Brkoslavi - nejpestřejší a nejkrásnější ptačí hosté. Zavítají k nám i letos?
25. 12. 2016

Brkoslavi - nejpestřejší a nejkrásnější ptačí hosté. Zavítají k nám i letos?

Spatřit hejno hodujících brkoslavů je velký zážitek. Ptáci s chocholkou a nezvykle zbarveným peřím přilétají v zimních měsících až z dalekého severu, aby se u nás dosyta najedli.

Brkoslava severního (Bombycilla garrulus), nevšedního zimního návštěvníka, můžete spatřit opravdu jen v zimě, i když na tahu se mihne i na podzim nebo časně zjara. Byly zimy, kdy k nám zalétla hejna stovek i tisíců brkoslavů, jindy se ani neukázali. V posledních letech je ale pravděpodobnost spatřit tohoto severského fešáka stále vyšší. Na podzim a na jaře protahují téměř pravidelně, a pokud najdou potravu, rádi se zastaví na delší dobu.brkoslav severní (Bombycilla garrulus)

Voskové peří

Pokud hejnka brkoslavů hodují na jeřabinách, v žádném případě je nemůžete přehlédnout či zaměnit s jiným druhem. Brkoslav je až 18 cm velký, nevšedně zbarvený a navíc hlučný. Jeho vysoký, zvonivý hlas se zvesela nese zimní krajinou. Šviháckou chocholku na hlavě může vztyčovat podle nálady. Za letu vám brkoslavové mohou připomínat hejno špačků, ti však v zimě naší krajinou nepoletují. Zdálky není zbarvení vzácných hostů tolik nápadné, zblízka však spatříte zářivě žlutý konec ocasu a políčka na křídlech. Tato neobvyklá znamení, která žádný jiný evropský pták nenosí, mu leckde dala i jméno. Angličané ho pojmenovali waxwing, tedy voskové křídlo, protože lesklá žluť je opravdu jako natřená voskem. A naše brkoslav je také výmluvné slovo, pozoruhodné stejně jako pták samotný.

brkoslav severní

Žrouti a rozsévači

Brkoslavy jako magnet přitahují nejen jeřabiny (zahradní sladkoplodé kultivary mu chutnají nejvíce), ale také jablka, šípky, plody hlohu, hlohyně, aronie, kaliny, jmelí a ochmetu, skalníku, svídy a dalších dřevin. Další z mnoha důvodů, proč na zahradě pěstovat jeřáby, jabloně a třeba také volně rostoucí živý plot z plododárných dřevin. Co kdyby ji tito parádníci navštívili? Potravy spotřebují kvůli svému nedokonalému trávení spoustu, proto musí létat krajinou křížem krážem a hledat stále nové zdroje. A přitom všude trousí a roznášejí semena rostlin, na jejichž plodech si už pochutnali. Přesně to bylo cílem dřevin, dostat své potomstvo co nejdál. Spokojenost je tedy na obou stranách.

Brkoslavi odpočívají a rozhlížejí se

Domů do tajgy

Na jaře nasycení brkoslavi odletí zpět do chladných jehličnatých či březových lesů severovýchodní Evropy, kde si v korunách stromů postaví hnízda z mechu a vystelou je sobí srstí. Mláďatům už nebudou nosit bobule, ale spousty komárů a dalších hmyzích jednohubek.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zajimavosti o ptacích

(VWPsQNueWkxo-Z4Vj7aPZYTw), 3. 1. 2017, 09:46

vyber si t toho co tě zajíma----děkuji za češtinu kouzelné

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS