Psincový kašel je virové onemocnění, které se snadno šíří mezi psy, zejména v prostředích s vysokou koncentrací zvířat jako jsou výstavy, cvičiště, psí parky a svody. Nejvíce ohroženou skupinou jsou štěňata, mladí psi, starší a nemocní jedinci.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na jaře a na podzim, kdy díky vysoké nakažlivosti mohou vznikat celé epidemie v psí populaci.

Na video od cokolabradorBax o psincovém kašli se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Hlavní příznaky a jak je poznat

Hlavním příznakem psincového kašle je intenzivní kašel, který vypadá, jako by měl pes něco zapíchnutého v krku. Pro ověření, zda jde o cizí předmět nebo psincový kašel, lze použít jednoduchou zkoušku – stisknutím hrtanu po stranách nebo lehkým zatáhnutím za obojek.

Jestli se pes rozkašle, pravděpodobně jde o psincový kašel. Kašel se objevuje hlavně ráno, v noci a po fyzické zátěži. Při těžším průběhu může pes kašlat tak silně, že se začne dávit a zvracet hlenovitou pěnu. Dalšími příznaky jsou apatie, zvýšená teplota a hlenovitý výtok z nosu a očí.

Protože psincový kašel je ve většině případů virového původu, antibiotika nejsou účinná. Léčba se zaměřuje na podpůrné opatření, která pomáhají imunitnímu systému psa překonat infekci. Při lehčích formách onemocnění lze dodržovat následující kroky.

Léčba a prevence tohoto onemocnění

Omezte procházky na minimum a používejte postroj místo obojku, aby nedocházelo k dráždění krku. Podávejte vitamíny a bylinné sirupy jako echinaceový nebo jitrocelový sirup. Také lžíce medu smíchaná s echinaceovým sirupem a žloutkem může pomoci zmírnit podráždění hrtanu. Držte psa v suchu a teple, zajistěte nezakouřenou a dobře větranou místnost. Použijte aromaterapii nebo zvlhčovač vzduchu.

Když se příznaky zhoršují nebo trvají déle než 14 dní, je nutné navštívit veterináře, který může nasadit antibiotika v případě bakteriální infekce.

Psincový kašel je vysoce infekční, proto je důležité nevodit nemocného psa mezi ostatní psy, aby nedošlo k dalšímu šíření onemocnění. Přenos na člověka není možný, ale bakterie Bordetella bronchiseptica může ohrozit kočky, králíky a morčata.

Žádné lidské léky psovi nedávejte

Nikdy nedávejte psovi léky určené pro lidi jako jsou Paralen nebo Ibalgin, protože tyto léky mohou být pro psy velmi nebezpečné. Mírně zvýšená teplota (39-40 °C) není problém a není nutné ji hned tlumit, protože je součástí přirozené obranyschopnosti organismu.

Psincový kašel je vážné a vysoce nakažlivé onemocnění, které vyžaduje pečlivou péči a dodržování preventivních opatření. Při správném postupu léčby a podpory imunitního systému psa se většina případů vyřeší během několika dnů. Klíčové je rychlé rozpoznání příznaků a včasná reakce, aby se předešlo komplikacím a šíření nákazy mezi další psy.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.peweb.cz