obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Psoun: milý kamarád i útočný divoch

Roztomilý a společenský hlodavec si ke svému majiteli i jeho rodině vytváří pozoruhodně silný vztah. Jenže nesnáší samotu a v říji může být agresivní. Jak psouna nejlépe chovat?

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus) dodnes žije ve volné přírodě, a jak název napovídá, obývá prérie Severní Ameriky. Je to společenský tvor, který má v genech zakódované žití v sociálním společenství velkých kolonií a samotou velmi trpí. Držet psouna doma samotně, to je z hlediska jeho životních potřeb nepřirozené. Musíme mu věnovat mnoho času a nahradit mu smečku svou pozorností a láskou. Rád se chová a mazlí.

Psouni se navzájem hladí i líbají

„V naší zoologické zahradě chováme psouny prériové volně ve skupině a je zajímavé pozorovat, jak se hladí, objímají, dokonce líbají,“ přibližuje jejich život a potřeby Jitka Králíčková, kurátorka Zoologické zahrady Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

psouni si často projevují náklononst psouni si často projevují náklononst Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Psouny je možné chovat v bytě i ve venkovním výběhu. Potřebují:

  • pevnou klec, alespoň o rozměrech 100x100x150 cm, aby zvíře mělo dostatek pohybu
  • nejlépe kukuřičnou podestýlku
  • domeček na úkryt a spaní
  • širší bidýlko
  • zavěšené lano na lezení
  • kousek dřeva na hlodání

Pokud nemají psouni příležitost hlodat, vzniká nebezpečí, že se po vypuštění z klece pustí do ohlodávání nábytku, kabelů elektrických spotřebičů nebo zdi. Broušení řezáků je pro ně nutností, s přerostlými zuby by totiž špatně přijímali potravu.

Psoun prériový je velmi roztomilý a společenský hlodavec Psoun prériový je velmi roztomilý a společenský hlodavec Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Venkovní chov vyžaduje vybudovat betonové základy celého výběhu v hloubce asi dvou metrů, které zabrání, aby se psouni nepodhrabali a neutekli. Na základy navezeme dostatečně soudržnou zeminu, která propouští vodu. V ní si zvíře vytvoří nory. Tento způsob chovu však neumožňuje stálý kontakt s chovatelem, proto vyžaduje založení psouní rodiny, která se skládá ze samce a jedné až čtyř samic, popřípadě mláďat.

Pozor na nadbytek kalorií

Psouní potravou je tráva, seno, bylinky a ovoce, zvláště jablka. Ze zeleniny mají rádi hlávkový salát, brokolici, mrkev a brambory. Nepohrdnou ani kukuřičnými klasy. Nepodáváme však vojtěšku ani vojtěškové seno, protože je příliš kalorické a psouni po této potravě tloustnou. Jako doplněk stravy jim předkládáme vitaminové granule pro hlodavce. Zvířata v zajetí mají sklony k tloustnutí, a proto potřebují vedle pohybu i správně sestavenou a rozloženou stravu, aby neonemocněla,“ vysvětluje Jitka Králíčková.

mladí psouni si hrají i při krmení mladí psouni si hrají i při krmení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odchov v zajetí není snadný

Rozmnožování psounů prériových není snadnou záležitostí a vyžaduje od chovatele dostatek zkušeností. Proto se daří odchovávat jen málo mláďat a cena zvířat je poměrně vysoká. Samice rodí zhruba po měsíci březosti obvykle čtyři slepá, hluchá a neosrstěná mláďátka, která po šesti týdnech opouštějí noru. Dospělí jedinci měří až 35 cm a jejich hmotnost se pohybuje mezi 0,9 až 1,6 kg. Dožívají se osmi let, avšak při dobré životosprávě žijí déle. Některé údaje uvádějí i dvanáct let.

Během říje se psoun chová jako nemilosrdný agresor

„Kdo by si psouna chtěl pořídit, musí vědět, že bude chovat divoké zvíře, které potřebuje speciální péči a ohled na jeho přirozené chování. Například v době říje se z milého a roztomilého kamaráda stává agresivní tvoreček, který svého páníčka může i kousnout. To je doba, kdy nám lidé psouny nabízejí, protože doma už je nechtějí. Problém je ovšem v tom, že my psouny od majitelů nemůžeme přijímat, protože je do našeho chovu nelze zařadit.

Během říje se psoun chová jako nemilosrdný agresor Během říje se psoun chová jako nemilosrdný agresor Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Psoun si chrání své území

Psouni jsou hodně teritoriální a úporně si chrání své území. Do rodiny nelze přidat cizí zvíře, protože vetřelce okamžitě zabijí. Agresivita bývá mnohdy problémem také u ochočeného a doma chovaného psouna.Ten si také chrání své území a brání je třeba proti návštěvám. Abychom předešli nepříjemnostem, je lepší v té době zavřít našeho miláčka do klece. Po skončení říje se ovšem z psouna opět stává nejlepší zvířecí kamarád.Proto, pokud nemáme chovatelské ambice, je nejvhodnější nechat zvíře v prvním roce života vykastrovat,“ radí Jitka Králíčková. K ochočení je nejvhodnější šesti až sedmitýdenní psouňátko, které lze získat od soukromého chovatele nebo v některé zoologické zahradě, v níž psouny prériové chovají. Svého budoucího kamaráda si pořídíte za čtyři až šest tisíc korun.

Akční letáky