Bernský salašnický pes
Zdroj: Eve Photography / Shutterstock.com

Nejvhodnější psí plemena pro problematické děti s psychickými poruchami

Hodnota psů a jejich vlivu na člověka je nevyčíslitelná. Bez psů bychom měli jednotvárný život. Naše partnerství s nimi nám nejspíš umožnilo přežít celé věky, už od dob neandrtálců. I v moderní době psi poskytují našim životům další rozměr, například tehdy, když nám pomáhají zvládat nepřízeň osudu a bojovat s nemocemi.  

Hodnota psů a jejich vlivu na člověka je nevyčíslitelná. Bez psů bychom měli jednotvárný život. Naše partnerství s nimi nám nejspíš umožnilo přežít celé věky, už od dob neandrtálců. I v moderní době psi poskytují našim životům další rozměr, například tehdy, když nám pomáhají zvládat nepřízeň osudu a bojovat s nemocemi.

Emoční podpora i zdroj zábavy

Svou bezpodmínečnou lásku a společnost psi prokazují všem, zdravým i nemocným lidem. Všichni si s nimi užíváme spoustu zábavy, ale zvlášt pro nemocné osoby jsou psi pravým pokladem. Pro mnohé lidi představují psi pomocnou ruku při zvládání každodenního života.

Novofundlandský pes Novofundlandský pes Zdroj: Pandas / Shutterstock.com

Pomáhají například neslyšícím majitelům, také fungují jako emoční podpora při zkratových záchvatech paniky a někteří psi jsou dokonce vycvičeni, aby se stali záchranáři při ohrožení života. Dokážou také zachytit výkyvy hladiny cukru u diabetiků. Dnes se ale zaměříme na způsoby, kterými mohou psi pomoci lidem s poruchou autistického spektra.

Společný jmenovatel - rituály a zvyky

Psi a autisté mají jedno společné, milují rituály a zaběhnuté zvyky. Pokud dojde k jejich  narušení, zvládnou to však psi mnohem lépe než lidé. A právě v takové momenty je dobré, když mají u sebe parťáka, který jim pomůže překonat paniku a strach a opět je uklidnit. Navíc pro autisty je mnohem snazší navázat vztah plný lásky a důvěry se psem než s člověkem.

Pochvala je důležitou součástí výchovy psa. Pochvala je důležitou součástí výchovy psa. Zdroj: anetapics / Shutterstock.com

Mazlíček nebo terapeut?

Výzkumy v této oblasti dokazují, že psi mohou být pro autistické děti neuvěřitelnými společníky. Někteří psi jsou navíc schopni poskytovat jim i specifické služby, které těmto dětem zlepšují jejich život.

Poctivá domácí strava nebo granule? Poctivá domácí strava nebo granule? Zdroj: Petr Jilek / Shutterstock.com

Čtyřnozí společníci se tak z role mazlíčků dostávají do role terapeutů. Která plemena však zvážit v případě, že byste chtěli zlepšit život autistických dětí?

Vhodnější jsou velká plemena psů

Pro tento úkol jsou pravděpodobněji vhodnější velká plemena. Dávají dětem lepší příležitost k přitulení a objetí a navíc jsou takoví psi mnohem odolnější vůči různému popichování ze strany dětí. Navíc velcí psi spolehlivě poskytnou lepší pocit bezpečí, což je pro tyto děti zásadní.

1. Labradorský retrívr – snadno se trénuje a rád dělá svému pánovi radost.

2. Zlatý retrívr -  jsou to jemné a všestranně úžasné psí bytosti. Skvěle dokážou u dětí i  dospělých snižovat stupeň úzkosti. Navíc jsou snadno trénovatelní.

3. Pudl – neuvěřitelně chytří psi, o nichž se tvrdí, že jsou hypoalergenní. Jsou svému pánu oddaní a loajální.

Štěně zlatého retrívra. Štěně zlatého retrívra. Zdroj: vahamrick / Shutterstock.com

4. Labradoodle a goldendoodle – jsou také  skvělou volbou, neboť byli speciálně vyšlechtěni za účelem stát se pomocníky nás lidí. Mají v sobě kombinaci těch nejlepších vlastností plemen, z nichž pocházejí.

5. Bobtail - staroanglický ovčák – tito psi jsou velmi rodinně zaměření. Celkově patří mezi málo náročná plemena. Vždy jsou připraveni si hrát a zároveň své nejbližší ochraňovat.

Bobtail - krasavec se skvělou povahou. Bobtail - krasavec se skvělou povahou. Zdroj: Svetlana Valoueva / Shutterstock.com

6. Bígl – nemusí být ideálním psem pro všechny děti s poruchami autistického spektra, ale alespoň někteří z nich se mohou stát těmi, koho jiné děti a jejich rodiny opravdu potřebují. Zřídkakdy někoho zastrašují a navíc jsou mimořádně přátelští. Rádi a často však štěkají.

Bígl patří do skupiny psů oblíbených jak u dětí, tak u jejich rodičů. Bígl patří do skupiny psů oblíbených jak u dětí, tak u jejich rodičů. Zdroj: Przemek Iciak / Shutterstock.com

7. Bernský salašnický pes (BSP) – miluje děti, je jemný, inteligentní a díky své velikosti je pro autistické děti obzvlášť užitečný. Snadno se trénuje a chce dělat svým lidem radost.

8. Boxer – jedná se o milé, hravé, trpělivé a milující psy. Také trpělivost patří k jejich nejlepším vlastnostem, a právě z tohoto důvodu jsou pro povahu autistických dětí jedním z nejlepších plemen.

9. Bulteriér – je s podivem, že právě toto plemeno je jedním z těch, která nejčastěji vykazují podezření na psí autismus. Psi jsou to všeobecně velmi chytří, laskaví a snadno se cvičí. Se svou smečkou vycházejí dobře.

Mezi další plemena skvělá pro děti s poruchou autistického spektra patří také: německá doga, novofundlandský pes, rotvajler a pitbull.

Pitbull Pitbull Zdroj: Ivanova N / Shutterstock.com

Spolupracujte s profesionály při výběru psa

Hledáte-li psa, který má být užitečným pomocníkem a skvělým společníkem vašemu dítěti autistovi, nesoustřeďujte se jen na konkrétní plemeno, ale spolupracujte také s profesionálními cvičiteli psů. Jen tak docílíte toho, že vyberete opravdu spolehlivého psa, který zároveň dobře zapadne do vaší rodiny. Nemusíte zavrhnout ani psy - křížence. I oni mohou být skvělými pomocníky autistických dětí.

Děti tvoří se psy nerozlučné dvojice. Děti tvoří se psy nerozlučné dvojice. Zdroj: Nina Buday / Shutterstock.com  

Jaké úkoly očekávat od psa užitečného pro děti s poruchou autistického spektra (PAS)?

Vzhledem k tomu, že u těchto dětí se jedná o narušení vývoje sociálních a komunikačních schopností, pes pomáhá především překonávat frustraci a doprovázet dítě všude, kam je to možné. Takový pes má umět navodit klid v situacích, kdy dítě bloudí nebo zasáhnout v případě sebepoškozování a vstoupit mezi dítě a zdroj újmy. V neposlední řadě je také důležité, aby pes dokázal zmírnit úzkost, pokud u dítěte dojde ke zhroucení. Je tedy pochopitelné, že psi, kteří zvládnou tyto těžké úkoly, musejí být nejdřívě řádně a profesionálně vycvičeni k jejich plnění. Pro tento účel se tak logicky stávají nejvhodnějšími psi služební anebo psi emočně podpůrní. Namísto servisních psů, tak mají za úkol kromě provádění konkrétních úkolů sloužit i jako podpora při frustraci nebo úzkosti.

Akční letáky