Pro zdraví očí psa hraje klíčovou roli prostředí, ve kterém se pohybuje. Prašné ovzduší velkoměsta a čistý horský vzduch se na jejich kondici často brzy odrazí.

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat psům pohybujícím se v okolí staveb, kde se může do jejich očí dostat nejen prach, ale i zrnka nehašeného vápna, jež mohou způsobit nenávratné škody na zdraví.

Chcete se dozvědět zajímavé informace o základní péči o psa? Jak nejlépe na stříhání drápků, čištění uší a očí? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Spokojenypes:

Zdroj: Youtube

Každé roční období přináší odlišné nástrahy

Pro většinu psů je z hlediska očí náročné především jaro. Pyl z květů se často hromadí v jejich spojivkovém vaku a oko reaguje nadměrným výtokem, který bez ošetření může vést mnohdy k zánětu.

Ještě větší potíže způsobuje období dozrávání travních semen, která se psům dostanou do očí a vyvolávají značné komplikace. Proto je nutné psovi vždy po venčení oči důkladně prohlédnout, a pokud má v oku nečistoty, neváhejte mu je i propláchnout borovou vodou.

Psí ospalky odstraňujte

Oko psa je neustále zvlhčené a část oční tekutiny odchází slzným kanálkem do dutiny nosní. Zbytek se hromadí v očním koutku a tvoří tzv. ospalky. Jsou v jisté míře normálním projevem samočisticí schopnosti oka, ale je nutné je pravidelně odstraňovat, aby se nestaly živnou půdou pro infekce.

Pozor na silný výtok

Pokud má pes z oka silný výtok, nebo jste zjistili, že má v oku nežádoucí nečistotu či dokonce hnisavé výpotky, neváhejte navštívit veterináře.

Jak pečovat o psí oči

Pro ošetření očí psa se používají výplachy, kapky a masti. Vždy používejte pouze přípravky určené pro psy, které zakoupíte v lékárně nebo u veterináře. V domácích podmínkách lze použít slabý odvar heřmánku nebo převařenou vodu. Skvělou prevencí je borová voda.

Když budete ošetřovat vašemu mazlíčkovi psí oči, nevěnujte se jen samotným bulvám, myslete i na oční okolí. Nejprve opatrně odstraňte ospalky a hnisavý sekret. Navlhčete si kosmetickou tyčinku nebo tampon převařenou nebo borovou vodou či heřmánkovým odvarem a poté ospalky jemnými pohyby odstraňte.

Související články

Zdroje: www.pesweb.cz, www.idnes.cz, www.pethealthcare.cz