Plemena se skvělou povahou: Důvěřuj, ale prověřuj

Psi jsou miláčci, mazlíci a pomocníci, parťáci i kolegové v práci. Nicméně jsou to stále zvířata, a i když jsou sebehodnější a spolehliví, vždy je nutné počítat s nepředvídatelným chováním. I tomu nejklidnějšímu flegmatikovi někdy bouchnou saze a stejné je to u psů vzorňáků.

Nedělejte tedy chybu tím, že byste absolutně spoléhali na jejich vynikající výchovu a dobré mravy. I ti nejhodnější psi a dokonalí gentlemani mohou ublížit.

Psí povaha je rozhodně částečně daná plemenem. Dá se sice namítat, že i v rámci jednoho plemene se najdou velké rozdíly, a také výchova a životní podmínky dělají opravdu hodně, ale je to tak, že psí rasy charakterizují podobné povahové rysy. Která plemena platí za slušňáky a dokonalé společníky, vám prozradí i tento příspěvek z YouTube kanálu ViralBe.

Zdroj: Youtube

Která plemena mají skvělou povahu?

Labradoři čili labradorští retrívři jsou jednou z nejoblíbenějších psích ras díky své přátelské a milé povaze. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí, což z nich dělá výjimečně skvělé společníky pro rodiny s dětmi i jednotlivce. To, že jde o psy maximálně společenské a milující však neznamená, že se mezi nimi nenajedou útěkáři a zvířata, která k majitelům nepřilnula a neposlouchají je.

U labradorů také hrozí, že díky téměř 100 % perfektnímu chování psa zapomenete na ostražitost. To stejné platí také pro vzhledem i povahou podobné zlaté retrívry, kteří jsou neméně oddaní, nenároční a bezvadní společníci.

Pudlové jsou inteligentní a energičtí psi s vynikajícím chováním. Jsou schopni naučit se perfektně poslouchat a oproti retrívrům nabízejí i menší vzrůst a proto i snazší soužití se seniory. Jsou to velmi přátelští a hraví psi, kteří se dobře snášejí s dětmi i jinými domácími zvířaty. Kudrnatí pudlíci by však neměli vyrůstat jak dříví v lese, i oni mohou být agresivní.

Která další plemena vás oslní svou povahou?

Retrívři a pudli jsou ale známí mazánci. Co méně známé rasy? Bernský salašnický pes je příkladem mírného obra, na kterého ale tak často nenarazíte.

Tito velcí a nádherní psi jsou známí svou klidnou a milou povahou. Jsou velmi tolerantní a milují společnost lidí i jiných zvířat. Nechybí jim ani inteligence a snadno je lze učit novým povelům.

Kavalír King Charles Španělové jsou menší pohodoví psíci, kteří jsou známí svou láskou k lidem a přátelskou povahou. Jsou to skvělí čtyřnozí živí plyšáci, hodí se do každé domácnosti, a i k malým dětem se chovají příkladně. Jsou velmi oddaní svým majitelům a snadno se učí různým trikům.

Je to vše? Určitě ne. Za velmi mírné a spolehlivé pejsky se považují například i bíglové, irští setři, papiloni, knírači nebo boxeři. V žádném případě nezatracujte ani pouliční směsky a pejsky bez průkazu původu. Vaše výchova i láska udělají také svoje.

Související články

Zdroje: studyfinds.org, k9ofmine.com