Téměř polovina všech psů ve věku 10 a více let umírá na rakovinu. Vědci po mnoha výzkumech došli k závěrům, že některá plemena mají větší pravděpodobnost, že touto nebezpečnou chorobou onemocní. Výsledky své studie zveřejnili pro ABC News na Royal Society Open Science.

Jak se starat o psa v zimě se podívejte se na YouTube video na kanálu Dognetka:

Zdroj: Youtube

Slovo odborníka

„Dobrou zprávou je, že jen málo plemen je nadměrně náchylných k rakovině“, řekl Leonard Nunney, evoluční biolog na University of California, Riverside. Fakta a čísla ukázala, že tuto nemoc mohou dostat všechna plemena psů, ale některá jsou k ní náchylnější. U některých chovatelů to může mít vliv při výběru psa, ostatní by měli hlídat možné příznaky nemoci, aby se dalo včas zasáhnout a nemoc co nejdříve psa léčit. O která plemena se konkrétně jedná?

Zlatý retrívr

Právě toto plemeno je jedním z nejvíce náchylných k rakovině. U zlatých retrívrů se vyskytuje oproti jiným plemenům psů až dvojnásobně. Studie udává, že 57 % fenek a 66 % psů bývá v určité fázi života postiženo nějakou formou této nemoci. Každý osmý zlatý retrívr je postižen lymfomem a každý pátý je hemangiosarkomem. Studie také ukázala, že rakovina se objevuje častěji u amerických zlatých retrívrů než u chovaných v Evropě.

Labradorský retrívr

Dost podobně jsou na tom i oblíbení labradoři. Nejběžněji se u nich rakovina vyskytuje ve formě osteosarkomu, hemangiosarkomu a lymfosarkomu. Prvotními ukazateli bývá ztráta chuti a hmotnosti, únava, výrůstky pod kůží, průjem, nebo třeba i kolaps.

Německý ovčák

Mezi plemena ohrožená rakovinou patří i německý ovčák. Ve srovnání s jinými plemeny je více ohrožený zmíněným hemangiosarkomem. Jedná se o nemoc, která postihuje buňky a cévy a poměrně rychle se rozšiřuje po celém těle. Proto je důležité rozpoznat co nejdříve prvotní příznaky a situaci co nejrychleji řešit s lékařem.

Boxer

Vyššímu riziku rakoviny je vystaveno i plemeno boxerů. Kromě lymfomu jsou tito psi velmi často ohroženi také kožními a mozkovými nádory. Výskyt některého druhu rakoviny je příčinou úmrtí až u 38,5 % boxerů.

Beagle

K mnoha typům rakoviny jsou náchylní i beaglové. Konkrétně se jedná opět o lymfomy, ale i rakovinu močového měchýře. Proto není od věci provádět beaglům pravidelné testy.

Související články

Zdroje: www.abcnews.go.com, www.eurozpravy.cz, www.sciencemag.cz