Zdroj: Ammit Jack / Shutterstock.com

Dokáže pes rozpoznat zlého člověka?

Ne nadarmo se říká, že je pes nejlepším přítelem člověka. Vědci totiž zjistili, že váš mazlíček dokáže s klidem rozeznat, kdo je zlý a kdo dobrý člověk. Jistě jste si všimli, že k někomu má váš čtyřnohý mazlíček blízko a jiného nemůže vystát. Proč tomu tak je?

Každý, kdo má psího domácího mazlíčka, jistě ví, že je chytrý, mazaný a většinou velmi empatický. Když vám není dobře, tulí se a chce vás rozveselit, a když máte z něčeho radost, prožívá ji s vámi. Stejně tak ale umí i rozpoznávat charaktery lidí ve vašem okolí. Dejte tedy na jeho instinkt a zaměřte se na to, jak se k dotyčnému chová. Poznáte tak, zda tato osoba stojí za vaši pozornost, přátelství či dokonce lásku.

Výzkumy ukázaly, že pes umí rozpoznat, kdo je pro jeho páníčka vhodný přítel a kdo by mu mohl v životě uškodit. Psi totiž vnímají mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. Projevují své city, nálady a umí ohodnotit lidské chování.

Výzkum vědců z kjótské univerzity

Skupina vědců z univerzity v Kjótu si vybrala určité psy, aby vyzkoušela jejich dovednosti. Jejich páníčci měli předstírat, že jim nejde otevřít kontejner na odpadky. Ze skupiny vědců byli vybráni dva členové, kteří se zapojili do role testovatelů. V prvním případě se jeden z vědců pokusil pejskaři pomoci s otevřením kontejneru a v dalším zůstal druhý jen stát a pozoroval, jak se majitel chlupáče snaží víko popelnice otevřít a nepomohl mu.

Když pes vrtí ocasem, nemusí být zákonitě šťastný Když pes vrtí ocasem, nemusí být zákonitě šťastný Zdroj: Alexey Androsov / Shutterstock.com

Potom se oba vědci šli se psem pomazlit. Zatímco k vědci, který ochotně pejskaři pomáhal, se psi vrhli, olizovali ho a chtěli se mazlit, v druhém, k muži, co jejich majiteli nepomohl, vůbec jít nechtěli a ignorovali ho.

Vztah majitele k jiným osobám

Další zkouškou bylo poznat vztah majitele k jiným osobám. V prvním případě přišla cizí osoba do místnosti a k páníčkovi se chovala velmi mile, v druhém na něj byla hrubá a nepříjemná. Pes okamžitě zareagoval. Od přátelské osoby si vzal misku s jídlem a beze strachu začal jíst, od té druhé si k ní ani nečichl.

Novofundlandský pes Novofundlandský pes Zdroj: DejaVuDesigns / Shutterstock.com

Psi totiž velmi dobře chápou gesta, mimiku i tón hlasu. Pes pak při rozhodování, komu věřit, používá své předchozí zkušenosti s danou osobou. Pokud si tedy nejste jisti, jaký člověk ve vašem okolí opravdu je, vsaďte na instinkt svých čtyřnohým mazlíčků a určitě neuděláte chybu. Psi se totiž málokdy pletou!

Zdroj: www.jenzeny.cz, www.living.iprima.cz, www.frekvence1.cz

Akční letáky