Zima pávům nevadí, jsou velmi hustě opeřeni. Lze je po celý rok chovat volně venku. Potřebují totiž pohyb, rádi si také hledají trávu k pastvě, pouze jim odhrabu sníh, protože se v něm neradi brodí.

Pávi a sníh

„Zda budou pávi venku přes noc i v zimě, nechávám na nich. Rádi sedí na větvích oblíbeného stromu, ale když je jim zima, je velký mráz, hustý déšť nebo silný vítr, který nemají rádi, mohou se schovat ve stáji, která je po celý den otevřená. Jsou sem zvyklí chodit, protože zde mají stále založené krmení a vodu“ vysvětluje chovatelka pávů Jana Čiháková.

„Pokud je opravdu špatné počasí a nechce se jim ven, tak je na noc zavřu. Mít pro ně uzavíratelné prostory (zahradní domek, stáj, voliéru) není nutné, je to ale veliká výhoda hlavně při odchytu. Není-li však taková možnost, stačí jim venkovní přístřešek s bidlem někde v závětří a v suchu.

Pávice s kuřaty na noc zavírám každý den. Je to důležité kvůli jejich bezpečí. Kuřata ještě nejsou tak samostatná a lehce se vyplaší. Navíc při styku s dospělými jedinci, kteří obhajují svá stálá místa, dochází k potyčkám. Mladá pávata nechávám venku až koncem zimy, kdy je už kratší noc. Je zábavné je pozorovat, když napadne první sníh. Jsou z něho vyloženě udivení.“

Vydatný zimní jídelníček

Při zkrmováním nastrouhané řepy je třeba dávat pozor na množství a nenechávat ji venku, když mrzne, protože pak ptákům hrozí střevní potíže a dokonce mohou uhynout.

Pávům je třeba před zimou a v zimě podávat vydatnější krmení. I v zimních měsících je základem potravy pšenice, ale přidávám jim kukuřici, granule, vařené brambory se šrotem, nastrouhanou řepu a vitaminy. Vitaminy střídmě přidávané do krmení jsou také potřebné pro dospělé kohouty, kterým přes zimu vyrůstá nové nad ocasní peří.