Ačkoli málokdo vnímá krákání vran jako zpěv, patří tento opeřenec do řádu pěvců. A v čeledi krkavcovitých, kam dále náleží, se sešli možná ti nejhorší, jenže zároveň určitě nejchytřejší zpěváci. Vránu, havrana a krkavce spojuje vysoká inteligence, schopnost logicky uvažovat a plánovat. Pokud nám to přijde přehnané, vrány nás svými kousky snadno přesvědčí.

Ptačí Einsteini

Vran žije na naší planetě mnoho druhů a všechny udivují mentálními schopnostmi. Například u japonského poddruhu vrány obecné ornitologové nafilmovali, jak tvrdé ořechy shazuje na rušné ulice, aby je rozdrtila projíždějící auta. Pouštět ořechy z výšky na kameny, to byl u vran tradiční fígl, jak skořápku rozlousknout. Ale pak musela některá z nich vymyslet pozoruhodnou inovaci, do světa plného aut jako stvořenou. Aby toho nebylo málo, začaly vrány používat přechody pro chodce. V rušném provozu totiž není snadné vylouskané ořechy sebrat. Některé vrány je proto začaly házet přímo na bíle značené přechody. Poté, co hodí, disciplinovaně čekají na zelenou a teprve pak sletí k připravené pochoutce. Procházející lidé jsou daleko bezpečnější než rychlá kola aut. Podobné chování bylo pozorováno i u vran novokaledonských a dalších – využívat auta jako samočinné louskáčky na ořechy se vrány naučily v nejrůznějších částech světa.

Nastavitelný zobák

Vrány novokaledonské již dlouho fascinují zručným používáním nástrojů. Schopnost vybírat hmyz klacíkem z kůry stromů mají vrozenou. Jenže umění si nástroj upravovat, například vytvořit na konci větvičky háček přesně podle potřeby té které škvíry, již zdědit nelze. Dá se pouze vymyslet nebo odkoukat od ostatních. Vrány z různých oblastí mají i odlišné styly opracování a používání nástrojů, něco jako naše krajové zvyky a nářečí. U pobřeží dokonce používají při chytání ryb návnady jako zkušení rybáři.

Vraní úvahy

V jednom důmyslném pokusu novokaledonské vrány předvedly schopnost vydařeného plánování a úvahy. Měly k dispozici klacík, který byl však na vytažení laskominy položené za mřížkou příliš krátký. Za jinou mříží se nacházel delší klacík. Vrány neváhaly, malým klacíkem vytáhly delší a tím potom dosáhly na kýženou dobrotu!

Vraní řemeslo

Své mistrovství v zacházení s nástroji předvedly zase v pokusu, kdy jim byly předloženy různě tvarované drátky, z nichž pouze jedním bylo možné vytáhnout lahůdku ze skleněného válce. První vrána přišla a ihned vybrala ten pravý drát, žádný pokus–omyl. Druhá se na ni podívala, vzala jiný a ohnula jej tak, aby se podobal onomu jedinému vhodnému nástroji. Vedle stála totiž další, stejně tvarovaná trubice s dobrotou a vrána omezený počet vhodného nářadí hravě vyřešila.

U novokaledonských vran se díky jejich zvyku používat každodenně nástroje daly pozoruhodné schopnosti snadno testovat. Ale podobný potenciál mají všechny vrány, včetně těch našich. Ostatně klacíkem si v mnoha situacích vypomáhají také.

HTML kód

Vrány, pojďte si hrát

Vzhledem k tomu, o jak inteligentní a vynalézavé tvory se jedná, není těžké uvěřit, že si vrány chtějí prostě hrát a bavit se. Podobné hry navíc trénují mozek, a to se může hodit i v situaci, kdy nepůjde o zábavu, ale o přežití.