Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes. Chová ho až 40 % obyvatel. Nikoho proto asi nepřekvapí, že k úrazům způsobených psy u nás dochází poměrně často. Podle národního registru hospitalizovaných bylo mezi lety 2000-2009 umístěno v nemocnicích 4 099 pokousaných lidí, z toho zemřelo 11 pacientů.

Prevence útoků

Podle Kateřiny Dědičové z kynologické poradny městské policie v Praze, nejčastěji útočí jezevčíci a kokršpanělé. Tzv. bojová plemena útočí nejméně. „Je mizivé procento psů, které má opravdu v úmyslu člověka kousnout. Obvykle si za to lidé můžou sami. Když vlezete sousedovi na pozemek nebo si chcete pohladit jeho psa přes plot, nedivte se, že vás kousne," konstatuje kynoložka. Podle Vladimíry Tiché z Českomoravské kynologické unie je také nutná řádná výchova čtyřnohého parťáka. „Velmi důležitá je také socializace psa. Tedy seznámit ho už ve štěněcím věku s různým prostředím, lidmi různého věku, jinými zvířaty a například i dopravními prostředky," radí odbornice.

Psí zabijáci

„Agrese psů je definována jako nebezpečné chování zaměřené na jiného jedince včetně jiných zvířat," tak zní definice agrese psů. Toto chování zahrnuje štěkání, vrčení, skákání i samotné kousání. Příčinou je ochrana teritoria, strach nebo pocit úzkosti.

Nejagresivnější plemena

V České republice reálně neexistují čísla o tom, jaká psí plemena útočí nejvíc. „Zjistit přesná čísla napadení psem podle plemen v celorepublikovém měřítku je téměř nemožné. Tuto evidenci nevedou ani statistické úřady, ani policejní vyšetřovatelé, ale ani veterináři. Jsou ke zjištění jen v individuálních případech u městských policií, a to jen v případě dobrovolné aktivity strážníků," píše ve své práci Martina Kadlecová. Portál dogsbite.org však sestavil, podle statistik útoků v USA, žebříček nejčastějších psích zabijáků.

Související články

Americký pitbulteriér

Toto plemeno bylo vyšlechtěno jako strážný a bojový pes. Je loajální a ochrana jeho rodiny pro něj znamená vše. Špatně snáší další domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Je tvrdohlavý a potřebuje zkušeného majitele, který s ním bude pravidelně cvičit. Díky tomu si ale vychováte ideálního společníka na jakékoli společné aktivity. Ve 13letém období, v letech 2005 až 2017 zabily špičáky psů 433 Američanů. Pitbulové k tomu přispěli v 66 % (284 lidí).

Rotvajler

Tento až padesátikilový pes je ke svému pánovi přátelský a je mu nadosmrti věrný. K cizím lidem však bývá nedůvěřivý. K jiným psům se chová dominantně a rád ukazuje svou sílu. Při styku s cizími dětmi je nutný dohled dospělé osoby. Jeho majitel by měl být vyrovnaný a sebejistý. Podle údajů portálu dogsbite.org způsobili rotvajleři během 13 let 45 smrtelných úrazů.

Německý ovčák

Kdo by nechtěl vlastnit psího kamaráda, který je chytrý jako proslulý komisař Rex? I díky tomuto seriálu je německý ovčák oblíbeným plemenem. Inteligentní hlídač je ale také agresivní. V USA má na svědomí 3,8 % útoků.

Americký buldok

Americký buldok má vyrovnanou povahu a miluje sport. Je hbitý, vytrvalý a silný. I přesto, že je přátelský, rád zkouší, co si může dovolit. Při nedostatečně důsledném nastavení hranic se může jeho dominance majiteli snadno vymknout z rukou. Jeho silné čelisti tak mohou způsobit nepříjemné zranění. Podle údajů dogsbite.org způsobily mezi lety 2005-2017 15 smrtelných úrazů.

Bullmastif

Tito psi jsou chytří, atletičtí a energičtí. Mají přirozeně agresivní temperament, který může způsobit smrtelnou nehodu. Pokud je bullmastif odmalička cvičen, je to poslušný a přátelský pes. Za 13leté období způsobilo toto plemeno 14 smrtelných úrazů.

Sibiřský husky

Ano, i toto nádherné plemeno dokáže zabít. Pokud je pes špatně socializován a nevycvičen, stává se agresivním a nebezpečným. Podle údajů dogsbite.org způsobil husky mezi lety 2005-2017 13 úmrtí.

Zdroj:

www.irozhlas.cz, www.zena-in.cz, www.theses.cz, www.brnensky.denik.cz, www.vsetko-pre-zvierata.sk, www.pesweb.cz, www.dnaindia.com