Bernský salašnický pes byl původně pracovním psem.
Zdroj: profimedia.cz

Psí plemena, která se hodí ke zlobivým a obtížně zvladatelným dětem

Češi jsou milovníci psů. To je fakt, který je všem známý. Čtyřnohých miláčků se nevzdávají, ani když mají doma dítko. Skloubit péči o potomka, který neposedí a psa, je mnohdy nadlidský úkon. Jakmile ale jeden druhému pomohou vybít energii, máte vyhráno.

Ideálním parťákem na společné řádění je český strakatý pes. Plemeno je to sice málo známé, ale nezklame. Pokud se pro něj rozhodnete, je nutné mít zahradu. „Strakáč“ se totiž v bytě ukouše nudou. Šťastný bude společně s vaší ratolestí jen v případě, že bude moci celý den běhat na vzduchu.

Pokud chcete klidnějšího společníka, zvolte zlatého retrívra. Je velmi rozvážný a neudělá vám ve vaší nepřítomnosti z domova kůlničku na dříví. Tenhle mírumilovný psík zahrne láskou vás i vaše dítě, které po běhání s ním zajisté usne.

Anglický bulteriér vypadá strašidelně, ale bát se ho nemusíte. Pro většinu lidí je překvapením, že tenhle pes s ne příliš lichotivých vzezřením děti miluje. Ano, musíte mít pořád na paměti, že je to pes. Nikdy není dobré nechávat dítě a psa o samotě. Bulteriér bude ale vždy věrným kamarádem.

Německý boxer Obdobně energie jako bulteriéři mají i boxeři Zdroj: otsphoto / Shutterstock.com

Bojové plemeno, které miluje děti

Obdobně energie jako bulteriéři mají i boxeři. Ti jsou velmi živí a nezkazí žádnou legraci. Na zahradě vydrží běhat klidně celý den a večer si s vámi bude hovět u televize, zatímco dítě bude spát.

Na seznamu psů, které se budou skvěle doplňovat s vaším dítětem, nesmí určitě chybět border kolie. Ta je zatím ze všech zmíněných plemen asi nejvíce divoká. Sama je věčným štěnětem a aportovat je schopná třeba celý život.

Děti a psi určitě patří k sobě a rozhodně je pro vývoj dítěte prospěšné, když může vyrůstat se psem. Pokud existuje třeba jen dočasně nějaká překážka, proč psa mít nemůžeme, je důležité neizolovat děti od psů i když se jich třeba sami bojíme, protože dítě se bude se psy určitě v budoucnu často potkávat a není nic horšího než neustálým varováním dítěte v něm vypěstovat přesvědčení že každý pes je krvelačná bestie a je nezbytné před ním utéct.

Anglický bulteriér je k dětem něžný. Anglický bulteriér je k dětem něžný. Zdroj: Zoran Photographer / Shutterstock.com

Dítě musí vědět, co si k psovi může dovolit

Je to velmi smutný pohled na matku, která drží ve vzduchu svoje dítě a před ní stojí s tázavým pohledem pes vrtící ocasem. Na druhé straně nenecháváme své dítě hladit každého cizího psa, aniž se domluvíme s majitelem, že může a i pak velmi bedlivě sledujeme chování psa a jakékoli náznaky nepřátelství.

Pes totiž není člověk. Nedomluvíte se s ním. I proto musíte dávat pozor, zda mu při kontaktu s dítětem všechno vyhovuje. V naprostém klidu bude nejspíše bernský salašnický pes, pro nějž je charakteristická velmi vyrovnaná povaha. Do bytu se však „berňák“ nehodí. Šťastný bude pouze na zahradě a s ním i vaše dítě.

Zdroje:

zena.aktualne.cz, living.iprima.czwww.prozeny.cz

Dagmar Cutkova, Dítě a pes 

Akční letáky