Čáp černý, tajemný obyvatel lesů
19. 3. 2016

Čáp černý, tajemný obyvatel lesů

Méně známého a vzácnějšího příbuzného čápa bílého proslavila Africká odysea, dlouhodobé sledování fascinujících migrací čápů černých pomocí satelitní techniky. Jak žije tento pták u nás?

Čáp černý (Ciconia nigra) je velmi zajímavý příbuzný čápa bílého. Jsou si opravdu podobní, ale jeden je černý, druhý bílý. Toho černého nespatříte na komíně, ale když budete mít opravdu hodně štěstí, tak na procházce lesem. Čáp černý není příliš početný a navíc žije skrytě. Patří bohužel mezi silně ohrožené druhy.

Lesní pták

Černý čáp hnízdí v lesích, čím hlouběji, tím lépe. Vybírá si klidné listnaté nebo smíšené lesy, nejčastěji v horách a podhůří, občas i v nížinách. Hnízda si staví uvnitř korun stromů, jen výjimečně byla spatřena také na skalách či dokonce na zemi.

čáp černý (Ciconia nigra)

Čáp s batůžkem

Mnohá tajemství tohoto ptáka byla objevena díky originálnímu, několikaletému a velmi úspěšnému projektu Africká odysea, který vznikl z podnětu redakce Českého rozhlasu 2 Praha. Od roku 1995 sledovali ornitologové pomocí družic tah čápů černých vybavených batůžky, tedy miniaturními vysílačkami, z Křivoklátska na zimoviště v Africe. Napínavé zprávy o jejich dlouhém letu pravidelně dostávali i všichni posluchači Českého rozhlasu.

Někteří čápi černí se do Afriky vydali západní cestou přes Gibraltar, a zůstali pak i na západní straně tohoto kontinentu. Jiní se vydali překvapivě přes Blízký Východ a jejich cílem byla východní a střední Afrika. Zajímavé je, že na rozdílná zimoviště a různými cestami se vydávají i členové jedné rodiny. Trasy pak mohou každoročně trochu obměňovat, ale místu zimoviště zůstávají věrní a vracejí se stále na to samé.  Důvod, proč nelétají přímo přes moře, je podobný, jako u čápa bílého – pouze nad pevninou jsou stoupající teplé vzdušné proudy, kterých umí čápi mistrně využít k plachtění a šetří tak síly. Denně ulétnou průměrně 300 kilometrů, za jediný den však někdy zvládnou i celých 500!

čáp černý (Ciconia nigra) v letu

Nepozorované návštěvy

Vysílačky odhalily i zvyklosti čápů černých u nás – například, že potokem často zabrouzdají až k vesnici, ale ve skrytu příbřežní vegetace jsou málokdy zpozorováni. Výzkum těchto krásných a ohrožených ptáků samozřejmě slouží nejen k ukojení naší zvědavosti, ale především k jejich účinné ochraně.

Podobně jako u čápa bílého i početnost jeho černého „dvojčete“ v první polovině 19. století velmi drasticky klesala, až v západní Evropě zcela vymizel. V druhé polovině se však jeho populace zase vzpamatovaly. U nás v současnosti hnízdí přibližně 300 párů. Aby česká populace černých čápů zůstala zachována, potřebují ochranu a podporu. Proto je část jejich hnízdišť sledována s cílem zabránit rušení při hnízdění – například těžbou. Vyrušení na hnízdě bývá pro tyto plaché ptáky často osudné.

Čáp je lovec − harpunář

Nejoblíbenější potravou čápa černého jsou malé ryby, které loví v tůňkách a potocích. Pomalu se jimi brodí nebo na kořist číhá na místě a pak ji obratně harpunuje dlouhým zobákem. Prosívá drobné vody v lesích, ale vydává se i do otevřené krajiny kolem nich. Nepohrdne ani žábou, menším hadem, hrabošem či masitějším  hmyzem.

čáp černý (Ciconia nigra) na lovu

Jak rozeznat čápy v letu?

Čápa černého od bílého odlišíte snadno i za letu bez ohledu na jeho zbarvení, které navíc může zmást, protože břicho čápa černého je bílé. Černí čápi však létají s hlavou nápadně níž než tělo, jakoby svěšenou. Od podobně velké volavky čápa také snadno rozeznáte: Volavka skládá při letu svůj krk do elegantního tvaru písmene S.

Pro Receptář Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Čáp černý

(VWPsQNuHWorvQMQt-7P%QSt_67bMQMvaVWR), 8. 9. 2017, 19:48

Na procházce v lese jsme narazili na pár Čápa černého.Pozorovali jsme je jak zřejmě shání na hnízdo.Jsme rádi a je to pro nás velký zážitek,že jsme měli takové štěstí něco takového a vzácného vidět.Horní Rápotice Vysočina.

Čáp černý v Krkonoších

(h9pjEKq8Y), 2. 8. 2016, 12:10

Fešáka černého čápa jsme potkali v Krkonoších. Ale mám vždycky radost i z bílých čápů, taky je nevídám každou chvíli a jsou překrásní! :-)

Čáp černý

(VWPsQNuL0krJRYTuVVSsQNu), 1. 8. 2016, 20:49

Už minulý rok jsem nad lesem u nás na Vysočině zahlédla letět čápa černého. Ihned jsem se zaradovala a byla nadšena že jsem mohla vidět tento ohrožený druh. Dnes večer při procházce lesem a sbíráním hub najednou vidím v koruně vysokého buku obrovské hnízdo v němž sedí rodinka právě černých čápů. Mám obrovskou radost že se jim tu daří a tento vzácný čáp tu žije. To je známka toho že jsme tu přírodu tolik ještě nezruinovali.

Čáp černý

(Vítek Ševčík), 11. 6. 2016, 10:27

Dne 9.června 2016 jsem pozoroval lovícího čápa černého na říčce Dřevnici přímo ve Zlíně mezi ulicí Dlouhá a Čepkovem.
Věnoval se honbě malých rybek v mělké vodě a vůbec mu nevadil hustý provoz ani lidé na nábřežních komunikacích.
Dokonce zcela ignoroval i traktor,vysekávající vysokou tráviu na břehu těsně nad vodou.
Občas si vyráběl stín roztažením křídel aby ho nerušily sluneční odlesky na hladině, pobíhal za prchajícími rybkami a šikovně je lovil ostrým zobákem..

Zlínský čáp

(VWPsQNuB-lrpQMQE4drvQNs6JyvjFo), 24. 4. 2015, 00:10

Já jsem čápa černého v minulosti několikrát viděl pouze někde uprostřed hlubokých lesů (např. v údolí mezi Březůvkami a Ludkovicemi), proto ten výskyt na Dřevnici, prakticky uprostřed Zlína, mi připadá zajímavý. Loni jsem ho zde viděl několikrát, dneska opět.

čáp černý

(C7P%QTrjW7a-j3h6jWmKD9enVvbjcL), 20. 4. 2015, 21:05

7.4.2015 jsem poprvé v životě (v 67 letech) viděla pár černých čápů na louce před Vlachovou Lhotou. Za týden jsme s manželem viděli jednoho ve Zlíně. V obou případech jsem byla překvapená a také potěšená, že jsem měla to štěstí vidět ty krásné ptáky.

cap cerny

(Hana kohoutkova), 4. 4. 2015, 22:47

Dne 1.4.2015 prilet do Svojsic u Prelouce cap cerny.

cap cerny

(VWPsQNuB4kvjEKIa8hAjFm4Umbm~g), 27. 8. 2013, 14:25

Dnes jsem poprve mohl sledovat dva tmave hnede capy v horni casti ricky bela v Destne v Orl.horach.Oba nadherni...

Překrásné zvíře

(JK), 15. 5. 2013, 22:10

Dnes jsem potkal při procházce se psy v lese u Borku (poblíž silnice z Turnova na Jičín) dva kousky. Alespoň si myslím že to byl čáp černý. Jeden měl červený zobák a nohy, břicho bílé, jinak černý. Druhý měl místo červené žlutou barvu, jinak stejný. Nejprve letěl nad potokem a potom sedl na větev borovice asi 10m nad zemí. Druhý vylétl z vody jak mě zaregistroval. Prostě nádhera.

Dnes jsem potkala černého čápa na rybníce Na Ostrově za obcí Mačice v Plzeňském kraji. Po obloze jich létalo několik.

čáp černý

(VWPsQNuB-lrpQMQF-nMy.ca6jWmLfYTuVVSsQNu), 16. 4. 2012, 17:21

dnes - 16.4.2012 - jsme spatřili čápa černého na louce u rybníku - Újezd u Sezemic -

cap cerny

(VWPsQNul-fnCQNs6JyvjFo), 4. 7. 2011, 22:13

2. cervna 2011 jsem v kamenickem senove okres ceska lipa videl jednoho capa cerneho, okamzite me zaujal svoji velikosti a elegantnim letem po obloze, stihl jsem udelat 3 fotky. teprve dnes [4. cervence 2011] jsem si nasel ze to je cap cerny. o to vetsi prekvapeni :-}.

RE: cap cerny

(Lída), 18. 9. 2012, 09:22

To je krásná fotka, paráda!

Ahoj

(muf), 10. 8. 2010, 23:02

Zpozoroval jsem čápa černého poblíž Staré Paky.
Lovil v potoce. Vyplašil jsem ho, když jsem jel na kole kolem. Na nic nečekal, rychle zmizel. Rudý zobák a nohy, jinak černý. Připadal mě mnohem větší nez čáp bílý. Samozřejmě, že jsem nevěděl o co jde. Chvíli jsem myslel, jestli něco neuteklo ze ZOO:-). Jinak zážitek, nádhera.

Skupinový let

(jarda), 27. 7. 2009, 00:15

Ano,zatím,co v průběhu měsíce se objevoval jeden,jen občas si užívali opojení z výšek oba,dnes se poprvé představila městu celá šestičlenná rodinka.

čáp černý

(VWPsQNuHWorvQMQ6jYmKCf5b68m~eYSx47bO), 22. 6. 2009, 20:37

Při návratu domů,Kunčice pod Ondřejníkem v Beskydech,kolem 17.hod.jsem zahlédl čápa černého(dva páry).Byl jsem překvapen nádhernou červenou barvou jeho zobáku a nohou.Nepamatuji si,kdy jsem je viděl naposledy,ale bylo to určitě hodně dávno. Je pro mne příjemným zjištěním,že se objevil tento druh i u nás.Nemusí to s námi být tak špatné,co se životního prostředí týče?!

Nádherní plavci vzduchem

(VWPsQNuBWkqkQNs6JyvjFo), 16. 6. 2009, 22:45

Lońského léta se tu nad městem (Jablonec nad Nisou) čas od času objevil černý čáp.Vždy jsem viděl jen jednoho,ale napovídalo to,že někde v okolních lesích možná hnízdí.A tuto sobotu( 13.června 09) si v bezoblačné termice užívala už dvojice.A když včera asi v jedenáct dopoledne točil ve svahu před domem a ukazoval,jak se využívá návětrná strana svahu,nevěřil jsem vlastním očím.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS