Zkuste zahnat stavy smutku jinak než pilulkami a vsaďte na živočišnou blízkost. Lidem s úzkostí totiž prospěje nejen pocit sounáležitosti a příjemné společnosti, ale i dotek a živý kontakt. A právě to vám doslova v jednom „balíčku“ poskytne právě čtyřnohý psí přítel. Která plemena jsou v tomto případě k chovu nejvhodnější?

Na 10 nejlepších psích plemen na úzkost se podívejte na tomto YouTube videu na kanále IPet Guides:

Zdroj: Youtube

Pes jako „psycholog“ a terapeut

Některá plemena psů dokáží velice příjemnou cestou pomoci mnohým lidem, kteří trpí psychickými i fyzickými bolestmi od úzkosti a nadměrného stresu, které vedou často až k nepříjemným depresím. „Věda ukázala, že mazlení psů pomáhá snižovat v lidském těle hladiny kortizolu, stresového hormonu a pouhá interakce se psy může zvýšit hladiny oxytocinu, stejného hormonu spojeného s pocity lásky,“ vysvětluje Annete Louviere, manažerka pro datovou a veterinární genetiku. Záchvaty paniky či úzkosti vyvolávají zrychlený srdeční tep, hyperventilaci a napnutí svalů, ale právě pes je může pomoci rychle zvrátit a zkrátit tak reakci vašeho těla na případnou úzkost.

Labradorský retrívr

Labradorští retrívři jsou přímo stvořeni být nejen terapeutickými pomocníky, ale i služebními psy. Jsou velmi učenliví a rychle chápající, náležitě poslušní a patří k nejpřátelštějším domácím zvířatům, které poskytují setrvale i emocionální podporu. Jsou vhodní pro aktivní majitele, protože labradoři vyžadují i pravidelnou dávku pohybu, která jistě přispěje i k dobré náladě.

Zlatý retrívr

Perfektním společníkem na stavy smutku je i oblíbený zlatý retrívr. Velice často jsou jeho přednosti terapeutického psa využívané v nemocnicích a domovech pro seniory, kde mnohým jedincům poskytuje tolik potřebnou útěchu a podporu. Jedná se o jedno z nejinteligentnějších psích plemen, které je velmi a rychle učenlivé. Jedná se o čtyřnohé parťáky s otevřeným srdcem a obrovskou dávkou lásky.

Kavalír King Charles španěl

Vzhledem k malému vzrůstu je toto plemeno vhodné do malých bytů. Kavalír King je vřelý a společenský pes s velmi klidnou, vyrovnanou a přátelskou povahou. Velmi rád s vámi bude sdílet společnost a snadno se přizpůsobí i vašemu způsobu života. Umí být nejen aktivní a plný energie, ale i dokonalý gaučový povaleč.

Pudl

Skvělým řešením na stavy smutku jsou i pudlové. Vynikají nejen silnou empatií, ale i výjimečnou chytrostí a loajalitou. Charakteristická je pro pudly i zvýšená vnímavost, a proto toto plemeno dokáže poměrně přesně zachytit nálady blízkých členů rodiny a se svým pánem si jeho zástupci vytvářejí vždy velmi silné citové pouto.

Bišonek

Dalším oblíbeným plemenem terapeutických psů je i okouzlující a roztomilý bišonek. Možná to na první pohled nevypadá, ale jedná se o psa, který se rychle učí a dokonale zvládá nové pokyny. Jakmile bišonci získají náležitý výcvik, využívají se hojně nejen v pečovatelských domech, ale i hospicech a některých léčebnách. Plemeno je známé svou jemnou, citlivou, ale značně veselou povahou.

Související články

Zdroje: www.thehealthy.com, www.midogguide.com, www.citymagazine.si