Chov korel ve voliéře
13. 2. 2013

Chov korel ve voliéře

Tento středně velký, atraktivní papoušek je velmi oblíbený i u začínajících chovatelů. Potřebuje však dostatek prostoru, pro přirozených chov je ideální velkorysá venkovní voliéra.

Korela chocholatá pochází z Austrálie a žije nomádským způsobem. V období sucha migruje po celém kontinentu za potravou.  Po období dešťů, kdy se krajina zazelená a je dostatek potravy i pro mláďata, začínají korely hnízdit. Živí se semeny trav, plody keřů a stromů a zalétávají na prosná i obilná pole.

Korela potřebuje společnost

Korely žijí v přírodě v soudržných hejnech a v nerozlučných párech. Společnost je pro ně nezbytnou životní potřebou. Kdo chová jednu korelu, musí jí každý den věnovat mnoho času a pozornosti, partnera jí nahradit, aby nestrádala. Z tohoto hlediska je snadnější a vhodnější chovat skupinku korel v prostorné voliéře.

Pobyt na čerstvém vzduchu korelám svědčí

Jak by měla voliéra vypadat?

Voliéra může být zhotovená z dřevěné konstrukce potažené šestihranným nebo bodovaným pletivem s oky 10 až 16 mm velkými. Čím více prostoru korelám dopřejete, tím lépe. Už jeden pár by měl mít voliéru  o minimální velikosti velké šatní skříně. Podlaha voliéry může být pro snadné čištění betonová nebo vysypaná říčním pískem či štěrkem.

Mezi další vybavení voliéry patří:

i

 

Proti predátorům (například sovám, kočkám, kunám či potkanům) papoušky ochrání dvojité pletivo umístěné 5 cm od sebe.

  • hnízdní budka s vletovým otvorem o velikosti 6-8 cm a výstelkou z  měkkých hoblovaček
  • střecha kryjící 1/3 prostoru proti nepohodě
  • krmná chodba, aby při krmení a čištění papoušci nemohli ulétnout
  • bidla z ovocných stromů nebo z černého bezu.
  • napáječka s denně čistou vodou

Rodinný život korel

Přibližně dva týdny po páření, které je provázeno láskyplnými rituály, samičky snášejí obden vejce. Celkem nakladou pět až sedm vajec. Při jejich zahřívání se oba rodiče střídají. Mláďata se líhnou kolem dvacátého dne postupně obden, tak jak byla snášena vejce. Za pětadvacet dní po vylíhnutí opouštějí budku a rodiče je ještě dokrmují. Korely u chovatelů zahnízdí i třikrát v roce; pokud žijí v temperovaných voliérách, mohou hnízdit i v zimním období.

Korely tvoří páry na celý život

Otužilí papoušci

V evropských klimatických podmínkách korely nepotřebují vytápěné voliéry, mrazy vydrží bez úhony. Mají delší peří než jihoameričtí papoušci a při sezení na větvi jim peří zakryje prsty u nohou, které tak neomrznou. V zimě ale samozřejmě potřebují dostatečně velký prostor krytý před deštěm, sněhem a větrem. V létě by část voliéry měla být osluněná, ale papoušci by měli mít možnost se schovat i ve stínu.  

Zdravý jídelníček

  • Základním krmivem pro korely je směs suchých a naklíčených zrnin, například prosa, ovsa, lesknice, slunečnice nebo pšenice. V zooobchodech lze nakoupit již namíchanou směs zrnin pro střední papoušky (některé směsi obsahují i granule pro papoušky).
  • Před hnízděním a při vyklubání mláďat je vhodné podávat vaječnou směs, živočišné bílkoviny (například tvrdý tvaroh), dále nabobtnalá a naklíčená semena.
  • Do vody je vhodné přidávat minerální a vitaminové preparáty, například Promotor L, Supervit D, Kalcium, Kombinal a v práškové formě třeba Vitamix a Roboran.
  • O ovoce korely příliš nestojí. Ze zeleného krmení je potěší pampeliška, jitrocel a ostatní nejedovaté plevelné rostliny (v zimě například čínské zelí).

korela ve voliéře  

Korely bílé i černé

Přírodní zbarvení korel je šedé. Sameček má čelo, chocholku, přední část temene, lícní skvrny a hrdlo jasně žluté, příušní oblast červenou až oranžovou. Samička má vybarvení tmavší, pouze skvrna v příušní oblasti je bledší. Chovají se i korely čistě bílé, lutino, albino, perlové, skořicové, černé a bělohlavé. Tato zbarvení vznikla náhodně i šlechtěním.

Pro Receptář Karel Vinš.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNuHWkvJV9QTVWPjEp~6Kx), 9. 9. 2017, 17:22

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda mně může někdo poradit už 5t krát mně korela slezla ze snůšky tří až pěti vajec neví někdo proč?

sameček nebo samička

(*honzab*), 24. 10. 2016, 09:26

Dobrý den, chci se zeptat zda se jedná o samičku nebo samečka? Děkuji

pepiček a nebo pepina ???

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 18. 10. 2016, 10:52

dobry den chci se zeptat na pohlavi jestli poznate s fotky ??,byl/la u brachy kupovala jsem ho ve zveraku a tam rekli ze to je samec ale pak sem si ji vzala a tam unich furt hulakal a tady je trochu stiha obcas za pipne když chce aych prisla poradi mi nikdo co je to za pohlavy ?

co to znamená ???

(Míša), 13. 1. 2015, 21:07

Dobrý večer chci se zeptat co znamená když moje korela zvedne ocasní pera a začne ,,kdákat" ??? Předem díky.

kluk či holka

(VWPsQNuKW7PaQkR7VWPjEp~6Kx), 2. 1. 2015, 22:17

Ahoj, chtěla bych se vás zeptat jestli je moje korela holka nebo kluk. Má sice šedou hlavičku, ale pořád píská. A taky se chci zeptat jestli na mě může být korela závislá, protože vždy když vyjdu z pokoje tak začne hrozně pískat ??????????????

RE: kluk či holka

(martin), 27. 12. 2015, 23:33

Je to samice na 100 %

vajíčka

(Sasha), 7. 12. 2014, 16:38

může mít korela oplozená vajíčka i když je bez samce

RE: vajíčka

(martin), 27. 12. 2015, 23:35

Ne nemuze , to je jak zena bez (muze-poglavniho styku) take nebudu tehotna

mladé korely - pokřivené nožky

(VWPsQNuAcnyoQNs6JyvjFo), 24. 7. 2014, 14:53

Dobrý den, máme tři páry korel. jeden par mel krásná zdrava mláďata, druhy pár korel ze tří mladych 2 korely měli zkřivené nožky - nemohli chodit pohybovali se pomocí zobáku. Třetí hnízdo čtyři zdravé + jedna korela opět má nožku úplně vykloubenou dozadu, pokřivenou .
Korely mají prostorné voliéry , předpisové budky , přísun vápníku ......proč ty nožky? Jak tomu můžeme předejít?


RE: mladé korely - pokřivené nožky

(q8AjEKL6jWmKfdagclxjeN4tk), 18. 8. 2014, 10:34

...

problém s nožkami

(o8AkQMQtb%nt995), 3. 6. 2014, 21:16

Prosím, obracím se na vás s dotazem. Moje korela je asi 8-9 let stará ,máme jí ve voliéře s ještě jednou korelou, oba jsou to kluci, a velmi si rozumí. Oba jsou také velmi čilí, když zrovna neřešíme drápky nebo zobák. Ale nyní Čtvrtý den má velký problém s nožkami, normálně se snaží žrát i pít, ale s velkými obtížemi jelikož své nohy neovládá, také bych řekla že dýchá v rychlejších intervalech, než normálně, stále si drží oloustlejší postavu, jen potřebuji vědět jestli jí mohu nijak pomoc. Jen mám strach aby jsem neměla co dočinění s pseudomorem. A jestli je možnost že se z toho nějak dostane? děkuji za co nejrychlejší odpověď. -->ocením jakoukoli radu.

chování

(VWPsQNuAc8AkQNs6JyvjFo), 31. 1. 2014, 18:23

Dobrý den, mám doma půl roční korelu lutino (bohužel nevím pohlaví). Včera si s ničeho nic slezla na dno klece, přitiskla zadek ke kleci, zvedla ocas a začala jakoby kvokat. Když jsme se k ní přiblížila začala na mě syčet. Po chvíli ale zase vylezla na bidlo a chovala se úplně normálně, nechala se hladit atd..znáte někdo příčinu tohoto chování? Předem děkuji.

krytí

(veronika), 24. 12. 2012, 13:10

Dobrý den máme korelu a asi potřebuje samečka (prokazuje se to tím že zvedne ocas ukazuje zadeček a kdáká jak slepice) jde sehnat koreláka ke krytí? Předem děkuji za odpověď.

pohlavi korel

(VWPsQNurZ.AuRYTuVVSsQNu), 13. 3. 2012, 12:11

dobry den dokazal by my nekdo podle obrazku rict zda se jedna o par korel za odpoved moc dekuju

RE: pohlavi korel

(eliska), 26. 1. 2014, 08:09

no záleží jestli nejsou příbuzní nebo jestli nejsou pořád u sebe my také máme korely letos se budou pářit a jsou u sebe dávají si pusinky.

RE: pohlavi korel

(Pato), 25. 4. 2012, 08:33

tá sivá by mala byť samička. samca poznáš podľa spievania. samičky sú väčšinou tichšie.

par

(VWPsQNueWcBjFm4Umbm~g), 20. 6. 2011, 21:38

dobry den,chcel by som sa spytat,ci by mi prežila korela aj sama.Lebo ja mam iba jednu.nemusim sa bát že uhinie ?? Alebo si mám kupiť aj samičku

korela

(VWPsQNueWkruQNs6JyvjFo), 19. 12. 2010, 15:39

potřebuji poradit,naše korela má moc dlouhé a ostré drápky,mohou se zastřihnout a kolik?

kúpa korely

(q8Ao-d96JTXo23c_9hIjeN4sI), 19. 11. 2010, 20:05

Dobry večer chcem sa opítať kupila som si korelu asi má 6 mesiacov doniesla som ju domov v novej klietke pekne sedí ale ešte sa ani nenapila ani nejedla je to normálne?

blbost

(VWPsQNue4krmQNs6JyvjFo), 16. 10. 2010, 13:24

ja si mislel ze bude zamerane viac na teplotu

korela

(VWPsQNu_c8m~eYSx47bO), 8. 9. 2010, 21:14

dobry den,chcela by som sa opytat,ja mam uz skoro pat rokov samicku koreli,byvala v klietke aj so samcekom andulky,ale andulka mi uhynula,chcela by som jej kupit nejakeho kamarata,aby nebola sama,mohli by ste mi poradit,aku rasu?nechcem samceka,aby sa mi nemnozili,dakujem za vasu odpoved.

RE: korela

(Jerzy), 11. 7. 2012, 18:46

my máme pohromadě korely a rosely, snáší se vcelku v pohodě.

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 7. 5. 2009, 10:37

Máme 2 roky páru korel, voliéra je cca 2m3, budka také odpovídajících rozměrů, jen o výstelce jsem do dnešního dne nevěděla...je to důvod, proč po několika dnech sezení vyhodí svá vejce ven?

Jenom dva dotazy. Je korela název pro papouška kakadu klínoocasý? Jak se spolehlivě rozezná sameček od samičky?

RE:

(Jerzy), 11. 7. 2012, 18:48

1. Ne
2. Pouhým okem to bohužel nejde rozeznat, ale pán nahoře v diskuzi říká, že samci jsou uřvanější.

Dobrý den.Mám korelu (hodně hlasitou).Chtěla jsem se zeptat jesli by zakoupením dalšího ptačka (andulku) stišilo toho mého křiklouna.Děkuji za odpověd

(VWPsQNuCWmxkQNs6JyvjFo), 31. 12. 2008, 13:29

Dobrý den.Koupili jsme dětem korelu na ochočení ale nevíme jak ji nebo jemu říkat.Prosím o pár jmen vhodné pro ptáčky.Děkuji Konečná Katka

(Vlastik), 23. 12. 2008, 01:27

dobry den koupil jsem si korelu chocolatou a byl bych rad kdyby jste mi na vaši adresu poslali par rad at si korela zvykne na nove okolí

(helii), 1. 5. 2008, 13:56

Chcete se dozvedšt více o korelách tak mrkněte na můj blog http://eKorela.blog.cz

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS