Český stavák je u nás nejrozšířenější plemeno voláčů. Zvláštní let, takzvané stavění, je typickým znakem těchto holubů. Chová se přes padesát variet barevných rázů a kreseb. Původní vlastnosti si z tohoto počtu zachovali především staváci mramorovaní, kteří se vyskytují v modré a červené barvě. Vzhledem k jejich složité genetické plemenitbě se jejich chovem u nás zabývá málo chovatelů. Lze je spočítat na prstech jedné ruky. Jedním z nich je Josef Malec ze Smečna, který „mramoráky“ chová dvaatřicet let.

Umění akrobacie

„Chovatelé jiných variet se převážně vrhli na barevnost, která je velmi rozvinutá a na výstavách okouzluje návštěvníky. Holubi získávají body, protože se hodnotí postava, barva a lesk peří a volatost, jenže let, který se nazývá stavění, se při posuzování holuba nehodnotí. Tvrdím, že stavák, který nestaví, nepatří do holubníku. Bohužel, dnes je šlechtění na krásu přednější než letové vlastnosti, které odjakživa dělaly staváka stavákem“ uvádí chovatel.

Holubi potřebují létat

„Tvrdím také, že tento holub nepatří do voliéry. V ní se nemůže letově rozvinout a strádá. Volný chov samozřejmě obnáší rizika, například dravci ročně zlikvidují v mém chovu kolem pěti holubů. Kuna mi dokonce zničila polovinu chovných párů. Přišel jsem tak o jednu krevní linii holubů, kterou jsem šlechtil roky,“ stěžuje si pan Malec.

Obtížná plemenitba

I když český stavák je nejvíce chovaným plemenem holubů u nás, mramorovaná varieta je pouze okrajovou záležitostí kvůli malému počtu kvalitních holubů. U jiných variet zkušený chovatel dokáže posoudit, co z vybraných a napářených rodičů vyroste, u „mramoráků“ je nutné čekat na nadějného výletka mnoho let. Například nesedne barva, holoubata jsou buď světlá či tmavá, nebo mají černý zobák, což je také nepřípustné. Problém je, že i u čistozobých holoubat se barva může změnit až po dvou, dokonce i po pěti letech. Když se u vylíhlého mláděte objeví na zobáčku černé kolečko, je to znamení, že bude mít zobák černé barvy. Takového holuba nelze v chovu použít. Zobák musí mít barvu mrkve.

Slunečnice a řepka pro lesklé peří

„Čeští staváci jsou oblíbení pro zajímavý způsob letu, nádherné barvy a dobrou užitkovost. Chovají se v barvě bílé, žluté, červené, modré a černé s velkým množstvím kresebních rázů. V lesku jsou s moravskými pštrosy nedostižitelní. Konkurovat jim může pouze holub hýl, který pochází z Dalmácie.

Lesk lze ovlivnit krmením olejnatými semeny, například řepkou nebo slunečnicí. Ovšem s řepkou opatrně, protože má vliv právě na tmavnutí zobáků. V mém holubníku mají stále v krmítku nasypán ječmen.

Druhé krmítko dávám holubům do zahrady a dvakrát denně jim do něho sypu krmnou směs, kterou míchám z produktů zakoupených u zemědělců. Zaplatím za ně třikrát méně než za holubí směsi od speciálních firem. Na zahradě krmím proto, abych viděl, jak se staváci předvádějí v akrobatickém letu. Z toho mám větší potěšení než z úspěchů na výstavách.

Jarní lety

Nejvíc mí staváci létají v předjaří, kdy se vrací na oblohu sluníčko, a v době páření. Nejlépe létají holubi střední a menší velikosti. Velkého a těžkého staváka váha táhne k zemi, postaví křídla jenom jednou a navíc rychle, kdežto lehčí holub je postaví v klidu a dvakrát třikrát za sebou. ´Mramorák´ musí být trochu při hladu, aby dobře létal. Pokud je přežraný, je líný.

Staváci jsou odolní a plodní holubi

Český stavák je plemeno plodné. V chovné sezoně páry nasedají každých pětatřicet dní a vyvedou až sedm párů holoubat. Protože není plemeno přešlechtěné, je i zdravé. Pokud se holubník udržuje v čistotě a holubi dostávají kvalitní krmení, nepotřebují antibiotika proti nemocem, zejména holubí trichomoniáze. Preventivě používám na její tlumení pouze preparát na přírodní bázi. Je to účinná směs aromatických bylin a esenciálních olejů, které lze zakoupit i v tuzemsku. Druhým opatřením jsou koupele s přídavkem hypermanganu, sava nebo zelené skalice, které ničí holubí parazity. Používám i koupelové soli a šampony pro psy,“ prozrazuje Josef Malec.

Snadný odchov

Český stavák je klidný holub, který se nepere. Z toho důvodu má smečenský chovatel přední strany budníků bez lišt či drátěnky. K jejich výrobě tak potřebuje méně materiálu i práce a lépe může hnízdící holuby a holoubata kontrolovat. Nebrání jim ani, když zahnízdí na zemi. Dnes je šikovným zjednodušením nechávat páry hnízdit na podlaze holubníku v papírových krabicích vyplněných slámou či hoblinami. Když holoubata hnízdo opustí, chovatel krabice jednoduše vyhodí – a má uklizeno. Nemusí si tak dělat starosti ani s likvidací čmelíků, roztočů nebo všenek, které jsou všudypřítomné.

Velké vole se cení

Stavák se musí na výstavách předvádět také volatostí. Dříve při posuzování chovatel holuba přes zobák nafoukl, aby bylo vidět, zda volatost odpovídá standardu. Tento způsob však byl ze zdravotních důvodů zakázán. Částečně lze tento úkaz nacvičit klecovou drezurou. Zkušení chovatelé ale vědí, že nejlépe se do ideální podoby nafouknou staváci, kteří nemají partnera, nebo po skončení chovatelské sezony, kdy už nemají starosti s krmením holoubat. Proto je chovatelé předvádějí především na zimních výstavách.