Klasická dřevěná krmítka postupně nahrazují samonásypná, která mají řadu výhod. Zatímco pod stříšku krmítka může kvůli větru napršet i nasněžit, válcová krmítka, která semínka uvolňují jen do jednotlivých otvorů pro krmení, uchovávají potravu v dokonalém suchu. Ptáci přistanou na bidélku nebo rampě u otvoru a obslouží se. Z toho plyne další velká výhoda těchto typů krmítek – ptáci se nebrouzdají semeny a nemohou je znečistit svým trusem.

Na krmítku se shromažďuje nezvykle velké množství ptáků, což může vést k šíření nemocí. Pro nás nebezpečné nejsou, ale opeřence, už tak zimou oslabené, mohou připravit o život. Prevence je přitom jednoduchá – udržovat krmítko v čistotě. To lze snadno právě u samonásypných typů, které již svou konstrukcí šíření nemocí brání. Navíc je můžeme snadno rozebrat, tedy ty kvalitní, a opláchnout v horké vodě s trochou octa. Nejlépe večer, aby do rána krmítko oschlo a bylo zase připravené hostit hladové ptáčky, kterým každá chladná noc uzme mnoho energie. Podobně můžeme čistit i klícky na lojové koule, které jsou mnohem vhodnější, nežli plastové síťky, do kterých se mohou ptáci zamotat, prázdné je může pozč´řít pes...

Další výhodou těchto krmítek je, že je snadno zavěsíme – a tím pádem umístíme na bezpečné místo, na které se nedostane kočka.

Proč je tak důležité ptáky přikrmovat?

Let do teplých krajin je náročný a nebezpečný. Ptáci, kteří dovedou hmyz vyměnit za semena, raději zůstávají. Udržení tepla v drobných tělíčkách však vyžaduje spoustu energie. Malé sýkorky v zimě stráví až 90% času sbíráním potravy. Jakmile mrzne a ony se nekrmí od rána do večera, nepřežijí. V noci si najdou úkryt a přitisknou se jedna k druhé, aby šetřily teplem. Přikrmování je důležitou pomocí, neboť ptáci dnes nečelí jen zimě, ale také nedostatku míst k hnízdění, pesticidům, sklům. Semena na krmítku nahradí jejich nedostatek v krajině, kde ptáčkům chybí meze, remízky, úhory a přirozené lesy.