Při výběru psa je vždy užitečné vědět, která plemena jsou znevýhodněna větším množstvím dědičných poruch či nemocí, případně obojího. Mnozí lidé jsou přitahování krásným a bezchybným vzhledem čistokrevných psů, ale proces selektivního chovu vede k prevalenci (obecnému rozšíření) různých dědičných chorob u těchto psů. Tak se různá plemena stávají nositeli onemocnění, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu, rakovina, šedý zákal, epilepsie. I když chovatelé často novým majitelům nabízejí záruky dobrého zdravotního stavu konkrétního psa, některá onemocnění nelze v mladém věku předvídat.

Nádorová onemocnění u psů

Mechanismy sarkomů a karcinomů nacházejících se v psím těle se velmi podobají fungování nádorů v těle lidském. Nedávno vědci publikovali zjištění, že v psím genomu se nacházejí mutace, které zvyšují riziko rozvoje histiocystického sarkomu - vzácného nádorového onemocnění krve. Toto onemocnění je velmi agresivní a s jeho výskytem je spojená velmi vysoká úmrtnost. Vědcům se navíc podařilo určit šest genetických variant, jež zvyšují riziko této formy rakoviny. Tato forma sarkomu se objevuje jak u lidí, tak u psů. Vědci pracovali právě s těmi plemeny, o nichž víme, že je u nich pravděpodobnost výskytu nádorového onemocnění vyšší. DNA sekvenovali ze vzorků krve bernských salašnických psů, rotvajlerů, zlatých retrívrů a labradorských retrívrů. Vzorky byly odebrány 172 psům, u nichž byl histiocystický sarkom diagnostikován a 128 psům, kteří nebyli zasaženi.

Následující výčet plemen netvrdí to, že se u daného psa vyvine zmíněná nemoc, ale uvádí pouze to, že tyto obavy úzce souvisejí s daným plemenem.

Bernský salašnický pes

Příslušníci tohoto plemene častěji trpí dysplazií kyčelních i loketních kloubů a jsou náchylní k onemocnění rakovinou, zvláště rakovinou kostí.

Irský setr

Tito psi jsou náchylní k epilepsii, kterou lze potenciálně stabilizovat pomocí léků. Jako většina plemen s hlubokým hrudníkem také irské setry ohrožuje torze (přetočení) žaludku.

Dobrman

U dobrmanů se může vyvinout měděná hepatopatie, která způsobuje onemocnění jater. Jedná se o relativně neobvyklou poruchu, kterou mohou být postiženi i bedlingtonští teriéři. Játra psů s touto dispozicí nesou abnormální verzi proteinů používaných k vázání mědi, nebo trpí abnormálním metabolismem žluči. Nastat může u tohoto plemene také torze žaludku.

Doga

Dogy jsou psi náchylní k dysplazii kyčelního kloubu, která je u velkých plemen běžná. Časté jsou také oční choroby. A jako většinu plemen je ohrožuje také torze žaludku, která bývá bez operačního zásahu fatální.

Novofundlandský pes

Tito psi jsou náchylní k subvalvulární aortální stenóze, což je srdeční problém, který může vyústit v náhlou smrt.

Rotvajler

U rotvajlerů se často projevuje osteochondróza, což je degenerativní onemocnění kostí a také epilepsie.

Čau čau

Tito psi trpí celou řadou závažných ortopedických problémů.

Boxer

Boxeři jsou známí tím, že je ve vysoké míře postihuje rakovina. Rakovinu psů lze léčit, pokud je onemocnění diagnostikováno včas a není agresivní. Boxeři často trpí také alergiemi.

Pudl

Psi plemene pudl všech velikostí, od trpasličích přes toy až po standardní plemeno, trpí očními chorobami, nejčastěji se jedná o šedý zákal. Problémy s očima se týkají také bloodhoundů.

Labradorský retrívr

Populární labradorští retrívři jsou náchylní k rakovině a kolapsu vyvolanému zátěžovým cvičením (EIC), což je screeningový genetický syndrom. EIC (exercise induced collapse) je diagnostikován pouze u dalšího plemene, a to u Boykin španělů.

Baset

Baseti mohou trpět řadou genetických chorob jako je nadýmání nebo Von Willebrandova choroba (krvácivá nemoc). Oběma chorobám lze předcházet odpovědným chovem.

Bernardýn

Bernardýni jsou, stejně jako zlatí retrívři, vlkodavové nebo výmarští ohaři, ohroženi možností dilatace žaludku a jeho následného přetočení nazývaného torze. Často trpí také srdečními chorobami a rakovinou kostí.

Výmarský ohař

Výmarští ohaři mohou mít celou řadu drobných, ale i závažných zdravotních problémů. Kromě již zmíněné torze žaludku, která může vzniknout v důsledku stresu a vzniku plynů po jídle nejčastěji u velkých plemen s hlubokým hrudníkem, výmarské ohaře ohrožuje rovněž Von Willebrandova choroba. Ta se vyskytuje také u lidí a má za následek sníženou schopnost srážlivosti krve.

Zlatý retrívr

Zlatí retrívři trpí dysplazií kyčelního a loketního kloubu, alergií a některými formami rakoviny.

Buldok

U těchto psů se často setkáváme s různými formami alergií a obecně jsou považováni za nejextrémnější příklad genetické manipulace ve světě chovu psů, která vede k dědičným zdravotním problémům. Feny nejsou schopny rodit přirozenou cestou.

Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou zvláště náchylní k dysplazii kyčelního kloubu. Zabránit se tomu dá včasným a pečlivým chovatelským a screeningovým úsilím.

Kokršpaněl

Kokršpanělé jsou na žebříčku vrozených vad a dědičných chorob na jednom z předních míst. Kromě řady možných ortopedických problémů jsou kokršpanělé také náchylní k onemocnění srdce, jater a k epilepsii.

Nemusíme však pouze odevzdaně očekávat, zda našeho psa postihnou zdravotní problémy spojené s konkrétním plemenem. Zdravotní i psychycký stav psů lze výrazným způsobem ovlivnit také jejich stravou.

Zdroje: www.cuteness.com, pawcastle.com