Na počátku všeho stál vlk. Přesněji řečeno, na začátku vývoje psích plemen. Soužití člověka s vlky nenastalo přes noc, byl to poměrně náročný a zdlouhavý proces, jehož vyvrcholením byla domestikace vlčího predátora a důsledná převýchova v nejlepšího přítele člověka. Odtud byl už pak jen krok k procesu šlechtění a vytváření nových psích ras trvající tisíce let.

Šlechtici a voříšci

Křížení plemen mezi sebou začalo poměrně brzy. Lidé přišli rychle na to, že zkřížením konkrétních druhů mohou pozměnit vzhled a vlastnosti nových psů a využívali toho hlavně z praktického hlediska. Ostatně, spousta starších vyšlechtěných plemen vznikla v důsledku poptávky po pomocnících při práci, lovu, nebo jako hlídači ovcí. Od 17. století pak šlechtění psů zažilo neuvěřitelný rozmach.

Lidé začali zjišťovat, kde všude mohou psi pomáhat, a začali plemena přizpůsobovat poptávce. Dnes se tak na světě pohybuje nepřeberné množství psů, přičemž čistokrevné čtyřnohé přátele si můžete pořídit hlavně v prověřené chovatelské stanici. Pak jsou tu ale voříšci, co vznešenou šlechtitelskou krev nemají. Který z nich je lepší?

Hrdinové z útulku

Samozřejmě se nedá říct, že kříženci jsou lepší než šlechtění psi a naopak, ale jistá vodítka, že vzít si prověřeného psího kamaráda z útulku nemusí být špatný nápad, existují.

Podívejte na videu na krásný příběh psa z útulku:

Zdroj: Youtube

Pes Higgins si svým šarmem a hlavně chytrostí získal popularitu po celé Americe a dokázal přesvědčit obyvatele, že není potřeba se kříženců bát. Naopak. Jsou to velmi chytří parťáci, kteří si zaslouží domov.

Horší startovací pozice

Bystrost „voříšků“ neboli kříženců je většinou dána prostředím, ve kterém vyrůstají. Zatímco čistokrevní pejsci mají na růžích ustláno a milující rodinu najdou hned, kříženci jistotu, že je někdo adoptuje, nemají, a jsou často odkázáni postarat se jen sami o sebe. K tomu využívají všechny své instinkty.

Správná výchova je základ

Zdokonalené instinkty pak „voříšci“ přenášejí i na své potomstvo, takže kříženci dědí inteligenci po generace. Dokonalého a bystrého parťáka však rozhodně vychováte i z čistokrevného plemene s papíry. Pokud se mu budete věnovat s láskou a dáte mu potřebnou péči.

Nezáleží tedy, jestli je to pes s papíry nebo kříženec bez papírů. Důležité je zázemí a domov, který pro svého miláčka vytvoříte. U každého psa byste se navíc měli zajímat o jeho původ a i o útulkovém kříženci se snažit zjistit co nejvíce informací. U těch čistokrevných zase hledat prověřené chovatelské stanice a nepodporovat velkochov, který produkuje pejsky jen pro peníze.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.rufruf.cz, www.idnes.cz