Afghánský chrt

Majestátní krása tohoto psa zcela koresponduje i s jeho povahou. Není to poslušný psí kamarád, ale sebevědomá a nezávislá bytost, která i přes blízkost, kterou pociťuje ke svému majiteli, ráda jedná dle vlastního uvážení. Přestože tito chrti příliš neštěkají, jsou velmi ostražití, co se týče jejich území a rodiny. Mají velice silný lovecký instinkt, a pokud uvidí potenciální kořist, nic je nezastaví, ani povely jejich pána. K cizím psům a někdy i lidem jsou velmi rezervovaní, nebo dokonce odmítaví.

Argentinská doga

Tento mohutný bílý pes, který může vážit až 60 kg, byl původně vyšlechtěn k lovu kanců. Proto si v sobě dodnes nese odvahu, sílu a lovecké instinkty. Je to zvíře vhodné pouze pro zkušeného chovatele, který je schopen mít ho pod kontrolou, pak ale argentinská doga dokáže být i přátelská a vůči svým majitelům milující. Zároveň je ale svéhlavá a nesnášenlivá k jiným psům, zejména mezi samci, kde se snaží uplatnit svou dominanci.

Americký stafordširský teriér

Tento živý, dynamický pes, využívaný v minulosti hojně pro psí zápasy, je velmi loajální ke svému pánovi, je bystrý a hravý. Sympatické na něm může být i to, že málo štěká.

Pod podmínkou správného vedení je to pes vhodný i pro rodinu. Ovšem něco jiného je to u jiných psů – zejména ti nejistí v něm probouzejí touhu po konfliktu a prosazování své dominance.

Karelský medvědí pes

Tento u nás nepříliš rozšířený, ale zajímavý a odolný pes původem z ruského severu je vyrovnaný, sebejistý a samostatný. Je také velmi inteligentní a cítí loajalitu ke svému pánovi, většinou však jednotlivci, není to příliš rodinný pes. Jeho individualismus se projevuje i ve vztahu k ostatním zvířatům, není vhodné chovat ho ve skupině, protože zvláště samci pak mají tendenci projevovat svoji dominanci, což může vést k agresivitě. K jiným zvířatům obecně nemají vřelý vztah.

Jack Russell teriér

Tento veselý, čiperný pes vhodný i do rodin s dětmi dnes patří k nejpopulárnějším plemenům. Je ale nutné počítat s tím, že u něj stále přetrvává silný lovecký instinkt, který může být na překážku jeho soužití s ostatními domácími zvířaty, jako jsou například kočky nebo morčata. Proto je nutné věnovat jeho socializaci od štěněcího věku velkou pozornost. Pokud je však zároveň využíván k myslivosti, kde je výborný norník, ostatní domácí zvířata před ním v bezpečí nebudou.