Psí radost. Na jaře je čas pořádně provětrat kožíšek
Zdroj: John Andersson / Shutterstock.com

Jak psa připravit na jaro? Dopřejte mu pohyb i ochranu proti parazitům

Dny se prodlužují, otepluje se, i psi cítí, že jaro už téměř nastává. Měli bychom se na něj společně připravit, obzvláště když bydlíme v bytě a přes zimu jsme se věnovali jen povinnému venčení.

Na co bychom při jarní péči o psa neměli zapomenout?

  • Pes začal nebo co nevidět začne línat, ty srstnaté proto nyní češeme častěji.
  • Když se vrátíme z blátivé procházky, umýváme mu tlapky ve vlažné vodě, nikoli v teplé nebo nadmíru studené.
  • Nachystáme všechno tak, abychom se psem mohli provozovat jeho nejoblíbenější aktivity, příjemné budou delší procházky a výlety do přírody, které umožní nejen vybití energie, ale také utuží náš vzájemný vztah.
Blátu se při jarních procházkách nevyhneme Blátu se při jarních procházkách nevyhneme Zdroj: Stickler / Shutterstock.com

Psí sporty pro radost

Výborné jsou psí sporty, které po zimě pořádně rozhýbou každé zvíře. Například agility, při níž na něj budou na závodní dráze čekat nejrůznější překážky, jako jsou skoky, průlezy tunelů, slalom mezi tyčkami či překonávání kladiny. Začínáme však postupně, zvláště mladé psy a velmi aktivní plemena je někdy třeba zbrzdit dříve, nežli se unaví do vyčerpání. Pes rovněž  nesmí mít nadváhu, a pokud ji má, věnujeme se úpravě jídelníčku a procházkám, a teprve až se dostane do kondice tak i aktivitám, které mohou více zatěžovat klouby.

Veterinární péče

  • Buďme vždy odpovědnými chovatel. Po zimě nejdříve nechme přezkoumat zdravotní stav svého čtyřnohého kamaráda veterinárním lékařem, který mu změří teplotu, poslechne si srdce a plíce, prohlédne zuby, kůži, tlapky, zkontroluje uši a oči, vyšetří moč i stolici.
  • Podle potřeby necháme psa očkovat a odčervit, aby ho netrápili paraziti, zejména škrkavky a tasemnice.
  • Připravíme se i na klíšťata, které se mohou s teplým jarem objevit i dříve. Vybavíme psa antiparazitním obojkem nebo k jeho ochraně preventivně použijeme repelentní sprej. Přípravky lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami nebo přímo v ordinaci veterinárního lékaře,
  • Po návratu z vycházky ve volné přírodě psa vždy důkladně prohlédneme, a to nejen kvůli klíšťatům. Co když se někde poranil.
Preventivní prohlídky jsou u psů prospěšné stejně, jako u lidí. Problémům je lepší předcházet Preventivní prohlídky jsou u psů prospěšné stejně, jako u lidí. Problémům je lepší předcházet Zdroj: Pressmaster / Shutterstock.com

Předjarní skotačení však může být příčinou i mnoha úrazů a veterinární léčba je poměrně nákladná, včetně hospitalizace zvířete (ubytování, krmení, ošetřování, léky), pokud je nutná. Například při operacích a zlomeninách může vyjít i na několik desítek tisíc korun. I proto si řada chovatelů sjednává takzvané pojištění veterinární léčby, které platí pro celé území Česka, případně za příplatek i do zahraničí.

Akční letáky