Začíná chovná sezona holubů, chovatelé sestavují nové páry a těší se na výsledky šlechtitelské a výstavní činnosti. O její přípravě jsme rozmlouvali s vedoucím odboru chovatelů holubů ZO ČSCH Slaný, dlouholetým bývalým posuzovatelem a úspěšným chovatelem českých staváků a moravských pštrosů Josefem Malcem.

Jak zahajujete chovatelský rok?

Výsledky chovatelovy práce jsou takové, jakou péči svým holubům věnuje. V této době mám holubník po generálním úklidu a řádně vydezinfikovaný. Tímto opatřením omezuji šíření parazitů a různých bakterií uvnitř chovatelského zařízení a jejich přenos na holuby. Jako dezinfekční prostředek používám Ekocid–S, který na rozdíl od Chloraminu nepůsobí dráždivě na oči ptáků. Aby očista komorového holubníku byla dokonalá, ještě jej vybílím hašeným vápnem.

Kdy holuby rozdělujete podle pohlaví?

Odděluji je od sebe hned, jak přepeří. Holuby nechávám v holubníku a holubice pochytám a přenesu do jiné části hospodářské budovy, aby na holuby neviděly. Jsou tak klidnější a dokonale si odpočinou. Současně jim změním krmení. Zcela vypustím bílkoviny, tedy vikev a hrách, a krmím je pouze ječmenem. Působí dieteticky a pročisťuje organismus. Týden po tomto opatření kontroluji holubí trus, který musí být konzistentně pevný, točený a hnědý. Pokud je řídký a zelený, je v chovu zdravotní závada, kterou ihned veterinárně řeším.

Jaké musí mít holub a holubice vlastnosti, aby byli zařazeni do chovu?

Vedle krmení a ošetřování je velmi důležitý výběr chovných holubů. Přes zimu jsem měl čas si sestavení párů promyslet a vybrat ty, se kterými budu počítat. Mladé holuby jsem „přebral“ hned po skončení loňské sezony a nechal si jenom nejkvalitnější výletky. U starých holubů dávám přednost těm, kteří mají nejlepší holoubata. Všichni musí být v dobré kondici a oplývat charakteristickými vlastnostmi plemena. Rozděluji i staré, původní páry a nově je páruji. Holuby pářím v lednu nebo v únoru, záleží na teplotě v holubníku a na počasí. Když byli holubi od holubic přes zimní období odděleni, spáří se brzy. Starší samci mají své budníky „odvrkané“ a v nich se páří bez problémů. Každý má své místo, a tím pádem se neperou. Když dávám holuba s holubicí dohromady, dbám, aby neměli stejné vady. Má-li jeden vadu třeba v kresbě, u druhého musí být kresba předností. Ale stává se, že ani výborný pár nedá výborná holoubata. Proto musí chovatel stále experimentovat a hledat k sobě vhodné jedince. V tom je krása a radost holubářství.

Holuby, kteří po dvou třech sezonách nemají kvalitní holoubata, z chovu vyřazujete?

To je složitá otázka. Vlastním pěkného holuba, který pravidelně sbírá na výstavách vysoká ocenění, ale žádné kvalitní holoubě po sobě nezanechal. Přesto jsem ho z chovu nevyřadil. Teprve až po sedmi letech jsem se trefil a vybral mu správnou holubici. Pár mi teď dává krásná holoubata. Jinak mám ale zkušenost, že holubi nejlépe předávají své vlastnosti ve třech až čtyřech letech. Holub barvu a kresbu a holubice typ a strukturu peří, i když podle zákonů dědičnosti by měli geny předávat stejně. Upřednostňuji také plodnost. V chovu mám dokonce desetiletého holuba, který je stále plodný. Když v průběhu sezony zjistím, že si nový pár nesedí a dává jen jateční holoubata, ihned ho přepářím. A takové holuby přepářím v sezoně třeba i dvakrát.

Čím docilujete zdravého chovu a dobré kondice holubů?

Zdraví holubů je odvislé od krmení, čistoty holubníku a budníků, péče, prevence a od důsledného léčení nemocí. V mém případě také proto, že do svých českých staváků modrých mramorovaných křížím jiné rázy, například staváky modré sedlaté. Tím chov oživuji, není přešlechtěný a holubi nejsou tolik náchylní k nemocem. Nakřížil jsem i štarvického staváka, který je sice postavou jiný, zato je výborný letec.Holuby přeléčuji na trichomoniázu a kokcidiózu, a to hned po skončení sezony. Před zahájením nové je odčervuji Helmigalem. K léčení trichomoniázy používám vodorozpustné prášky Trinidazol a Metrozol nebo tabletový Entizol. Tyto léky střídám. Holuby nakažené touto nemocí přeléčuji v sezoně pouze jednou a pak je udržuji Trichokoksanem, což je lék na rostlinné bázi. Má vliv i na tlumení jiných bakterií a salmonely. Protože trichomoniázu není možné úplně vyléčit, nakažená holoubata z chovu rovnou vyřazuji. Jsou to potencionální bacilonosiči, kteří budou nemoc stále přenášet. Holuby očkuji proti salmonelóze vakcínou Salgen. Povinností chovatele je očkovat také proti pseudomoru a herpesviru. Bez tohoto opatření nelze holuby vystavovat. K němu používám vakcínu Pharmavac Columbi 2.

Se zahájením nové sezony souvisí nejen zdravotní prevence, ale také změna a způsob krmení. Jaký máte recept?

Když začnu holuby pářit, přidám jim bílkoviny. Stavákům dávám spíše hrách, protože po pelušce jim tmavnou zobáky, což je špatné – tmavý zobák snižuje výstavní hodnocení. V holubníku mají v zásobníkovém krmítku po celý den ječmen. Druhé krmítko je na zahradě, kde krmím holuby dvakrát denně směsí pšenice, kukuřice, hrachu a slunečnice. Tuhle variantu jsem zvolil proto, abych viděl staváky létat, protože let je jejich specifikum. Staváci trpí na takzvané svěšení volete, které nastává, když se přežerou. Po napití jim zrní ve voleti kvasí, mohou dostat zánět volete a je nebezpečí, že uhynou. Proto mají pořád v holubníku nasypáno, a proto je krmím ráno a večer venku, aby nebyli hladoví.