jak dlouho se pes z ohrádky dostane. Pokud bariéru obejde do 30 sekund, získal 3 body. V rozmezí 30 sekund až minuty - získává 2 body. Pokud se snaží dostat skrz okénko, dejte mu jeden bod.

Bodování a výsledky:

13 bodů nebo více - skvělé!

10 až 12 bodů - nadprůměrný

8 až 10 bodů - průměrný

5 až 7 bodů - podprůměrný

1 až 4 body - není to psí Einstein, ale stále ho milujeme (Zdroj: www.today.com)

Nejchytřejší plemena

Různé podobné hry můžete se svým psem trénovat téměř denně. Jen pozor, aby pes nebyl unavený nebo podrážděný. Nejlépe z podobných testů vyšla border kolie, pudl, německý ovčák, zlatý retrívr, dobrman, shetlandský ovčák, labradorský retrívr, papillon, rotvajler a australský honácký pes. (Zdroj: www.goodhousekeeping.com)