obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ptáci na zahradě: rehek, konipas, stehlík

Na zahradě jsou jako doma. Rehek ocení přístřešek a květinovou zídku, konipásek se rád prochází po trávníku. A pokud chceme nalákat pestrého stehlíka, je třeba pěstovat bodláky.

Rehek domácí (Phoenicurus ochruros)

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Návnady na slimáky nesmí být jedovaté pro ostatní živočichy – mnozí ptáci se mladými plži živí. Vhodné jsou i parazitické hlístice  a pivní pasti.

Původně obýval skalnaté hory, dnes se mu daří v blízkosti našich stavení. Skály veselému rehkovi nahradí suchá zídka nebo hromada kamení, kde bude s oblibou hledat hmyz a pavouky. Po sezoně se živí i bobulemi dřevin, miluje černý a červený bez. Ledabylé hnízdo ze stébel schovává nejraději pod střechu na trám, zahnízdí i v polootevřené budce. Jeho příbuzný, vzácnější a výrazněji zbarvený rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus) rovněž často obývá zahrady, ale hnízdí ve stromových dutinách a uzavřených budkách s průměrem otvoru nejméně 3,5 cm.

rehek domácí (Phoenicurus ochruros) rehek domácí (Phoenicurus ochruros) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Konipas bílý (Motacilla alba)

Nejčastěji ho spatříme, jak pobíhá po zemi, třese ocáskem a hledá hmyz. Protože je maličký, potravu rád hledá i na trávníku, ale ten nesmí být střižen příliš nakrátko a ošetřen herbicidy, pesticidy a umělými hnojivy, které jej promění v zelenou poušť bez potravy. Porosty půdopokryvných rostlin, které jsou krásné a nevyžadují téměř žádnou péči, jsou pro konipáska rovněž vhodné. Miluje také vodu a rád se bude osvěžovat a hledat hmyz v zahradním jezírku (nejlépe na mělčině u oblázkové plážičky). Hnízdo si staví nejraději pod střechou domu nebo stodoly, na trámu, v otvoru ve zdi. Splete jej ze slámy a vystele peříčky a srstí zvířat.

konipas bílý (Motacilla alba) konipas bílý (Motacilla alba) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stehlík obecný (Carduelis carduelis)

Jeden z našich nejpestřejších ptáků ukrývá umně spletené hnízdo v korunách vzrostlých stromů, ve výšce několika metrů. Stehlíci se živí semeny a milují především bodláky všeho druhu, které ozobávají ještě před dozráním. Okrasné bodláky mohou zahradu ozdobit a zároveň poskytnout potravu stehlíkům. Mláďata krmí zprvu hmyzem, později přidávají ve volátku natrávená semena.

stehlík obecný (Carduelis carduelis) stehlík obecný (Carduelis carduelis) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky