Andulka, přítel člověka: milý a veselý papoušek vlnkovaný
9. 10. 2015

Andulka, přítel člověka: milý a veselý papoušek vlnkovaný

Papoušek vlnkovaný čili andulka je doma nejčastěji chovaným ptáčkem. Jeho povaha si každého získá. Jak papouška ubytovat, krmit, jak se o něj starat?

Díky krásnému zbarvení i milé a přátelské povaze jsou andulky nejoblíbenějšími malými papoušky. Původní, přirozené zbarvení papoušků vlnkovaných (Psittacus undulatus) je jasně zelené, ale dlouholetým chovem bylo vyšlechtěno mnoho barevných mutací.

Andulky se dožívají až 14 let, vyžadují tedy péči a společnost po dlouhou dobu – i to je třeba před jejich pořízením zvážit.

andulka

Co andulkám chutná a prospívá?

V přírodě se andulky živí semeny trav, rády také zalétají na dozrávající pšeničná pole, jídelníček si zpestřují ovocem.

 • i

  Zcela nevhodné jsou kapusty, fazolky a další nadýmavá zelenina, citrusy či avokádo, samozřejmě i sladkosti, pečivo, jakékoli zbytky ze stolu.

  Základ krmení tvoří speciální směsi pro andulky nebo krmivo pro drobné exoty, v němž by nemělo chybět proso, senegalské proso, loupaný oves, lesknice a semínka lnu. Zrní nesmí být prošlé či špatně skladované a musí mít stále dobrou klíčivost.
 • Nezbytným doplňkem je ovoce a zelenina, zvláště jablka, hrušky, banány, hroznové víno, mrkev, salát. Stačí, když si andulka trošku uzobne, aby získala důležité vitamíny. Na nové čerstvé plodiny si často potřebuje dlouho zvykat a oťukává je, ale nakonec ochutná.
 • Velmi prospěšné je i zelené krmení, listy pampelišek, klásky jitrocele, šťovík i oblíbený ptačinec žabinec.
 • Jako zdroj minerálů potřebují andulky sépiovou kost, o níž si navíc brousí zobáček. Pro broušení zobáčku jsou vhodné i ovocné větévky, nesmí však pocházet z chemicky ošetřených stromů. 
 • V období krmení mláďat chovatelé krmnou dávku obohacují o vaječnou míchanici a vitaminy.

 

Klec jako útulný domov

Klec by měla být metr dlouhá, 80 cm vysoká a 40 cm široká. Pokud bude andulka trávit většinu času venku, a bude mít k dispozici třebas i ptačí strom (viz níže), postačí jí i klec o trochu menší.

Základní vybavení klece, jakým jsou houpací bidýlka z opracovaného dřeva, je vhodné doplnit větvičkami s kůrou o průměru 12-22 cm a umísti je vodorovně i šikmo v prostoru klece. Ptáček si na nich bude procvičovat pařátky, hladká bidýlka nejsou přirozená.

Mezi další vybavení patří miska na krmení, napáječka, postranní odnímatelná koupelnička. Andulky ocení i různé závěsné hračky, provazové houpačky, cingrlátka. 

 • Nejvhodnějším místem pro umístění klece v bytě je obývací pokoj, kde se přes den nejvíce zdržujeme, a papoušek se nebude cítit osamocen.
 • Nevhodná je kuchyně kvůli škodlivým párám z vaření i průvanu (většinou je pootevřené okno), z něhož může pták onemocnět i zemřít.  

Nechte křídla létat

V prostorné voliéře, kde lze chovat i větší počet andulek pohromadě, se z rohu do rohu i proletí. Pokud jsou chovány v menší kleci v bytě, je potřeba je, nejlépe denně, nechat prolétnout po bytě. Ovšem nejdřív je třeba učinit různá bezpečnostní opatření.

andulka

 Nebezpečná mohou být nejen zavřená okna a záclony, ale také různé čisticí prostředky, hnojiva, rostliny s trny…zvědavá andulka může spadnout do záchodové mísy, do koše s papíry a vyděsit se k smrti, nebo ochutnat hrot kuličkového pera, popálit se o vařič…  Nástrah je mnoho a je třeba předvídat podobně, jako u malých dětí. Andulky jsou stejně zvědavé…  Většinou vám ale andulka bude nadšeně poskakovat po hlavě a komentovat vše, co je kolem děje, takže ji budete mít pod kontrolou.

Zcela ochočené andulky mohou část dne, kdy jste v místnosti přítomni, s trvale otevřenými dveřmi klece. Zaletí si pak do ní, když mají náladu, často tráví čas na ní. Velmi ocení takzvané ptačí stromy, větší větve či konstrukce z proutků ukotvené například v těžkém květináči s vhodnou pokojovou rostlinou, vybavené třebas i různými provázky, hračkami. Nebo alespoň na vhodném místě zavěšenou houpačku z bidýlek.

Andulka nabízí přátelství – a také je potřebuje

Andulky v přírodě žijí v trvalých párech a ty se ještě sdružují v početná hejna. Samota je proto něco, na co naprosto není vybavená a pokud je o samotě častěji, psychicky velmi strádá. Naopak se svými lidmi je ve svém živlu, se všemi si ráda popovídá, přistává jim na hlavě, něžně jim oďobává ucho… je stejně společenská, jako třeba pes. Pokud ji chováte samotnou, často si i vybere člověka opačného pohlaví jako partnera a vytrvale se mu dvoří, různě projevuje svou náklonnost. Většinou ale nežárlí na ostatní a komunikuje se všemi lidmi v domácnosti, na rozdíl od mnohých velkých papoušků.

Na andulku je tedy třeba mít dostatek času. Pokud se obáváte, že se jí každodenně věnovat moci nebudete, nemusíte se jí hned vzdávat zcela – můžete chovat párek a dokonce odchovávat mladé, andulky se v zajetí rozmnožují velmi snadno. V nouzi si vystačí i dvě samičky – pokud jsou spolu odmala, spřátelí se a budou si navzájem příjemnou společností.  

Jak andulku ochočit?

Andulka vlnkovaná si na nové prostředí i lidi nejsnáze zvyká ve stáří pěti týdnů.

 • Nejprve se vzájemně poznávejte skrz klec, přibližujte se pomalu, vystříhejte se prudkých pohybů i hlučnosti.
 • Teprve když andulka neprojevuje bázeň, můžete ji začít zvykat ne ruku – nejlépe přes podávaný klásek chutného prosa.
 • Nejdůležitější je trpělivost, andulka se osmělí třeba až po delší době, záleží i na individuální povaze.

Andulky mají rády, když na ně jejich lidé mluví. Pozorně vám naslouchají. Slova a věty pak opakují. Důležitá je trpělivost laskavost. Každý papoušek se však nenaučí, ale bude rád opakovat třeba pískané melodie. Přesto na něj nepřestávejte mluvit, protože tak nejlépe vnímá vaši blízkost a pozornost a užívá si jí.  

Papoušci jsou hraví

Kromě společnosti andulky ocení i rozmanitou zábavu – a vzhledem k jejich inteligenci, vynalézavosti a nadšení mnohdy i jejich chovatelé. Například si rády kutálí kuličkou či ještě lépe rolničkou po stole a budou s vaší rukou hrát fotbal, hledají dobrůtky v papírových krabičkách…

Jak andulky odchovávat?

i

Protože andulky jsou obdařené vysokou rozmnožovací schopností, svědomitý chovatel nejpozději po třetím vyhnízdění hnízdní budku odstraní, aby nedošlo k přílišnému vyčerpání chovného páru. V opačném případě zpravidla dochází v chovu k degeneračním vlastnostem mláďat.

Volně žijící papoušci vlnkovaní ve své domovině, v Austrálii,  hnízdí od srpna do ledna v jižních oblastech a od června do září na severu. V zajetí ale mohou zahnízdit kdykoli v průběhu roku, pokud jim připravíte vhodné podmínky.

 • Ve voliéře či v prostorné kleci musí mít papouščí pár hnízdní budku o rozměrech 25x15x15 cm. Lze ji zakoupit, nebo vyrobit ze dřeva či překližky.
 • Samička si v budce vystele hnízdo a asi osmý den po spáření do něho ob den snese čtyři až šest vajíček. Inkubační doba trvá 18 dní. Po vylétnutí mláďat (asi za 30 dní) zpravidla následuje druhá snáška a po ní hned třetí.
 • Mladí papoušci přepeřují za tři až čtyři měsíce, kdy jim naroste trvalé peří a jsou pohlavně dospělí (samečci jsou schopni produkovat spermie již za 60 dní po opuštění hnízda).  

Venkovní voliéry

Andulky lze ve velké voliéře a větším počtu chovat i celoročně venku. V oblastech Austrálie, odkud pocházejí, panují velká vedra střídané v noci citelným chladem. Teplotní rozdíly mnohdy dosahují až 40 °C. Proto je organismus andulky vlnkované velmi odolný.

Zdraví ptáci nepotřebují vytápěné prostory a mohou zůstat přes zimu ve venkovní voliéře. Část voliéry samozřejmě musí být chráněna před sněhem a větrem, měly by mít také možnost schovat se do vnitřních, nejlépe mírně temperovaných prostor, pokud přijdou silnější mrazy.

Odolnost vůči střídání teplot však neznamená, že by andulkám prospívaly nepřirozeně prudké změny, jaké v přírodě nenastávají.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

nelétá

(VWPsQNuh0mEjFm4Umbm~g), 10. 11. 2018, 17:41

Mám rok andulku, první mesíc létala a potom přepeřila a přestala létat. Neví prosím někdo proč? Nebo co se s tím dá udělat?
dekuji

dotaz

(VWPsQNuz-~zk4~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 20. 2. 2017, 13:47

Mám rok andulku samečka krmím ho prosem loupaným ovsem ,strouhanou mrkví,žabinec, pampeliška, ale mám problém- stále si čistí peříčka a pelichá. Prosím o radu a předem děkuji.

RE: dotaz

(VWPsQNuh0mEjFm4Umbm~g), 10. 11. 2018, 17:46

Čištění peříček je naprosto běžné, občasné pelycání také

prosba

(VWPsQNucWmrBZ.56Kvm.h74Vl), 8. 1. 2017, 09:06

mám doma andulku kterou jsme našli asi před rokem vím ze je to kluk ale pořád je vydeseny

RE: prosba

(VWPsQNuJWbAo8YTuVVSsQNu), 4. 4. 2017, 10:36

Něco podobného.

nafouklá andulka

(VWPsQNuvWovnQNs6JyvjFo), 24. 9. 2016, 17:05

Dobrý den. chci se zeptat, máme doma dvě andulky, 5 a 3 roky.Ta starší za poslední rok, když mění peří (přelom zima/jaro, léto/podzim) dostane průjem, je nafouklá, naježená. Jediné co nám doporučil veterinář je podávat řepíkový čaj a červené proso. Chci se zeptat, jak tomu předcházet, chybí nějaký vitamín? nebo je to falešné březí? Předem děkuji za reakci

dotaz

(jarda), 25. 8. 2016, 15:13

musí mít andulky ptačí strom

RE: dotaz

(František), 25. 8. 2016, 20:54

Uděláte jim tím radost. nemusí být veliký....

andulky

(VWPsQNu778m~eYSx47bO), 26. 3. 2016, 10:26

dobrý den,mam 2 andulky samečka a samičku,vůbec nechtějí být na rameni.. proč??? hned uletí :( už je máme hodně dlouho samečka jsme našli venku u zastávky..

RE: andulky

(František), 25. 8. 2016, 20:55

dejte si na rameno nějaký andulčí mls, když přiletí a sedne si, nic nedělejte....

dotaz

(VWPsQNuE4eHjeP4sI.m~eYSx47bO), 16. 2. 2016, 20:06

Dobrý den. Chtěla bych se optat. Mám samečka andulku a dokoupila jsem mu samičku. Mám jí čtvrtý den a už od druhého dne se sameček nemuže samičky zbavit. Kde je on je i kněmu přitulená ona. Má stočenou hlavičku k jeho a zobáčkem zobáček do jeho peří. Tak nevím jestli ho má tak ráda nebo je nemocná. :)

RE: dotaz

(Punťa), 16. 2. 2016, 20:37

Má ho ráda a stydí se:) Když druhého dne poznala, že je andulák dobrej chlapík, tak se ho drží. To je skvělý postup, co jste zvolili - nejdřív si ochočit samečka, a pak mu pořídit samičku. Ona bude vždycky víc vázaná na něj, ale když uvidí, že se vás nebojí ba naopak, časem se taky osmělí. je halt v novém prostředí a to chvíli trvá.

dotaz

(VWPsQNudb_zs295TQZcjFm4Umbm~g), 11. 2. 2016, 14:18

od chovatele mám od mláděte vystavní andulku,ze začátku i se proletěla po bytě,jenže postupem času se ji obnovovalo peří a u ocasu se ji vždy polámalo peří a tím pádem přestala létat a vycházet z klece,co se s tím dá dělat děkuji za odpověd Ludmila

Ne v kuchyni

(Jan.Koff), 6. 1. 2016, 21:19

prominte jenom takový postřeh. andulka nesmi byt v kuchyni ani nikde kde je spalovani olejů, kouření a podobně. jeden z mála článků o tomto problemu https://zn.sk/chovate-papagaje-ci-andulky-toto-ich-prekvapivo-moze-zabit/
počítá také s dalším nebezpečím. Já bych přidal garáže a kotelny. Bratránek se zbavil agapornise pro hluk tak že ho měli v garáži. Když túroval motor, pak věnoval jistě parádní dávku splodin Pepinovi. a život má kratší o několik dnů či týdnů.

RE: Ne v kuchyni

(VWPsQNubWgnjFm4Umbm~g), 26. 3. 2016, 10:34

jako fakt v garáži??? to nesmíte!!

RE: Ne v kuchyni

(František), 6. 1. 2016, 22:53

Je velmi smutné, že někdo nechá papouška, samotného, žít v garáži, protože moc hlučí. Asi by bylo lepší si žádné zvíře nepořizovat, když mě pak obtěžuje, a nebo, když přijdu na to, že překvapivě není stále zticha a má své nároky, mu najít nový domov - člověka, který opravdu chce chovat papouška. Váš postřeh se zplodinami je dobrý. Bez ohledu na ně je to od vašeho bratrance bezohledné a nezodpovědné. Kdyby nic jiného, papoušek o samotě trpí, jak často mu tam lidé dělali společnost? O takový život by nestál nikdo a zkrácení by spíše uvítal...

vánoční stromky

(VWPsQNuEWcqkQNs6JyvjFo), 13. 12. 2015, 20:10

Máme doma andulku, která se asi tak 3 dny s přehledem prolétává po bytě a je čím dál " drzejší a drzejší", bojím se vánočního stromku, který jí určitě bude moc lákat. Je některý vánoční stromek ( jehličnan) pro andulky nebezpečná?

RE: vánoční stromky

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 12. 2015, 23:58

Jehličnany jedovaté nejsou, nemusíte se bát. Když se andulka nezamotá do ozdob a řetízků, střídmě ozdobený stromek by pro ni mohl být pěkné zpestření – a nejen pro ni. Měli jsme jednou přes zimu doma pěnkavu s poraněným křídlem a vánoční smrček si hned obydlela. Když si pak návštěva všimla, že se na větvi houpe ptáček, byla z toho na větvi také :-)

Velice se mi líbil váš článek,protože sama párek andulek vlastním a chci si jich pořídit více. Děkuji

dotaz ohledně andulky

(VWPsQNuvb7PaQkR797a-iZ4uM7OOQmT6hwxjFm4Umbm~g), 13. 4. 2015, 20:30

Zakoupil jsem mladou andulku, rád bych věděl za jakou dobu ji mohu pouštět s klece ven tak aby se do klece vracela napít a nažrat
eventuálně spát a odpočívat.Díky za radu

andulka

(VWPsQNue-gvuRYTuVVSsQNu), 22. 1. 2015, 09:46

dobrýden moje andulka je na všechny zlá a chce jenom svoje zrcátko co mám dělat?

RE: andulka

(Jajinka), 20. 12. 2015, 14:34

Náš andulak je to samé, akorát útočí i na to zrcadlo.Na netu jsem četla, že to je období, kdy má Andulka 4-7 měsíců a je to puberta. Je to k smíchu,ale andulky ji mívají stejně jako lidé. Trvá to 2-4 měsíce a je to zlozite období nejen pro Vás,ale i pro andulku. Andulce se střídají nalady- jednou je smutna ,jednou agresivní, naštvaná, nebaví se s váma, nechce se ji a jednou je zase moc ciperna........ A nejhorší u nás je to, že prostě z ničeho nic přiletí a tak vás pokouše a postipe. Ale musíte to ty 3 měsíce vydrzet a hlavně na ní nekricet a v žádném případě nebít! Andulku to za nějakou tu dobu přejde a bude to zase Váš miláček ! Hodně štěstí! :-D :-D :-D :-D :-D

Andulka

(VWPsQNuDT7bMQMvaVWR), 18. 5. 2014, 11:16

Dobrý den,Doma mám v jedné kleci 3 andulky(samička Lili,sameček Žluťásek,samička modrá).samice Modrá je stará 2 roky,samec 1 rok a samička Lili letošní.Modrá samice sedí v budce hlavně v noci ale i někdy přes den,sedí tam tak 2 týdny.Vajíčka zatím ani jednou nesnesla.Myslím si že v budce hlavně přespává,protože venku bylo v nejbližší době hodně chladno,V budce je jí teplo.Jaký je Váš názor???Snese někdy vajíčko,nebo je vychytralá a v budce se jen zehřívá???Odepište

Děkuji

Otázka

(L.), 21. 4. 2014, 17:31

Dobrý den doma mám pár andulek Poprvé samička snesla 6 vajíček ale nebylo v nich vubec nic. Tak jsme ji budku oddělali . Po 1 dnu byla nakrčená tak jsem ji dala zpatky tu budku.ale ona zase chtěla snášet a teď je tam zase 1 vajíčko.Obávám se že z něho zase nic nebude, nevíte čím to je?? Sameček se k ní má pořád před ní tancuje ale fakt nevím.. Předem děkuji za odpověď

Může se andulka otrávit řasenkou?

(sarik), 6. 5. 2013, 20:19

Náš Oskar vždycky když mi přiletí na rameno, začne mi ožďoubávat řasy a já mám strach, aby se mu po tý řasence něco nestalo. Nemůže se otrávit?

andulka vlnkovaná

(VWPsQNug7%njFm4Umbm~g), 1. 12. 2012, 20:01

Proč mé dvě mladé andulky nemají křídla?Dorostou jim.Mám ještě mladší a ty mají křídla celá.Děkuji

andulka

(VWPsQNueWmrtQNs6JyvjFo), 13. 10. 2012, 19:45

koupil jsem si novou andulku a mam jí už měsíc (jsou jí 3 měsíce)
když jsme ji přivezli bylo jasné že bude vyděšená a tak jsem se nějak zvláště nekoukal nato jestli se klepe nebo ne.......ale už jí máme měsíc a když jen tak stojí na bidýlku vidim jak jse jí křidýlka klepou a pokud jsi ji hladíme tak to i cítím...nevim jestli to chce čas, nebo něco jiného........ještě jse nás bojí nechá se pohladit jen někdy a naruku ještě neleze( andulce z ozobí nic neteče a stolici má také dobrou

RE: andulka

(terik), 30. 3. 2015, 16:49

To chce čas,mluvte na ni,pomalu den ode dne se prestane bat,hlavne pomalu na ni

Moc

(LuciKub), 11. 1. 2012, 21:23

Móóóóóóóóc bych chtěla Andulku......

Mam problém

(VWPsQNuLVvbjdnd7VWPjEp~6Kx), 28. 10. 2010, 12:25

Chtěla jsem se zeptat jestli se dá andulka ještě převychovat ... Naše andulka Tweete je strašnej bojovnik pořád klove a nevím jak na něj aby byl hodnej :( ... Nepomaha ani když sem na něj odna když si s nim povidam nebo mu něco davam dobryho

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS