Nebojte se jiřiček. Ptačí chřipku nenosí, zato vás zbaví komárů
23. 4. 2017

Nebojte se jiřiček. Ptačí chřipku nenosí, zato vás zbaví komárů

Po vyčerpávající cestě z Afriky zamíří přímo domů. Ale na místech, kde po léta hnízdily, najednou nejsou vítány. Hledání nových útočišť je obtížné a zrazené jiřičky mají tak málo času…

Na jaře přilétají až z Afriky. Každoročně podnikají dlouhou a nebezpečnou cestu tam a zpět, neboť v zimě se neumí živit semeny jako sýkorky. Dovedou však letět tisíce kilometrů – přeletí nekonečnou poušť i rozbouřené vody. Když vyčerpané dosednou na břeh Středozemního moře, místní gurmáni je po stovkách loví do sítí a upečené pojídají. Ty, které uniknou, letí dál, až přiletí domů. Aspoň si to myslí – vždy tu byl jejich domov, útulná místečka pod římsami, jako stvořená pro stavbu hnízd. Jenže místo nich najdou bodáky. Marně se snaží zahnízdit mezi nimi. Když jim někdo shodí základ hnízda, (přesto, že je to trestné a bezohledné), staví znovu. Proč neletí jinam? Nevědí kam, neví si rady, svému domovu jsou po dlouhé roky věrné. A navíc - postavit hnízdo je nutné ihned, snést drobounká vajíčka vzápětí, není čas na hledání. Do podzimu musí ptačí děti dorůst, zesílit a být připravené na dalekou cestu.  

Jiřička sbírá bláto na stavbu hnízda

Jiřičky pomoc oplatí

Ještě nikdy nedošlo k přenosu ptačí chřipky z volně žijícího ptáka na člověka, přitom je tato nemoc bedlivě sledována po celém světě. Není se čeho bát – virus, který se u nás šíří nyní, není vůbec přenosný na savce. A že vám vadí znečištění? To je pochopitelné. Stačí však pod hnízdo připevnit 20 cm široké prkénko, které trus zachytí. Když ho po úklidu vložíte do nádoby s vodou, máte po měsíci prvotřídní hnojivo na pokojové i balkónové rostliny. Ptačí trus se jako „guáno“ draze prodává – je to elixír, po kterém vše roste, kvete a zraje. Jiřičky ho poskytují zdarma.

Ptačí rodiče svým hladovým ratolestem nosí stovky malých soust denně. Hmyz loví ve vzduchu, za letu, a mezi oblíbenou kořist patří i obtížní komáři a mouchy. Musí ulovit nejméně kilogram hmyzu, než mladé odchovají, naučí lovit a vypraví do světa.

Jiřička krmící mládě na hnízdě

Mezi nebem a zemí

Jiřičky jsou na nás závislé – jinde než na našich domech už hnízdit neumí. Najít vhodnou stěnu je však jen první krok. Všechnu hlínu na stavbu musí nanosit po kouscích v zobáčcích, pak trpělivě lepit hrudku ke hrudce. Nakonec kotlinku vystelou stébly trav a pírky.

Někde se lidé přírodě vzdálili, zapomněli na dávné spojenectví a jiřičky už za sousedy nechtějí. Jinde je naopak vítají a dokonce jim nabízejí umělá, dřevocementová hnízda. (Jiřičky je rády obsadí, když je za suchého jara nouze o bláto, nebo pokud jsou nově omítnuté stěny příliš hladké.)

Když jiřičkám poskytneme přístřeší, pohled na rostoucí, zvědavě vykukující mláďata nás zahřeje u srdce. Sledujeme první let ptáčat, obdivujeme, co dokážou. A když se vydají na dalekou cestu, doufáme, že se příští rok vrátí. Už navždy se stanou našimi přáteli.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Oběť havěti...

(t8EDZ.4UHKmMHYqxVvdjdo9c), 14. 5. 2017, 09:13

O5 'bré již opravdu jitro neděle & taktéž pondělku 20. týdne roku '17 uctivá Bucharů Jano - jsem věru rozzářen' z Vaší přímé, dozajisté pravdivé odpovědi: och - znamenité uQapené včelky se spěšně brání, avšak současně se sami obětavě připraví o žití, že? Na prvním místě je ochrana matky, áno? Budu potěšen' z pozorného pročítání Vaší následující, další dozajisté bohatě sepsané myšlenky. Prožívejte vlídně dny Vesny, jara...

RE: Oběť havěti...

(VWPsQNuKbkpEWYTuVVSsQNu), 5. 8. 2017, 08:06

Jste dement? Nedá se to číst.........

Do hrdla i včely?

(t8EDZ.4UHKmMHYqxVvdjdo9c), 12. 5. 2017, 18:52

'Bré pondělní jitro Bucharů Jano - jsem přímo potěšen' z pozorné četby Vašeho příspěvku ohledně pevně se navracejících do svých domovů, jiak jiřiček: ve Vašem poutavém textu jsem neobjevil, jakpak se onen opeřenec chová ku hmyzu, konkrétně včelám?

RE: Do hrdla i včely?

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 5. 2017, 09:04

Dobrý den, pane Martine Růžku, jsem ráda, že Vás příspěvek potěšil. Včelám jiřičky ani vlaštovky neublíží, to by pro ně bylo tuze velké sousto. Navíc, s žihadlem vybavenými včelami si ptáci poradí spíše výjimečně, například vzácná vlha pestrá nebo příznačně se jmenující včelojed :-)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS