Línání je přirozený proces, kdy se psí srst zbavuje starších chloupků a dorůstají nové. Někteří pejsci tohle absolvují jen párkrát ročně, jiní línají setrvale a pak jsou takoví psi, nepustí doma ani chloupek. Budete se divit, nejde o žádné naháče nebo pejsky s nedostatkem srsti. Ve své podstatě jde o pořádné chlupáče, kteří si na rozdíl od svých soukmenovců dokážou svou srst dokonale udržet. A o jaká plemena se jedná?

Na kanálu Amazing Digs na YouTube se můžete podívat na video o psech, kteří nelínají a nezápachají:

Zdroj: Youtube

Pudl plný kudrlinek

Platí za zábavného a velmi chytrého psa a společníka. Dalším jeho bonusem je srst, která nelíná. Příroda tohoto psího kamaráda totiž obdařila speciální srstí, která neumožňuje starším chlupům vypadávat. Zachycují se o další a vytváří takzvané kudrlinky. To je důvod, proč se musí pudlíci pravidelně vyčesávat, stříhat a péče o jejich srst je náročnější. Nicméně na podlaze, v jídle a ani na posteli nenajdete ani chloupek.

Jorkšírský teriér

Je roztomilý a takzvaně přenosný, takže ho můžete snadno nosit v tašce či kabelce. Výhodou jorkšírského teriéra je fakt, že jeho srst je složená z pesíků, tedy dlouhých chlupů, které se vyskytují u většiny psů jen na povrchu srsti. Jorkšírskému teriérovi chybí podsada, to znamená chlupy, které nejčastěji línají a jsou častými roznašeči alergenů. Občas se stane, že z něj vypadne nějaký chlup, ale jen výjimečně. U jorkšíra se vyplatí praktický krátký sestřih, protože tím odpadá pravidelné koupání, česání a zábaly s olejíčky.

Havanský psík

Je roztomilý, tulivý a velmi dobrý společník. Nevýhodou havanského psíka je ale jeho delší srst, která je náročnější na údržbu. Nepropouští starší chloupky, proto je potřeba ho pravidelně kartáčovat. A to do konce i na méně přístupných místech jako na polštářcích tlapek. Pokud tuhle úlitbu přežijete, nebudete litovat. Havanský psík vám to bohatě oplatí, třeba tím, že nevyžaduje dlouhé procházky a stačí mu krátké venčení párkrát denně.

Opičí pinč

Patří mezi hrubosrsté pejsky, které je potřeba upravovat trimováním (tedy vytrháváním odumřelých chlupů speciálním trimovacím hřebenem). Ačkoliv to může zní drasticky, nejde o metodu, která je náročnější než běžné česání. Opičí pinč si o svou dávku péče často řekne i sám, systematickým drbáním, kdy ho staré chloupky nepříjemně svědí. Pokud mu dopřejete úlevu, bude vám za to vděčný. Pinč je zábavný a veselý společník. Díky své chytrosti a učenlivosti je velmi vděčný za jakékoliv psí hádanky, schovávačky a hlavolamy.

Drsnosrstý foxteriér

Je jako živá baterka. Nikdy nemá dost. Proto je vhodný pro všechny, co mají sportovního ducha. Pejsek má krátkou drsnou srst, kterou je potřeba udržovat trimováním a pravidelným vyčesáváním. Jednu věc vám ale slíbit můžeme – doma budete mít čisto.

Související články

Zdroje: www.hobbio.cz, www.chlupaci.cz