Border kolie - jeden exemplář, krmený vegetariánskou stravou, se dožil 27 let
Zdroj: Elayne Massaini / shutterstock

Víte, kolika let se dožije váš pes? Jeden psí je sedm lidských, neplatí

Prababička říkávala, že lidský rok je jako sedm těch psích. Bohužel to takhle jednoduché nebude. Dnes je prababiččino tvrzení považováno za populární mýtus. A jak je to tedy správně?

Zdroj: www.dumazahrada.czen.wikipedia.org

Ze štěňátka hafanem

Psí život má rychlejší start než ten lidský a křivka zachycující psí vývoj, v porovnání s lidským stárnutím, není lineární. Štěně se v prvním roce z boubelatého miminka vytáhne do nohatého hafana překypujícího energií. Toto období je přirovnáváno k deseti až patnácti letům lidským. Druhý rok už tolik fyzických změn nepozorujeme, ale náš pes stále ještě dospívá mentálně i tělesně. Zestárne zhruba o tři až osm našich let. Pozdější vývoj už není skokový, a tak každý další rok můžeme přirovnat ke čtyřem až pěti.

Malá štěňátka jsou roztomilá. Psí plemeno si někteří pořizují i podle délky života. Malá štěňátka jsou roztomilá. Psí plemeno si někteří pořizují i podle délky života. Zdroj: Profimedia

Na velikosti záleží

Proč to není u všech čtyřnohých společníků stejné? Pokud chceme porovnávat psí život, tak těm velkým psům ubíhá rychleji než mrňousům. Jako by příroda spotřebovala na jejich mohutná těla i více času.

A kdy mluvíme u psů o dosažení stařeckého věku? U malých plemen je to zhruba 11 let, u středně velkých asi 10, velká plemena dosáhnou stáří v 8 letech a ta největší, jako například doga, už v 7 letech. 

Jídelníček šampiónů dlouhověkosti

Zde hrají roli dvě věci. Zaprvé, čím psa živíme a pak, zda je kastrovaný. Jídelníček většiny psů, kteří dosáhli vysokého věku, sestává z granulí a jiných krmiv vyráběných speciálně pro psy seniory. Krmiva obsahují ideální složení všeho, co zvíře ve svém věku potřebuje včetně minerálů a vitamínu. Dobře krmení psi mají kvalitnější a zdravější život a dosahují i vyššího věku než zvířata trpící nutričním nedostatkem.

Vtipné je, že dva z nejdéle žijících psů, kteří zemřeli ve 27 letech, byli krmeni zcela odlišně, než bychom čekali. Těmito dvěma byla border kolie, která celý život konzumovala pouze vegetariánskou stravu a bulteriér, kterého majitelé živili krmivem pro klokany a emu.

Populární plemena v ČR a průměrná délka života

  • Německý ovčák - 10,3
  • Jezevčík - 12,2
  • Jorkšírský teriér - 12,8
  • Čivava - 15
  • Labradorský retrívr - 12,6
  • Border kolie - 13
  • Bígl - 13,3
  • Irský vlkodav - 6,2

Akční letáky